| AjutorTPU a întrebat:

Fetita mea ma tot sacaie ca vrea sa doarma cu mine si am incercat in toate felurile sa o fac sa doarma singurica ca doar are 9 ani.
Daca vede ca ma apropii de tatal ei [sotul meu] se baga intre noi nu ne lasa sa ne tinem de mana etc.
Ce as putea face in aceatsa privinta?
Si sa ii explic ca tati si cu mami au nevoie sa petreaca timp si unul cu celalalt?

Fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Si aceasta e o forma de egoism, ca alte forme.De vina, sunteti voi parintii, pentru ca ati invatat-o ca i se cuvine totul, ca ea e centrul universului.In mod normal, egoismul copiilor dispare pe la 7-8 ani, daca sunt canalizati in aceasta directie. Tu, de mult trebuia sa discuti cu ea, ca mami si tati, trebuie sa petreaca mai mult timp impreuna, ca trebuie sa doarma impreuna, etc. Din cauza ca e singura la parinti, ea doreste sa va acapareze toata atentia.Nu e chiar tragic, dar trebuie sa discuti cu ea mai mult pe aceasta tema, dandu-i exemple din filme, carti, etc. De asemenea, trebuie s-o implici mai mult in activitatile casnice usoare in care e vorba de tatal ei : "hai sa facem asta pentru tati". Ea crede ca e mult mai presus decat tatal ei. Sa-i explici ca pe tatal ei il iubesti intr-un fel si pe ea, altfel.ca as e normal. Si cel mai indicat, dar nu stiu daca ai posibilitate, este sa-i cumperi un animal de companie, pe care sa-l iubeasca si care sa-i ocupe mult timp.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dă-i Hidroxizin sau Amitriptilină. Doarme şi nu zice nici pâs şi-aveţi timp şi de voi.
Exemplul ăsta e unul din motivele pentru care nu-mi doresc urmaşi.
Salut.

| fabiola a răspuns:

Fa-i o surioara, i-ai un animalut sau sa isi faca o prietena de varsta ei cu care sa-si petreaca timpul liber, iar voi puteti profita de momentele de tandrete fara ca ea sa le vada!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

E ceva normal si care i se intampla oricarui copil, dar se rezolva, cauta si tu pe net, se numeste complexul lui Oedip.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Spune-i ca daca vrea sa vina Mos Nicolae la ea trebuie sa doarma.

O seara placutahappy

| тøхх a răspuns:

Asta fac si eu intre mami si tati. P. S : Am 10 ani. big grin

| Viviannnnnna a răspuns:

Hmm...cumpara-i o veioza pe gustul ei, ca sa ii fie drag sa stea in camera ei.eu asta as face big grin

| Sn00pY a răspuns:

Iai ceva de care sa fie atrasa, postere(hannah montana, jb), pc-ul mutal la ea in camera.nu stiu ce sa mai zic happy nu am copil dar incerc sa ajuthappy

Răspuns utilizator avertizat