| Daniel1509 a întrebat:

Peste aproximativ o luna de zile dau bacalaureatul. Pana acum eram linistit, priveam totul cu incredere si ma gandeam ca o sa imi urmez pasiunea. Dar ca de fiecare data in cazul meu, ceva avea sa imi distruga visul. Ajung azi acasa de la scoala, si ma trezesc u mama la mine in camera care ma intreaba direct ce am de gand sa fac dupa liceu.Ma si ameninta imi zice " sper ca o sa iei bacul, ca altfel te omor in bataie ". Nu bag in seama amenintarea si desi eram deja trist si nervos ii explic calm ca vreau sa urmez medicina si sa ajung in sistemul de urgenta, pe la spitalul Floreasca. Parea ca ma urmareste interesata ( ma si miram, mama e incantata odata de ce zic eu, cool). I-am explicat in detaliu ceea ce vreau sa fac si la un momendat ma opreste si incepe sa urle la mine, spunandu-mi ca din medicina mori de foame, ca nu ma tine ea in facultate pe banii ei ca sa ajung un rahat de medic,( care banii ei nu stiu, nu lucreaza si sta toata ziua si bea vin huh?), plus de asta nu imi trebuie bani pentru facultate, o sa am bursa si ajutorul unei fundatii. Imi zice ca atat timp cat stau la ea in casa fac ce zice ea si ca sa ma duc sa ma angajez casier la supermarket.( cica are ea relatii la nu stiu ce magazin si ma angajeaza) Cand o sa vina si tata acasa probabil o sa fie de acord cu ea. As putea foarte bine sa plec din tara, sa imi fie bine si sa uit de toti. Dar desi sunt cum sunt, sunt parintii mei. Ceva ma impiedica sa plec si sa uit de ei. Ce e de facut? Ce pot face? Cum pot sa ii multumesc si pe ei si sa fac si ceea ce doresc?

SI chiar nu este vorba de bani, nu ar necesita niciun moment ca parintii sa imi ofere sprijin material. Sa urmez calea spusa de parinti, sau ce sa fac?

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Daniel,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Shaddox a răspuns:

Ceva imi spune ca asta nu e toata povestea. De ce s-ar incurca parintii tai in treburile tale daca tu deja te-ai asigurat cu o bursa si sprijinul unei fundatii (nu stiu exact cum ai obtinut astea, dar nu cred ca ai motive sa minti pe internet)? Pana la urma urmei, decizia iti apartine tie. Ca cineva acum aflat in strainate (Esbjerg) pot sa-ti spun ca nu sunt toate lapte si miere. Foarte multi nativi urasc imigrantii (mai ales pe cei din tari sarace cum ar fi Romania) si iti va fi greu sa-ti gasesti de lucru fara experienta in prealabil (vor prefera oricand un nativ fara experienta fata de un imigrant fara experienta). Daca eu as fi in locul tau, m-as duce sa lucrez la supermarket vara asta, m-as duce sa fac medicina la toamna, mi-as da rezidentiatul si as lucra vreun an sau doi in sistem (iti va fi usor sa-ti gasesti ceva ca nu sunt suficienti medici in nici un spital romanesc) si apoi as pleca. Orice ai alege, iti va fi greu. Invatamantul universitar e scump cu draci si ineficient.

| daniela4all a răspuns (pentru Shaddox):

De ce spui ca nu este asta toata povestea? cu ce crezi ca a gresit sa fie controlat asa? Faptul ca a obtinut studii gratis nu inseamna ca aduce bani in casa. Salarul de la supermarket il papa maicasa

| daniela4all a răspuns:

Stresul asta cauzat de parinti poate provoca probleme. cunosc eu cazuri destul de multe