| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca mama mea ma neglijaza si simt ca nu ma iubeste la fel ca pe sora mea, am o sora mai mare de 20 de ani care primeste tot ce vrea si nu-i de ajuns,o iubesc pe mama mea chiar n-as vrea sa ajung la facultate si sa o parasesc ducandu-ma la facultate, am uitat sa mentionez ca relatia mea cu sora mea e oribila. De cand eram mici ne bateam, ma injura si tot asa, diferenta dintre noi e de 7 ani. Vreau sa stiu ce sa fac in legatura cu asta, vreau ca mama mea sa-mi acorde si mie atentia si statutul material pe care il are sora mea.
De exemplu nu sunt egoista, incerc sa o inteleg pe mama, sora mea e plecata la facultate intr-un alt oras iar ea are garsoniera unde sta, dar teoretic s-a mutat cu iubitul ei acasa la el si acolo nu mai sta nimeni iar mama tot plateste. Imi este uneori mila de mama mea are 2 locuri de munca si incearca sa-i daruiasca tot ce-i trebuie, tinand cont ca suntem in 2021 are iph 11 si tocmai ce i s-a stricat laptopul, iar mama i-a cumparat unul de 50 de milioane unul destul de scump. Familia mea are doar o masina, cea pe care i-a dat-o ei ca sa aiba acolo la facultate unde e si mama voia sa stranga bani pentru una noua. Cand incerc sa vorbesc cu mama despre sora mea, de exemplu acum cateva zile am intrebat-o daca chiar i-a luat laptop si ea mi-a zis sa plec si sa o las in pace, mama cand e acasa mereuu sta sa se uite la televizor. Am plans de multe ori din cauza ca mama intr-un fel ma neglijaza si nu imi spune nimic, zici ca nu poate sa aiba incredere in mine, nu sunt un copil problema, invat bine, ma comport bine, nu vreau lucruri materiale, vreau doar intelegerea si increderea de a imi spune si mie mama lucruri, pe langa asta cand vine sora mea acasa si intr-un fel ma cert cu ea am impresia ca sora mea are tot ce vrea si inca cere si mamei mele nu-i multumeste deloc si asta ma doare pe mine cel mai tare.
Nu pot vorbi nimic cu mama sau sora mea, in sora mea nu am incredere iar cu mama nu pot vorbi fiindca ma certa imi spune ca sunt invidioasa pe sora mea si ca sunt foarte rea. Nu inteleg cu ce gresesc sa se comporte asa cu mine, zici ca doar ea ar fi copilul ei si eu doar asa, as vrea sa stie intr-un fel ce simt si sa se schimbe dar stiu ca daca as deschide discutia mi-ar zice sa plec din camera si sa o las in pace.

Răspuns Câştigător
| tzionut a răspuns:

Draga ana. Esti invidioasa pe sora ta. De ce? Pentru niste lucruri materiale? Nimicuri.
In loc sa te bucuri ca o ai alaturi pe mama ta, doar pentru tine. Conteaza persoanele de langa tine nu lucrurile. Te-ai gandit ca sora ta are nevoie de laptop pentru facultate? Si nu te-ai gandit deloc la mama ta.
Mama ta munceste pentru ca tu si sora ta sa nu duceti lipsa de ce nu a avut ea. Vrea sa va ofere la amandoua un trai mai bun decat a avut ea ca voi sa nu va chinuiti cum se chinuie ea acum.
In momentul de fata prioritara e sora ta, deoarece urmeaza o facultate si nu are inca venit. Dupa ce o termina si se poate intretine, toata atentia mamei tale va fi asupra ta, deoarece sora ta nu va mai avea nevoie de ea.
Sfatul pe care pot sa til dau e sa inveti cat mai bine, sa o ajuti pe mama ta cu ce poti, si sa ai rabdare. Va veni vremea in care tu o sa ai nevoie de ajutor si atunci mama ta te va ajuta doar pe tine.
Odata ce vei creste vei vedea ca relatia cu sora ta se va imbunatati.
Nu e raspunsul pe care il doresti dar asta e realitatea.

| andreeasabrina12 a răspuns (pentru tzionut):

Iti multumesc mult intre timp mi-am dat seama ca nu lucrurile materiale iti aduc fericirea

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Urmeazati visele prin puterea gandului atragi ce gandesti. Poti avea mai multe decat sorata. Eu nas da 2 lei daca mar trata asa rau mama i-as zice sa se descurce cu celalalt copil care l.a mimat o viata intreaga. Totul se plateste in viata sa stii. Vezi documentarul the secret in romana si aplical in viata ta pana nu e prea tarziu

| Educatiasexuala a răspuns:

Imi pare să aud asta. Nu este corect dar nu toți părinți știu cum să se comporte, si este destul de obișnuit să fie favorizeze un copil fata de altul.

Ai încercat să vorbești cu sora ta sau cu mama ta despre asta?

| UnBajat a răspuns:

Nu trebuie sa te intristezi din aceasta cauza, daca nu te iubeste la fel cum o iubeste pe ea nu ai ce face si cum sa schimbi sentimentele cuiva, in schimb o sa dea de greu parintii tai cand tu o sa pleci iar sora ta o sa aiba o durere mare in cot de ei, asteapta si o sa vezi ca vine si momentul in care ea v-a plange cum o faci tu.
Stiu cazuri asemanatoare. nu te stresa si nici nu te enerva
Incearca sa iti faci prieteni noi atat virtual cat si in real si incearca sa ti faci o relatie si o sa vezi ca o sa primesti atentia de care ai nevoie de la persoana iubita. Asteapta si o sa vezi ca se intoarce roata, stai calma ca totul se v-a rezolva. Daca vrei... inainte sa pleci la facultate vorbește cu parintii tai tot ce ai pe suflet.
Imi cer scuze dar nu sunt extrem de bun la dat sfaturi. dar cred ca ai putina nevoie de ajutor si m-am gandit sa incerc
Succes in ceea ce faci