| Lavinia6511 a întrebat:

Buna TPU mentionez ca sunt in clasa 12 iar parintii mei,mă obliga sa dau la medicina amandoi fiind in domeniu cred ca din cauza asta vor sa urmez si eu aceasta meserie mai spun si ca este o meserie banoasa,de viitor etc ok acum i nu ii contrazic Imi vor binele dar totusi eu nu Imi doresc absolut deloc sa urmez medicina nu Imi place, nu simt nici o chemare spre acest domeniu.Anul acesta dau bacalaureatul si din biologie, acest lucru mă determinat sa mă pregatesc intens la aceasta materie sincer spun cu greu am reușit cat de cat sa pricep ceva si mai ales sa reușesc sa rețin sunt foarte mulți termeni grei. Mama mi-a cumpărat testul la medicina si mă obliga efectiv sa învăț zi de zi pentru a intra, dar nu suport materia asta.Eu as dori sa urmez alta facultate pe domeniul de contabilitate, birouri, statistici etc aici mă vad asta mi-ar plăcea sa fac iar parintii mei nu sunt deloc de acord cu decizia mea.Am încercat in nenumărate rânduri sa le explic ca nu vreau, nu Imi place si plus de asta nu vreau sa Imi petrec 12 ani învățand si mai târziu sa ies cu un salariu de nimic cum au f mulți medici din Romania,ei efectiv refuza orice dialog cu mine încep sa urle,sa ma bata, sa mă amenințe ca ma da afara din casa, sa mă pedepseasca.Sufar f mult pe aceasta tema Imi doresc sa pot face ce simt eu nu ce mă obliga parintii.Ps : Mi-au zis ca daca nu intru la buget la medicina mă vor tine la taxa.Asta pentru ca m-am gândit sa pic examenul si sa umerz ce vreau, dar degeaba.Ce sa fac? Cum sa ii conving? Sunt f duri...un sfat va rog?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa ma duceti la niste sedinte de consiliere la un psiholog. ai sa ai o viata foarte grea in cei 6 ani de facultate, este foarte grea chiar si pentru cei care au o pasione pentru medicina. te vei chinui incredibil si cred ca acum cat mai ai timp este momentul sa pui piciorul in prag.

| adriann31 a răspuns:

Cred ca ai niste parinti de moda veche. Orice le-ai spune ei o sa si-o tina pe a lor si vei isca doar conflicte.
Poate daca ai cere ajutorul unui profesor/diriginte sa te ajute vorbind cu parintii tai poate, poate s-ar gandi mai bine.
Asta e parerea mea, sper sa primesti cat mai mult ajutor si de la altii si sa reusesti in final sa-i convingi. Succes!

| DeliaDelyDede a răspuns:

Eu as zice sa te faci ce vrei, tatal meu era obligat de parinti sa se faca politist (pe timpuri era o meserie banoasaa)Dar acum nu e, mai ales ca avea 26 de ani si a adus o fata in casa (mama mea) si au facut XXX (mama tatalui nu stia) apoi dupa 2 luni s-au casatorit, iar bunica mea (mama tatalui) a innebunit si i-a dat afara din casa => tata a facut rate si si-a luat o casa, iar acuma stam intr-o casa destul de mica cu multe rate...

| angelina161616 a răspuns:

Buna. Chiar dacă au trecut 6 ani de când ai postat aici, mi ar plăcea și m-ar ajuta enorm de mult sa vorbesc cu cineva ca tine. Mi ar plăcea sa aflu unde ai continuat sa mergi după clasa a 12a, niște sfaturi. Trec aproape prin aceeași situație, exceptând unele lucrui (ai mei nu sunt medici, eu trec in clasa a 11a). Dar in ansamblu și ai mei ma obliga sa dau la medicina pentru ca este o meserie bănoasă și o sa am un viitor. Și ce doare cel msi tare e când vorbesc cu prieteni despre asta. Și aflu ca parintii lor ii susțin in orice ar face, și nu le baga pe gat o facultate. E cel mai dezamăgitor. Știu ca unii poate nici nu au părinți și nu ar trebui sa ma plâng, dar o fac. Nu e o facultate ușoară, ai 6 ani fără rezidențiat. Nu poți sa îți obligi copilul sa facă așa ceva sau orice alta facultate, fie ea și ușoară. Nu știu cum ma vad peste 2 ani. Atunci as fi deja la facultate dar nici măcar nu știu unde as vrea eu. Tot ce sper e sa fie bine și acum îmi vine sa și planglaughing