| Mjhfewq a întrebat:

Bună! Prietenul meu s-a certat cu cumnatul meu pentru ca cumnatul l-a înjurat și jignit. Toată familia suferă din aceasta cauza pentru ca prietenul meu nu vrea sa îl ierte, deși cumnatul si-a cerut scuze. Ba chiar mai mult prietenul meu nu mai vrea sa îl vadă și de fiecare data când este un eveniment în familie este și cearta ca nu poate sa vina ba unul, ba altul. Ce sa fac?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Evitati sa se mai vada intre ei chiar daca e nevoie de sacrificii uneori. Nu poti sa dai ochii cu un idiot daca te-a facut tandari

| darrio2007 a răspuns:

Prietenul azi este maine nu mai este. Dar familia ramane.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti alt prieten!
Familia nu o poti schimba, dar prietenii poti.

| Mjhfewq explică (pentru Violleta2022):

Nici sora mea nu este căsătorită, practic, el nu face parte din familie, m-am exprimat eu greșit. Amândoi sunt doar iubiți, eu sunt împreună cu iubitul meu de mai mult timp decât sora mea. Plus ca iubitul surorii mele s-a certat cu toată familia, pe toată lumea a jignit, dar ei l-au iertat pentru sora mea care este fericita cu el. Doar prietenul meu nu poate ierta. Ce sa fac?

| mihai69 a răspuns:

Dă-i papucii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai o familie de betzivani ratatzi, da-i in sange. Si eu evit aia cu care nu ma simt bine si nu am ce discuta. Ei cu elucubratiile lor, eu cu ideile mele, nu am nimic de cistigat daca am dreptate. In schimb pierd timp.

| Mjhfewq explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu consumau alcool

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mjhfewq):

A, sunt timpiti fara alcool? Cu atit mai mult, din pacate. Alcoolul poate fi invocat ca scuza. Daca esti timpit cand esti treaz, se duc naibii toate scuzele...

| Freya1 a răspuns:

În primul rand nu ai ce sa faci tu, decât sa ii accepți decizia.Nu mai încercați sa obligați oamenii sa facă anumite chestii doar sa va împace vouă familia, ca nici invers dacă ar fi nu v-ar conveni. Daca un om nu suporta un membru a familiei tale, tinei la distanta și totul e ok.

Am citit și comentariile în care ai spus ce a facut cumnatul tău și sincer chiar pare genul de om cu, care sa nu vorbești.Adica după ce al tău la ajutat sa fie cu sora ta el la jignit și a încercat sa ii bage bete în roate.Priveste un pic si din perspectiva asta, ție una ți se pare ok?

| Mjhfewq explică (pentru Freya1):

Nu mi se pare ok deloc, dar nu sunt adepta supărării și nu mi-as dori sa îl ierte, doar sa nu plece din locuri în care este el. Din acesta cauza nu mai am sărbători liniștite și simt ca mi se destramă familia. Înțeleg ca l-a rănit, sa fie supărat, sa nu vorbească cu el, dar sa putem avea o viata normala în continuare.

| anonimuIl a răspuns:

Tu să faci doar atât - să ascunzi băutura din casă când vă întâlniți mai mulți și nu o să mai existe nici o ceartă.
Ai uitat să spui și cât de beți morți erau ăia care s-au certat la evenimentele din familia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tău e cam orgolios.
Ar trebui să-l înveți că iertarea aduce și are mai multe beneficii decât resentimentele.

| Together a răspuns:

Sa ai grija sa nu mai fie impreuna pana le trece. Dar daca sunt firi incompatibile tot acolo o sa se ajunga. Nu toti oamenii sunt facuti sa colaboreze.

S-au inteles mult timp inainte de cearta? Prietenul tau de ce nu vrea sa il ierte? In ce context l-ar ierta? Intreaba-l!

| Mjhfewq explică (pentru Together):

Înainte de cearta s-au înțeles, ba chiar au fost prieteni din copilărie, mai mult prietenul meu le-a făcut cunoștință. Ideea e ca iubitul surorii când s-a văzut împreună cu ea a început sa îl facă prost pe prietenul meu. Acesta spune ca se simte trădat și ca nu se aștepta la asa ceva din partea lui. Plus ca iubitul surori mele a mințit ca prietenul meu m-a inselat și l-am prins ca a mințit și când a văzut asta a zis ca a zis doar asa, ca nu e adevărat. În același timp îmi spunea ca eu sunt mult prea buna pentru el și ca nu ma merita sa ma despart de el. Ce sa fac?

| Mjhfewq explică (pentru Together):

A zis ca orice ar fi nu îl iartă, ca nu poate sa îl vadă pentru ca se enervează foarte tare, se simte luat de prost. Pe prietenul meu îl deranjează și faptul ca m-a înjurat și pe mine, a zis ca ma bate și m-a făcut proasta. Tot iubitul surorii mele s-a certat și cu mama, bunica, tata, matusa, aproape cu toți membrii familiei

| Together a răspuns (pentru Mjhfewq):

Pare o idee buna sa-l evitati cu totii cat mai mult pe prietenul surorii tale.

| ionelpopesque a răspuns:

Domne' oricum Romania e o tara de cumnati!