| DeeaLauu a întrebat:

prietenul surorii are o fire care se enervează extrem de usor se si calmează repede dar se enervează din orice si nu se stie controla oare cu cateva sedinte la un pshiholog s-ar putea schimba ceva sai asa e firea lui si nu se poate schimba?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Firea lui nu se poate schimba, asta daca sora ta nu e cumva vrajitoarea cea buna.Scuze daca te supar dar hai sa fim realisti.Acum e o relatie nevinovata dar chiar vrei ca sora ta sa stea cu cineva care se supara asa usor? Cine stie, poate o s-o iubeasca, poate o s-o snopeasca in bataie din cine stie ce motiv prostesc intrucat de la dragostea pana la ura lui exista doar un pas din cate imi pot da seama.O astfel de familie este de nedorit.Sa nu poti spune "Du te rog frumos gunoiul" cu frica de a-ti lua o palma intrucat l-ai deranjat de pe calculator in timpul a ceva ce considera a fi important.Este flexibil baiatul.Azi iubeste maine te bate, poimaine te iubeste iar si tot asa.Asa e felul sau de a fi, iar psihologul nu poate rezolva in 2-3 sedinte cat a putut acumula el in nu stiu poate 17-24 de ani.O familie e intemeiata pe dragoste si respect, iar atitudinea sa este prea schimbatoare pentru asa ceva.Pare genul care gandeste "Ori e ca mine ori nu mai e deloc"Suntem 7 miliarde pe planeta aceasta si consider ca sora ta isi poate gasi usor un baiat chipes, tandru care sa o faca sa se simta si mai bine. Poate ca pe moment e bine, atata timp cat nu sunt casatoriti.De ce? Deoarece acum se poate desparti de el imediat daca reactioneaza prea tare si el stie asta prea bine. Dupa ce se casatoresc treaba se schimba,divortul devenind o optiune grea de ales,una drastica daca vrei sa spun asa,deoarece dureaza,ai nevoie de avocat,pierzi bani, ani din viata, poate te alegi intre timp si cu un biet copil ce o sa fie pasat de la un parinte la altul in timpul vacantelor, care nu se poate bucura de dragostea ambilor parinti deoarece tatal o bate pe mama deoarece a scapat bolul cu salata pe jos si a patat covorul cel nou.
Sper ca nu te-am suparat, eu m-am gandit doar la binele surorii tale si la bunastarea familiei voastre.Cel mai bine este sa il testezi putin sa vezi cata ura se ascunde sub acea carapace inainte de a fi prea tarziu.
Iti urez succes si o zi placuta in continuare!

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Oricine se poate schimba, important e sa doreasca si sa nu caute scuze la actiunile sale.Pe situl jw.org poti gasi unele articole utile la sectiunea adolescenti.

| vocea a răspuns:

Este clar ca il deranjeaza ceva si nu se poate controla si alegerea este a lui daca vrea sa mearga sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateva sedinte la psiholog, nu pot schimba comportamentul unui om, ci doar al pot ajuta sa se controleze.

Poate duce o viata stresanta, sub presiunea unor probleme financiare, acomodare cu o situatie ori alta, ori poate are impresia ca este inconjurat de oameni cu inteligenta mult sub medie.

Poate ca in locul unui dialog calm, cine i se adreseaza o face tipand si cu reprosuri, asta sunt scantei mici dar care fac ditamai focul de mare.

Incercati sa vorbiti calm cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori e betiv.ori nu e batut la timp, ori e prost. asta are idiotul ala.deci sora ta sa-si caute un iubit, care are mintea la el, adica; are boii acasa.pe nebun sa-l lase cu ratacirile lui altminteri o sa manance bataie de la prost de no sa stie cei cu ea.

| unknøwn a răspuns:

Temperament coleric.
Bineinteles ca poate fi agravat de stres si alte conflicte intrapsihice.
Oricum cateva sedinte n-o sa ajute. Nu te schimbi din 5 sedinte.

| Alexandr a răspuns:

Daca se duce la psiholog sigur o sa fie mai bine!

| Mikel26 a răspuns:

Nu cred ca psihologul in poate ajuta. Asta e firea lui. Poate sora ta l-ar putea schimba si sa ii explice ca o deranjeaza anumite chestii si ca se enerveaza repede. Daca o iubeste o sa incerce sa se schimbe si sa fie mai calm.

| DeeaLauu explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi/păreri oricum decizia o sa o ia sora mea dar eu ii vreau doar binele happy

| Gabi16Messi a răspuns:

Un psiholog bun i-ar putea intelege problemele si l-ar putea ajuta, pentru ca prietenul surorii tale sigur are ceva pe suflet de se enerveaza asa tare. Eu zic ca este o varianta sa mearga la psiholog, poate ii da un tratament pentru relaxare. Sper ca ti-am fost de folos