| Anonymus123 a întrebat:

Repet inca o data ca am 12 ani. Poate ca nu are sens dar as vrea o reteta de tort, de fapt o reteta de crema de tort, pentru ca blatul il voi cumpara de la magazin. Este pentru aniversarea casatoriei a parintilor mei(21 ani)(pe 2 noiembrie). Si mai am cateva miniIntrebari. Cam cate foi contine un pachet de blat de tort si cam cat ar costa? Si inca una ce idei mai aveti pentru cadoul lor? Am un buget de vreo 40 lei. Cel mai bun raspuns primeste Funda.

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Un blat bun e in jur de 10-15 lei. are 3 foi cam asa. iar pentru crema cumpara plicuri de la dr. Oetcker si faci cu lapte cu mixerul, aroma de care vrei tu. ai putea sa umpli un rand ca sa zic asa si cu crema de ciocolata cum ar fi finetti, nutella, sau sunt si mai ieftine. a sa iti ramana 15-20 de lei. din aia le poti face un tablou cu o poza cu ei doi. e ieftin

| Anonymus123 explică (pentru tuGatita):

Ar trebui sa insiropez blatul? Daca da cum se face siropul? Este vreo cale fara foc?

| tuGatita a răspuns (pentru Anonymus123):

Nu, de obicei blatul cumparat nu trebuie insiropat pentru ca se insiropeaza singur cum s-ar zice, din crema aia. si chiar nu ai nevoie de foc. ia blat "Alexia" sau ceva de genul asta, ma refer mai mult la pret. crema faci din aia la pliculet cu lapte si gata. poti pune si kiwi sau banane inauntru

4 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Blatul e cam 5-6 lei si are de obicei 3 foi. Cat despre creme, iti recomand sa le cumperi, caci scapi mai usor, deoarece sunt destul de greu de facut acasa. Cumperi crema, adaugi lapte, si cu mixerul se face in 2-3 minute. Iar despre cadou ti-as recomanda ceva simbolic. Gen o cutiuta muzicala sau un cufaras din lemn in care sa-si puna mama ta bijuteriile. Mie imi plac la nebunie.

E foarte frumos gestul tau. Multa bafta!

| misu a răspuns:

Iti ajung banii.unn blat e15 lei iar reteta ia o de pe gustos.ro sau culinare.ro