| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Revenind la prima mea întrebare. Am o relație de 3 ani de zile și recent iar l-am prins ca a vorbit cu alte fete pe parcursul relației... i-am dat o pauza și incontinuu plangea, ma cauta. Spune ca el se va schimba, pana acum nu s-a mutat cu mine în 3 ani și acum dintr-o data s-a mutat la mine zicând ca va face sa fie bine și ca se va schimba. Simt ca fac un lucru greșit ca il iert, toți prietenii ma judeca, deoarece zic ca ma iubește foarte mult acest băiat, dar de ce a vorbit cu altele?! Nu știu ce sa fac?! Dacă ma despart de el o sa sufere mult, mi-e frica de ce va urma după, poate el chiar ma iubește și eu îl pierd. Mulți ma condamna ca el vorbea asa în gluma și ca erau doar amici, dar nu ii zici unei alte fete "cine știe cum te miști în pat" "dacă as fi cu tine te-as convinge de nu știu ce". Voi ce ati face? sad

Răspuns Apreciat de Editori
| Legion7X a răspuns:

Acordă-i timp, vezi progresul lucrurilor. Apoi dacă mai observi ceva, vorbiți serios față in față. Este o psihologie. dacă ai observat ceva, nu acționa din prima, vezi unde duce dâra minuciunii, probabil o să mai fie și alte minciuni apoi te convingi. Acelea au fost deocamdată niște vorbe.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indicat ar fi sa-l lasi altfel te va insela constant

| ania a răspuns:

E o mare greseala sa te muti cu el fara sa fii casatorita cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Un om nu se schimba niciodata!
Se poate preface pana trece primejdia, desi se poate jura sau promite orice, dar cu prima ocazie cand se va simti liber si nesupravegheat, tot la ce-i place se intaorce, fiindca asta este natura lui.
Cred ca suferinta lui este doar o prefacatorie, fiindca de te iubea numai pe tine, era numai cu tine, dar s-a dovedit a fii un mincinos si te-a inselat.
Eu una, nu i-as da inca o sansa pentru ca nu se va potoli sau schimba, niciodata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce a vorbit cu altele?!
Ce a greșit dacă a vorbit cu altele?
Dacă ma despart de el o sa sufere mult.
Asta-i problema lui, nu a ta.
dar nu ii zici unei alte fete "cine știe cum te miști în pat" " dacă as fi cu tine te-as convinge de nu știu ce"
Erau vorbe.
Eu l-aș ierta.

| Freya1 a răspuns:

Gandeste-te mai bine ce ii poti oferi tu lui. Poate ai bani mai multi, poate ai un statut in societate, poate ii oferi stabilitate etc.Pentru ca daca e asa, clar de asta se milogeste si nu vrea sa te piardă, pentru ca profita de tine.
Parerea mea e ca nu ar mai trebui sa te uiti in gura nimănui si sa scapi de el.Instinctul tau nu te înșală, iar daca nu il iei in seama mai tarziu vei suferi.

| Legion7X a răspuns:

Un fond sunteți tineri, tineretea este cam flușturatică laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"poate el chiar ma iubește și eu îl pierd"
Probabil o face, dar n-are de ce să conteze pentru că nu schimbă faptul că a vorbit în felul ăla cu alte tipe în timp ce era cu tine.
"Dacă ma despart de el o sa sufere mult"
Şi ce?
"Nu știu ce sa fac?!"
Scapă de el.

| Adrian5575 a răspuns:

1. Nu asculta ABSOLUT NIMIC din ce zice lumea.
2. Daca SIMTI ca te iubește, continua relatia.

| Țoglă a răspuns:

N-are ce să caute prietenii în povestea asta.
Nu te-a înșelat dar trebuie să ai o discuție cu el asupra acestui fapt. Ori te ambiționezi și îl lași pentru așa ceva, ori reiei cum a fost la început. Nu e cale de mijloc.

| Dintrebare a răspuns:

Da, tipul e un manipulator. Daca era curios sa afle cum se misca in pat alta, e clar ca a si testat lucrul asta sau ar testa daca ar avea ocazia. Cand e cu tine nu te respecta si dupa aia plange sa il ierti. Narcisist suta la suta. Iar cu prietenii care te sfatuiesc, eu zic sa faci ce ti-a scris colegul InYourPants.

| AndreeaWTS a răspuns:

O dragoste absolută din partea unui bărbat sau a unei femei e o chestie extrem de rară.
În rest sunt relații de "conjunctură" gen "așa s-a nimerit, asta e".
Nu spun că aici nu exista iubire.
Dar în situații de genul ăsta, el (uneori poate ea) dacă nu a apucat să experimenteze suficient înainte, va fi mereu tentat să o facă.
Real sau virtual, dar tentația va exista mereu.
Mai ales dacă relația nu merge în sus, ci merge în jos spre plafonare.

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Jet tuturor, esti inconjurata de serpi veninosi

| PaulCos a răspuns:

Suspiciunea si gelozia este un acid care corodeaza incet si sigur orice relatie. Acest "acid" este un efect, nicidecum o cauza. Cauza este la tine. Ce te face sa il suspectezi atat este faptul ca tu esti suspicioasa la randu-ti pe tine insati ca nu ii poti oferi ce el poate gasi cu usurinta in alta parte. Daca intelegi asta, fara a te grabi sa negi, si mai degraba incercand sa afli si sa rezolvi, intr-o buna zi iti vei da seama cata energie si cata otrava ai risipit in jur cu gelozia, restrictiile si controalele tale. Cand spui "i-am dat o pauza" arati ca si cum ai sta tolanita pe canapea cu o telecomanda ( asta fiind el ) in mana. Asta nu e cea mai frumoasa imagine ce poate descrie dragostea si respectul. Intelegi?! Intelegi de ce unii caini pleaca din curte chiar cand stapanul se jura ca i-a dat de mancare si apa. Poate avea nevoie de mai mult decat apa, aer si mancare.

| Cracanul a răspuns:

Nu se va schimba te manipuleaza emotional. si el si prietenii Nu pierzi nimic. Nu conteaza cum te misti in pat asa ceva nu se face daca exista respect si despre ce se intampla in relatia ta nu are nimeni dreptul sa-si dea cu parerea ca ei nu fac parte din ea