| MEIALI a întrebat:

Scriu o carte si vreau sa aud parerea voastra! Cititi fragmentil de zos si spuneti-mi ce credeti: -Anemona, unde mi-ai pus ursuletul? Cine ar intreba asa ceva? Desigur, acum va ganditi ca aceea persoana are intre 5-6 ani, dar, de fapt are 11.Rebeca este prietena mea, si ceea ce eu numesc:o persoana nedezvoltata mintal.Am intrebat-o de ce crede ca macar as vrea sa stau langa aceea jucarie, insa domnisoara tafnoasa s-a uitat la mine si mi-a raspuns: - De unde stiu eu ce-ti trece tie prin cap? Ma simteam jignita.Chiar daca Rebeca este cu un an mai mica decat mine, se comporta de parca le stie pe toate.In plus, cine tine de buna voie la 11 ani in casa un ursulet urat mirositor are probleme serioase, dupa mine.Insa nu am spus nimic si am aceeptat sa caut ursul.Nu credeam ca aveam sanse as il mai gasim vreodata, pentru ca mama Rebecai aduna o gramada de lucruri nefolositoare, si le punea unde gasea.Pana la urma Rebeca a gasit un dulap vechi care ei i se parea interesant.Nu stiam de ce credea ea ca ursul ar putea fi acolo, insa uneori e mai bine sa taci si sa vezi cum planul Rebecai se naruie.Intr-un final Rebeca a reusit sa deschida dulapul, insa in el se afla orice in afara de urs, pana si o avalansa de obiecte care a cazut pe noi.Eu am fost rapida, si am sarit din calea ei, insa Rebeca nu a avut acelasi noroc.Am incercat sa o ajut, insa era greu cand sarea ca un cangur nebun si tipa intruna. Scuze ca nu am scers prea mult, si scuze pentru greselile ortografice.Pa.

4 răspunsuri:
| MayanMistica a răspuns:

Mda...ce cred?
In primul rand carui grup de varsta este adresata aceasta povestioara? Povestioara care fie vorba intre noi n-are nici macar introducere, cuprins si incheiere. Este o poveste cu un mesaj educativ? Ce vrei sa transmit pe aceasta cale?
Carla : acest tip de lectura nu sunt nici pe departe pentru 13 ani. Incepand de la 10-11 ani copiii citesc carti mult mai complexe (vezi Harry Potter ). Cred ca ar fi mai nimerita pentru copiii de gradinita dar in acest caz carticica cu pricina ar fi bine sa aiba o idee bine structurata pentru ca un copil cu varsta intre 4-7 ani nu are rabdare sa asculte o poveste de 30 pagini. Intai fa-ti un plan in care sa ai grija la urmatoarele aspecte:
-carui grup de varsta se adreseaza carticica ta
-ce mesaj vrei sa transmiti cititorilor tai?
-este vorba de o miniserie sau ceva pe o perioada indelungata?
-ai grija la ortografie si gramatica

Cere ajutorul profesorului de limba romana si cine stie, poate va putea deveni un proiect interesant pentru scoala ta. Succes!

| MEIALI explică (pentru MayanMistica):

Pai este ceva pentru copii mai mici, desi as fi vrut altceva, iar mesajul... poate ma ajutati voi

| MayanMistica a răspuns (pentru MEIALI):

Contacteaza-ma pe mess:

mayan_mistica@yahoo.com
Si eu am un proiect de genul asta pentru viitorul apropiat.

| DeehhCarla a răspuns:

Daca o publici pentru copii cuprinsi intre 7-13 ani este ok, in schimb ai foarte multa grija la ortografie si fa-i un context care sa te tina in suspans