| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare care ma apasa de ceva timp. Sunt intr-o relatie cu o fata de 11 luni, o iubesc mult, tin la ea. Dar este ceva ce mereu ma doboara, ea a avut 8 parteneri pana la mine, mereu cand imi amintesc asta imi vine greu, ma simt confuz, nu stiu cum sa explic ce simt, dar nu ma simt bine deloc, dati ceva sfaturi. Mersi

49 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce e second hand? Explica tu chestia asta. Nu are sens. E doar o afirmație misogina. Și sa ți spun ceva dacă toată societatea ar gândi ca tine ne am întoarce în trecut acum o mie de ani unde întra devar virginitatea unei femei era prețioasă și asta fiindcă se casatoreau de mici iar scopul era familia și atât. Aveau ele cariere, aveau ele drepturile bărbaților? Când societatea e educata pune preț pe alte calități, adică de baza sunt educația și personalitatea. Dar discutam asa pana mâine. Cum am spus e dreptul tău sa cauți ce vrei dar nu te mira ca ești acuzat de misoginism. În plus asta cred ca e doar pentru orgoliu masculin pentru ce altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai nu asa se numesc chestiile la al doilea proprietar? E o metafora, nu o afirmatie misogina.
Dar hai sa-ti spun si eu ceva: de ce sa nu imbinam partile bune ale trecutului cu cele ale prezentului? Daca virginitatea ramane pretioasa, scopul e tot familia, si pe langa astea are si ea drepturi, libertati si cariera? Asa de ce nu e bine?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Băiatul are problema asta fiindcă s-a discutat aiurea pe acest subiect între ei. Ei sunt încă destul de tineri, sunt confuzi, el are anumite temeri, e un subiect controversat, el nu a cautat o virgina dar l a speriat cumva experienta iubitei lui.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă tot faci comparația cu mașini, e greșită din start fiindcă dacă o femeie e o mașină ea s ar combina tot cu o mașină la fel ca și ea nu cu un șofer. Șoferul se combina cu o șoferiță care și ea are o mașină. Înțelegi? Tu spui ca e o gluma. Nu e fiindcă nu ai cum sa contraataci chestia asta. Deja comparând o femeie cu o mașină care are mai mulți șoferi și e condusa de către ei o pui pe o poziție inferioara și dacă e noua.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă ar fi asa simplu nu ar mai suferi nimeni din dragoste. Tu crezi ca o femeie nu ar vrea sa găsească din prima bărbatul visurilor ei? E perfect cum spui tu dar nu se poate. Apoi mai e varianta în care unii nu vor sa și întemeieze familie, dar lăsând varianta asta și mergem pe prima, nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ti-am spus ca da, asa e, uneori nu merge din prima, iar asta nu e o problema.
Sa zicem ca femeia respectiva nu e usuratica deloc, ca a avut un singur alt barbat, cu care a stat multi ani. Tot second-hand e, si, repet, NU e o jignire, doar o clasificare. Chiar daca ea e de bun simt, si sta bine cu moralitatea, tot nu-mi trebuie, pur si simplu. Nu o desconsider, nu o injosesc in vreun fel, doar ca eu nu o vreau in felul ala.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am raspuns acolo altceva dar ma rog tot la tine te raportezi. Eu ziceam de toata populatia ca nu functioneaza cum zici tu sa pastram vechiul cu noul. In legatura cu tine Chestiile la al doilea proprietar... ce metafore dragute! Femeia are un iubit nu un stapan. Acum pe bune tu asa vezi femeia ca pe o proprietate? nu am cum sa fiu de acord e logic nu crezi? Iar in legatura cu tine m-am lamurit. Vezi femei second hand, dar nu esti proprietarul nimanui sa stii, si fata aia cu care vei fii, virgina, ea nu va fi un obiect un trofeu castigat de tine... sper sa intelegi asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Mai fetito, poti sa fii sfanta pana la Dzeu, daca n-ai atata umor si te ofensezi cand glumesc... nasol.
Nu e logic deloc, femeile pe care le cunosc eu nu s-au ofensat la metaforele astea.
Ba da, cred ca fiecare e proprietarul celuilalt, daca are sens. Pentru mine are, dar sa vad cum pun in cuvinte. Esti proprietatea lui, si el e proprietatea ta. Poate cuvantul "proprietate" descrie asa... mai din topor, dar daca faci un efort, nu-ti mai suna asa rau.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu știu de gluma, nu e vorba de asta, dar uneori adevărul se spune în gluma. Nu e o gluma când spui sacond hand.

| blackrosessfinit a răspuns:

Fugi cat vezi cu ochi, mai bine singue decat cu o nesimtita. happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

8? Am auzit si mai rau, momentan stai bine, pana la 2 cifre e ok.

PS Va citesc comentariile si mor de ras, n-am mai ras cu asa pofta de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu stiu la ce "8" te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu cate ai avut inaintea ei?

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tu nu prea ai cunoscut femei laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Spunea ea in timp ce-mi cauta raspunsurile ca sa comenteze. laughing
N-am mai avut fani asa infocati, nu stiu cum sa reactionez. Facem o poza si ti-o semnez, sa ai si tu ce pune in rama.
Daca esti din Cluj si ai 3 prietene, doua sigur le-am avut in dm cu seen. Dar da, sa zicem ca sunt frustrat si n-am prea cunoscut. laughing
Vezi poate te numeri si tu pe acolo. Daca da, imi cer scuze, spune-mi si-ti raspund, sa ai cu ce te lauda la grup.
In plus, pentru specimene asa ca tine, "femei" e un eufemism, sa fim seriosi. N-ar trebui spurcat termenul in halul asta. E ca si cum ai compara masoneria cu asociatia de locatari.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am Facebook sad. Dar îl știu pe al tău și zic să te potolești rolling on the floor)))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Ador la poza de profil te rog. Daca tu nu ai, zici grupului.

| Violleta2022 a răspuns:

Partneri de sex, sau doar simplii, prieteni?
Poti sa clarifici?