| ThatWeirdFuck a întrebat:

Hei. Am o problema cu frate-miu. Stiu ca problemele de familie raman in familie, dar nu mai stim ce sa facem (eu cu maica-mea). De vreo 2 luni se poarta foarte ciudat, nu mai vine acasa, nici nu stiu pe unde doarme, e suparat mai mereu si am impresia ca pe mine, dar nu stiu de ce fiindca nu i-am facut nimic. Atunci cand vine acasa mai vorbeste asa, putin, cu mama si cu tata, dar cu mine aproape deloc. Nici nu stiu daca mai are prieteni, nici inainte nu avea decat amici. Mi-e greu sa cred ca in tot acest timp sta singur prin vreun loc... El mereu a fost o fire mai introvertita, dar ne-am inteles foarte bine pana prin iunie. Am incercat sa-l urmaresc odata la rugamintea maica-mii dar nu prea s-a intamplat nimic, s-a asezat pe o banca si a stat, atat. Nu imi explic, ma simt vinovat. Daca il intreb ce are imi spune ca nimic.
Mentionez ca are 19 ani.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate pur și simplu se simte sufocat și are nevoie de spațiul lui și de liniște - vrea să rămână singur.
Deși poate fi vorba și despre o depresie. Poate a suferit o dezamăgire puternică, un șoc sau suferă din dragoste.
Lăsați-l o perioadă (și tu, și părinții)! Poate-și revine.
Dacă nu, căutați-i un psiholog!

| Spitz10 a răspuns:

Te-ai gandit ca sa incurcat cu cine nu trebuie? poate cu vreun traficant sau cu drogati.Sau mai vazut cazuri. Funda?

| ThatWeirdFuck explică (pentru Spitz10):

Prima oara la asta m-am gandit, dar nu pare a fi drogat. Are ochii normali, n-are nicio intepatura pe brate, nimic. El e ipohondru, nu cred ca si-ar pune sanatatea in pericol niciodata, nici nu fumeaza, nu bea.

| Spitz10 a răspuns (pentru ThatWeirdFuck):

Eu nu am spus ca el ar fi drogat, eu am zis ca poate sa incurcat cu oameni influenti, mafioti si il pun sa faca ilegalitati sau alte deastea.Ca daca cumva te-ai bagat in seama cu ei nu mai iesi dintre ei.Credema ca si varu meu a avut problema asta.

| Delicacy a răspuns:

Din moment ce tu nu i-ai făcut nimic, nu ai de ce să te simţi vinovat.Are o problemă pe care vrea să o rezolve singur, nu-l stresa prea mult.Arată-i doar că eşti acolo pentru el:aranjează-i camera, pregătiţi mâncarea lui preferată, ascultaţi muzica lui preferată.Îşi va reveni cu timpul, ai încredere în el.

| xBya a răspuns:

Probabil s`a intamplat ceva ce l-a determinat sa se poarte asa, ceva de care tu si cu parintii tai nu stiati, mai ales ca e introvertit, cum ai spus. Poate trece printr`o perioada mai nasoala, cam ca si depresiile din adolescenta sau, poate ca pur si simplu crede ca e destul de 'copt' incat sa traiasca pe cont propriu si nu mai are nevoie de voi. Adu`ti aminte cum era el inainte sa fie asa, esti sigur ca`ti spunea totul? Firea lui nu prea ma face sa cred ca o facea. Analizeaza fiecare amintire din perioada in care a inceput sa se schimbe si poate iti vei da seama, macar o chestiuta, cat ar fi de mica, trebuie sa gasesti.
Pana la urma, doar daca vorebsti cu el si il intrebi ce are vei afla, dar trebuie sa ai si tu un tipar, ca sa zic asa, cu minimum de informatii. El poate sa te minta.
Gaseste un moment potrivit cand nu e prea nervos si vorbiti doar voi doi, ca niste frati.

| guardian18angel a răspuns:

... odata pot fi drogurile de vina, care-ti altereaza personalitatea si te fac sa crezi fel si fel de lucruri... faine sau mai putin faine, dar in mod categoric eronate. Asta e o chestie destul de proasta, dar daca el a ales sa le ia, suporta consecintele pana in punctul in care va cere ajutor.

Apoi poate fi o depresie cauzata de o dragoste pierduta, de un esec pe care l-a patit si l-a luat cam tare si considera ca nu merita sau nu are nevoie de ajutor si vrea sa se descurce singur.

Oricum, vina ta nu e happy din cum vorbesti, nu poti sa-i fi facut nimic care sa-l faca sa plece de-acasa si sa fie atat de inchis in el.

Pur si simplu se confrunta cu niste lucruri pe care n-ar vrea sa le imparta. Se simte inchis.

Un psiholog i-ar face minuni, dar e mai greu pana-l duci acolo.

Bafta.

| olivikkka a răspuns:

Poate s-a indragostit de vreo fata si din cauza asta sufera, incearca sa discuti cu dinsu

| sebyse a răspuns:

Parinti tai nu mai pot sa-i spuna ce sa faca di cauza ca e "matur" de la 18 ani in sus dar incearca sa discuti cu el poate zice ceva

| PartyLoll a răspuns:

Are el ceva.dar lasati-l pentru ca isi va da seama de ce face peste putina vreme. Poate are nevoie sa fie singur un timp.Baftakiss