| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am o mică problemă care începe sa ma îngrijoreze de ceva timp. Am un fiu, de 11 ani. Acesta petrece mult timp cu varul sau de 12 ani, adică cu copilul surorii mele. Suntem vecini, deci stau destul de mult împreună. Mi se pare frumos ca ambii au un partener de joaca, doar ca in ultima perioada am observat niște comportamente noi. Ca sa spun direct, copii încep sa fie prea atrași de sexualitate. Dar poate asta nu e neapărat problema, cu toții poate am fost ca ei în perioada pubertății. Ce e ciudat în schimb, și poate îngrijorător, e ca ambii vizionează filme pentru adulți de câteva ori pe zi (nu si au dat seama cum se șterge istoricul încă. ) și se masturbează împreună, știu asta pentru ca i-am văzut într-o seara pe geam stând pe canapea făcând asta. Eu nu prea știu ce sa fac, adică am purtat discuții cu băiatul meu când era mic și avea întrebari legate de sexualitate, dar fazele astea m au luat pe nepregătite și nu știu dacă e normal sau nu. Spuneți-mi va rog dacă e ok sau nu chestia asta, sau ce as putea sa fac.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi nu vuzionam pornografie si copiii nostri stiu convingerile noastre ca sexul fara casatorie e gresit la fel si sa te uiti la actele sexuale ale altora asa ca se feresc pentru ca stiu si le pasa ca e pacat. Sunt si aplicatii care daca le instalezi poti fi anuntat saca xopilul incepe sa se uite la pornografie.

| relian a răspuns:

Ial deoparte si spune-i sa stea departe de varusau,sa no dea in alte povesti laughing pentru ca pot sa ajunga la chestii gen gay,fara sa vrea,fara sa stie.
Nu ca or sa devina gay, dar pot sa faca chestii sexuale, mai ales ca nu au fete.
Esti tacasu, tu i-ai vazut ce fac si ne intrebi pe noi? Iti este rusine de fiutau sa inteleg? Spune-i clar si direct, asa o sa il faci sa nu mai umble cu varusau, o sa fie speriat ca stii, o sa se linisteasca.

La anii lui se mastur-beaza adica? Nu are ce se masturba la anii aia ce spui tu 11 ani, baietii trebuie sa aiba 14 ani sa simta ceva.
In sf eu zic sa ii spui ca l-ai vazut,asa singuri,tu si cu el,spui ca nop sa mai stie nimeni,dar sa inceteze,ca de nu il dai pe mina politiei laughing vorbesc f serios,incearca sa il sperii asa si o sa fie bine.

Am un amic, la fel are un baiat,acu e mare,dar cand era mic,fura bani de la tacsu din buzunare din portofel.
Ia zis tacsu de cateva ori,omu zicea ca nu el ca nu stie etc.
Intro zi i-a gasit bani pe undei pitise,l-a luat a zis,hai imbracate te duc la politie laughing si chair la dus.
Acolo era o masina de politie,i-a zis sa stea in masina,s-a dus tacsu si i-a zis politistului,ala zisce lasa cal sperii eu, satiu despre ce este vorba, deci ala stia ca mai avusese cazuri asa.

Sa dus politistu si cea vorbit cu el, acolo singuri, ca din ziua aia na mai pus ala mina veci laughing

de aia zic spui direct ca l-ai vazut ce face si cu cine, sa inceteze ca de nu o sa il duci la politie.
Iti garantez ca o sa se faca sfint laughing

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Ce are furatul cu masturbatul?

| Crackman a răspuns:

Discuti cu el... crezi ca daca stai si ne intrebi pe noi in loc sa iti rezolvi problemele interne este mai bine?

| mi25 a răspuns:

1. Si eu cred ca varsta pentru practicarea autosatisfacerii este prea mica. Dar nu putem compara situatia copiilor si a adolescentilor cu cea de acum cateva zeci de ani. Acestia - conform statisticilor - se dezvolta fizic si intelectual mai repede cu 1-2 ani fata de cei din vechime.
2. Sa le interzici sa se mai intalneasca ar fi o prostie: s-ar transforma intr-o trauma si nu ar rezolva nimic. Dimpotriva. Crede relian ca daca ii interzici nu vor gasi o cale sa se intalneasca sau sa se autosatisfaca?
Crede cineva ca daca li se interzice sa se uite la filme pentru adulti nu o sa caute orice mijloc sa se uite?
3. Cu toate cele spuse la pct.2, consider ca este necesara limitarea (daca nu se poate interzice) vizionara de filme cu tematica pentru adulti, prin codarea telefonului si a celorlalte mijloace cu internet.
4. Trebuie sa purtati o discutie cu el, dar aceasta sa fie relaxata si sa asigurati baiatul ca nu va avea consecinte pentru ce a facut. Sa-i explicati ca nu este corect ceea ce face.
5. Cat despre autosatisfacere... problema este mai delicata. Da, este cam devreme pentru asta, dar e greu de debarasat de asa placere. Trebuie insa sa ne axam pe explicarea ca acest fenomen - des si timpuriu - determina slabirea organismului din punct de vedere fizic si psihic. Specialistii recomanda acest lucru adolescentilor care au implinit varsta de 15 ani.
5. Cel mai prost raspuns l-a dat Alex8080. Nici nu ma straduiesc sa-l comentez.
6. Homosexualitatea nu este boala si nu se transmite, asa cum sustine relian. Autosatisfacerea impreuna se intampla des, asta nu inseamna ca sunt gay. Unii baieti chiar incearca unele lucruri homosexuale, dar raman ca o experienta. Viata sexuala nu este in alb si negru, are si nuante diferite de gri.
In concluzie, eu zic sa discuti cu baiatul si sa-i spui ca este prea tanar pentru asemenea lucruri si ca nu este normal sa se uite la filme pentru adulti. Dar totul cu calm si intelegere.

| vlllaaddd a răspuns:

Eu am inceput sa ma uit la filme pentru adulti pe laptop-ul sora-mii de la 11 ani si mai tarziu m-a invatat sa sterg istoricul laughing

Nu e ok sa faca asta de la aceasta varsta, daca aveau macar 15-16 mai ziceam.
Eu pe la 15 am inceput cu masturbarea prima oara.
Eu zic sa nu ii mai dai telefonul daca face tot asa in continuare. mai bine sa se joace jocuri cu masini ca sa-l ajute in viitor cum m-a ajutat si pe mine

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Sunt mult mult prea mici pentru așa ceva mai ales ce fac ei la vârsta atâta de mici -_- ar trebuie să se joace afară cu prieteni de vârstă lor nu sa facă așa ceva.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Nu este deloc normal și bine sa se uite la vârsta asta la filme dinalea și mai ales sa facă asa ceva de la vârstă asta dacă nu o sa aveți grija de acum de educația lor nu va fi bine deloc ei încă sunt niște copii foarte mici și nu-i deloc bine și sănătos ceia ce vad la vârstele astea atâta de fragede le poate dăuna grav copiilor filmele dinalea și le va afecta copilăria și creșterea normală și sănătatea sper sa luați masuri cu Adevărat cât mai repede Doamnă-_-

Răspuns utilizator avertizat
| Victor5444224 a răspuns:

Gayi mati trebuie omorati

| GipoGopi a răspuns:

Atâta timp cat nu se masturbează unul pe celălalt eu zic că e ok. Copiii din ziua de azi dezvoltă mult mai repede