| anonim_4396 a întrebat:

Buna. De o săptămâna si ceva prietenul meu îmi tot cere o pauza. Noi locuim împreuna de un an de zile. Si recent suntem veniți in alta țara la munca.
Ba îmi zice ca ma iubește dar noi nu ne înțelegem.
Ba imi spune ca nu știe dacă mai are sentimente si ca avem ambii nevoie de pauza ca sa înțelegem dacă ne dorim relația aceasta. Eu știu ca avem probleme in relație si se vede ca este foarte rece cu mine de ceva timp si mai mereu ajungem sa ne para ca nu ne înțelegem unul pe celălalt, încercam sa găsim care-i mai vinovat, eu știu ca suntem ambii greșiti dar pauza nu mi-as dori sa luam. Luând in calcul si circumstanțele ca suntem in alta țara.
Si mai știu si ca se poate rezolva dacă asta ne dorim cu adevărat. Noi in ultima perioada nici nu vorbeam practic, nu ieșisem nicăieri si când luam cina ne uitam pe telefoane. Am discutat acum in ultima săptămâna mai mult. Eu astăzi o sa plec. El zice ca are nevoie de câteva zile ca sa înțeleagă dacă ma iubește si dacă încercam iar …nu știe singur exact cât. Știu ca sunt un pic scandaloasa si geloasa uneori ca întrec măsura. Dar am motivele mele sa fiu așa. Acum in August trebuia sa ma ceara in căsătorie. Eu am încercat sa discut cu el mai multe ori si sa ii zic ca putem sa ne înțelegem dacă o sa tinem cont unul de celălalt si ca ar trebui sa ieșim mai des împreuna, sa petrecem timpul altfel decat la filme si o sticla de vin.

Înainte ca noi sa fim împreuna, un an de zile a încercat sa ma cucerească pentru ca eu nu eram sigura dacă imi doresc o relație.
Noi in tot acest timp ne vedeam, petreceam timpul împreuna era atent, era drăguț.
Noi am cam început-o cu stângul, am avut mai multe probleme in relație si ne certam foarte des. Eu i-am zis ca o sa lucrez la tot ce ne strica relația noua si ca o sa fiu fata de care s-a îndrăgostit el, dar este nevoie si de el sa își dorească acest lucru. I-am spus ca nu sunt de acord cu pauza aceasta, dar el a însistat. Plus ca singura nu vreau ca sa ne vedem seara si sa vorbim de probleme ori sa nu vorbim de loc.

Ce părere aveți, e posibil sa nu știi dacă mai iubești pe cineva? Cum sa procedez in caz ca ma suna ori încearcă sa ne vedem? Sunt foarte suparata pe el si el asta știe. Încerc sa înțeleg cum sa ma comport eu mai departe

Răspuns Câştigător
| AnaMaria29999999 a răspuns:

Personal, eu nu prea cred în pauze într-o relație. Când iubești pe cineva, îl vrei din tot sufletul lângă tine. Bănuiesc că nu sunteți 2 adolescenți, din moment ce locuiți împreună și munciți și împreună în străinătate. Acum practic duceți o viață împreună, ca și când ați fi căsătoriți(că tot ziceai de cerutul in căsătorie). Într-o căsătorie se fac pauze? Puneți căsătoria pe pauză o săptămână pentru a vedea dacă el mai vrea sau nu? Nu e un semn prea bun.
În același timp, nu putem generaliza..pauza asta poate ar aduce ceva bun, nu avem de unde ști. daca crezi că poți face asta, sa accepți pauza, accept-o și vezi ce se întâmplă. Poate va va ajuta, poate nu. Oricum ar fi, indiferent care va fi deznodământul și oricât de trist ar suna, nu meriti iubire doar când vrea el, deci daca nu e dispus să îți ofere toată iubirea lui, mai bine încheie. O sa îți mulțumești mai târziu. Ai grija de tine!

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru AnaMaria29999999):

Mulțumesc de răspuns Ana Maria.

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A fost o mare greseala sa va mutati impreuna fara cadatorie, o astfel de relattie nu e binecivantata de Creator si aduce nefericire pe termen lung.Ai fi mai fericita daca o-ai cere iertare lui Dumnezeu pentru ce a fost si pe viitor ai face sec numai dupa casatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

In dragoste NU se iau pauze, de aceea rezista casniciile cu zecile de ani. daca iubitul asta iti cere pauza inseamna ca vrea sa-ti de apapaucii si nu stie cum sa ti-o spuna.
Dragostea nu vine si pleaca la cateva zile, asta este clar, ca doar nu-i tren sa circule la anumite date.
Pleaca de acolo, muta-te cu o colega de munca sau vino in tara, ca ala urmeaza sa-ti spun si nu stie cum, ca nu te mai vrea.

| Hammurabi a răspuns:

Nu există pauze. Pauza înseamnă sfârșitul.
Din ce ai povestit e clar că el are alte planuri. Dar nu e în totalitate sigur pe ele.
Altfel nu ar fi vrut doar pauză. Ar fi fost un "adio" total.
E clar că e o relație care nu funcționează. Nici nu mai are importanță din ce cauză.
Probabil, cel mai bun lucru pentru tine e să-ți vezi de viața ta, să-ți schimbi direcția, să-l lași și să nu mai atârni după el. E o pierdere de timp.
De ce să-ți mai complici viața? Nu se sfârșește lumea cu el.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tin sa cred ca ai dreptate. Mulțumesc

| anonimuIl a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Ești un nesimțit. Vai de capu soției tale.
Si ca sa dormi mai liniștit la noapte. Eu Merg si la munca.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Nu îl mai căuta tu pe el.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Esti foarte drăguț si politicos. happy

| anonimuIl a răspuns:

Mai bine vă despărțiți.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu sunt obsedată de lipsa unui bărbat. Merge vorba ca trec printr-o perioada aiurea ce tine de relația mea, ce tine de viitorul meu si încerc sa înțeleg poate a mai trecut cineva prin acest gen de probleme.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Un bărbat de 31 de ani face sex de 2 ori pe zi dimineața și seara cu iubita lui sau nevasta lui cu care locuiește împreună.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Un bărbat de 30 de ani poate sa zica elegant si frumos ca s-a terminat. Si eu era sa înțeleg. Dacă imi zicea așa nu mai eram aici sa întreb cum sa procedez in caz ca după pauza ma suna si imi spune ca hai sa încercam iar.
Mulțumesc încă o data. O zi frumoasa.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Nu mai insista cu el și desparte-te de el.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu este adevărat, nu spune cineva care nu e suficient de matur sa își asume. El singur mi-a zis clar ca nu mai știe dacă își dorește sa fim împreuna ori nu, si ca dacă ne despartim știe ca nu ma mai întorc. Si nu vrea ca sa ii para rău, de asta are nevoie de o pauza. sa înțeleagă dacă mai are sentimente fata de mine ori nu.
El știe ca pentru mine era mai ușor dacă spunea ca gata de cât sa ma țină in așteptare si sa îmi dea speranțe.
Dar Știi probabil ai dreptate aici tu.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Vezi că nu mai e nimic între voi după pauza aia. Veți fi ca 2 străini foarte atenți în gesturi și comportament. Veți fi FALȘI amândoi până când vă veți despărți iar.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Nu as vrea sa discut cu cineva din cunoscuți aceasta problema. De asta am scris aici.
Cum sa procedez cu el in caz ca imi scrie ca pauza la făcut sa înțeleagă ca își dorește cu mine un viitor, după ce s-a comportat atit de nepăsător si rece cu mine. Eu nu am întrebat cum sa îl fac sa ma iubească iar ori cum sa îl întorc. Voiam sa știu cum sa fac ca nici eu nici mândria mea sa nu aibă de suferit in caz ca după pauza e hotărât ca își dorește totuși ceva.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Citește ce am scris cât ai scris și tu - veți fi FALȘI amândoi după pauza aia.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Sunt cazuri ca după pauza relația a mers mai bine. Sunt si pauze care a urmat o despărțire.
Plus ca de ce ai vrea sa te întorci la om după pauza știind ca nu îl iubești. El mi-a zis ca are nevoie sa stea singur un pic ca sa se gândească bine. Pentru ca vrea sa facă un pas pentru todeauna. Adică vine direct cu inel sa ma ceara in căsătorie. Imi mai spune ca el crede ca o sa fie tot ok. Si nu vreau sa credeți ca sunt disperata. Sunt doar o fata care îl iubește, dar am si mândrie. si nu o sa caut iubire de unde nu-i. De asta încerc sa înțeleg ce sa fac după. Ca sa înțelegi el in mare parte singur îmi da speranța ca după pauza mai degrabă ne împăcăm.

| anonimuIl a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

Ești prea tânără ca să te măriți.

| CrisTinuta2020 a răspuns (pentru anonimuIl):

Am scris așa ca așa mi-a zis el.) Doar el știe ce se întîmplă in capul lui.
Las lucrurile sa meargă de la sine si imi văd de viața mea.