| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara...Am o problema destul de delicata și aș avea nevoie de niste sfaturi. Dupa cum am mai spus,sunt însărcinată și locuiesc cu părinții mei,care îmi oferă sprijin și mă susțin,însă nu sunt de acord cu tatăl copilului.El nu are loc de muncă și nici nu vrea sa muncească,in plus mai consuma droguri și alcool,iar ai mei m-au sfătuit să păstrez copilul dar sa renunt la el,pentru că nu vom avea niciun viitor împreună.Voi ce părere aveți? Merita sa mai continui această relație, sau îl las baltă dacă nu se va schimba.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt fete ce nu au sprijin din parte nimănui nici cât negru sub unghie și stau bătute și maltratate, tu ai sprijinul și ajutorul părinților nu rata șansă asta crede-ma.
Dacă tatăl copilului e asa cum spui nu ai nici un viitor cu el, nici tu nici copilul.Lasa-l si ascultai pe ai tai. Dupa ce mai creste copilul vei putea și tu muncii sa îți câștigi pâinea, iar cu timpul poate vei găsi un om bun ce sa te respecte și iubesca.

| VoidEternal a răspuns:

Nici măcar nu e o dilemă... Droguri alcool și lene... Nu e chiar trio-ul campionilor.

E trist cum cei ca el reușesc să facă cuceriri și atâția băieți de treabă rămân pe dinafară...

Părinții tăi sunt de nota 10 pentru că te ajuta, multi ar fi reacționat cu totul altfel. Sunt total de acord cu decizia lor. Renunță la el, he's bad news...

| Dandinelle a răspuns:

Gandeste-te cat ajutor ai primi de la cineva beat sau high tot timpul, sau cata incredere ai avea in cineva care se arunca in adictii una-doua. Eu te sfatuiesc chiar sa te gandesti bine daca vrei ca un copil mic sa fie pe langa o persona care consuma des substante. De schimbat se va schimba numai si numai daca vrea el, sa nu crezi ca tu ai vreo putere in a-l influenta, aduce aproape de picioarele pe pamant. Nu esti tu salvatoarea nimanui si tu vei fi curand si responsabila pentru un bebe asa ca nu-ti asuma rolul de salvator.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, cel mai bine este sa te desparti de individ.
Sunt multe cazuri de genul, oamenii ăștia devin " violenți " pe viitor, tu o sa incerci sa îl faci sa se schimbe, deci multe certuri/ batai/ etc, iar copilul ala o sa rămână pe viitor cu mii de traume și tu la fel.

| Robert2526 a răspuns:

Un exercitiu de imaginatie.

Vrei sa te muti candva cu el si tu sa ai toate lucrurile pe cap, sa muncesti ca sa aduci bani, sa ai grija de copil, sa gatesti, sa faci curat, sa speli iar el sa iti foloseasca banii munciti de tine pe droguri si alcool? In plus, cu timpul probabil o sa devina si violent sau se apuca si de jocuri de noroc

Daca da, continua relatia cu el!