| Madalyn a întrebat:

Am si eu o problema (grava spun eu) cu taicamiu. Eu si cu maicamea vrem tare mult sa mergem cu el la un psiholog deoarece are un comportament. nici nu stiu cum sa descriu. este nepasator, nu-i pasa de nimic. De 3 ani maicamea tot ii propune sa ne apucam sa ne refacem casa in care locuim si tot de 3 ani, taicamiu il tie pe "lasa ca o sa vedem noi" in brate. Indiferent ce ii zici sa faca iti intoarce o vorba cu "lasa ca vedem noi". Pe langa asta, se enerveaza foooarte repede. Nu poti tine o discutie mai lunga de 1-2 min deoarece incepe sa ridice tonul iar daca il contrazici in legatura cu ceva, incepe sa urle ca el stie mai bine decat tine. Practic, se comporta ca un copil de 3 ani care daca nu faci cum vrea el, incepe sa planga. Deasemenea, are ulcer la stomac si nu vrea nici in ruptul capului sa mearga la spital iar de fumat fumeaza in jur de 6-7 tigari/zi Taicamiu are aproape 60 de ani si de cand ma stiu, am locuit in casa bunicilor mei (parintilor lui). Acum ei nu mai sunt si casa ne-a ramas noua iar eu cu mama vrem sa o renovam, insa noi nu mai avem nici o baza in tata deoarece el nu este in stare sa faca nimic. Sunt disperat, nu este zi in care sa nu ma cert cu el. Eu sunt o fire calma iar singura persoana care reuseste sa ma enerveze pana in panzele albe este chiar taicamiu. Intr-o zi, imi venea sa sar la bataie deoarece indiferent ce-i ziceam, el imi intorcea acelasi lucru dar cu o forma diferita. nici nu stiu cum sa ma exprim, iar ca sa ma calmez, imi venea sa sparg toate geamurile de la casa. dar n-am facut asta si m-am rezumat la o simpla injuratura. Deci l-am injurat pe taicamiu iar pe el il durea fix intre fese. Ma asteptam sa-mi dea o palma, un pumn sau macar sa-mi atraga atentia asupra limbajului. nici nu stiti ce mult m-ar fi bucurat daca ar fi facut asta deoarece ar fi insemnat ca totusi ii pasa de ceva... dar nu, lu-i nu-i pasa de el, nu-i pasa de ce este in jur, cred ca nu realizeaza ca in curand eu o sa plec la munca iar fara mine, mama n-o sa-l suporte nici in ruptul capului iar el o sa ramana un bosorog batran si singur. Tot ce vrea el este sa aiba mancare, apa si putina (dar foarte putina) activitate. Va rog sa ma ajutati in aceasta problema. Nu este vorba de mine, este vorba ca nu vreau ca parintii mei sa-si petreaca batranetea unul la apus si altul la rasarit. Dati-mi un sfat sau macar spuneti-mi cum sa-l conving pe taicamiu sa mearga la un psiholog. Ce am scris mai sus nu reprezinta nici macar 20% din toata povestea.
Astept Rapuns. Multumesc!

7 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Draga Madalyn - depinde cum a fost in tinerete - acest comportament se pare ca l-a avut mereu - nu cred ca mai poti schimba ceva - daca parinti tai nu au batut 2 cuie unul langa altul in viata nu stiu daca mai poti tu schimba asta la 60 ani - imi pare rau - incearca sa te duci cu el la doctor dar in viata nu incerca sa faci dintr-un cal batran un cal de curse - barbatii sunt fff orgoliosi

| vaiana a răspuns:

Offffffffffffff, te irita tatal! te-ai gandit ca poate el nu se mai vede in stare sa faca ceva? dar partea materiala exista ca sa se poata renova casa? si niciodata, sub nicio forma sa nu ridici mana asupra tatalui tau! ai incercat sa te apropii de el? poate canu este"luat de flama" ci pur si simplu se irita de neputinta lui si de aici si starea lui de "vegetatie" cauta cauza pentru ca ceea ce se intampla este doar efectul.si inca ceva:daca nu vrea sa mearga la psiholog, adu tu un psiholog la el.

| Madalyn explică (pentru vaiana):

Dar nu a facut niciodata nimic. stam bine din punct de vedere financiar. de apropiat am incercat sa ma apropii dar cand incepi sa-i vorbesti de problema iti zice sa pleci ca-l doare capul si ca nimeni nu-i zice lui ce sa faca.
partea cu psihologul n-o sa mearga... trebuie sa-l conving sa mearga de buna voie, dar cand ii zic de psiholog, imi zice ca eu cu maicamea ar trebui sa mergem ca din cauza noastra nu poate face nimic.

| vaiana a răspuns (pentru Madalyn):

Mada,in primul rand as vrea sa stiu ce varsta ai. daca poti intra pe vaiana88 ca sa putem vb mai mult si mai detaliat.ok? o zi frumoasa si sper ca sarbatoarea Craciunului sa-ti aduca pace in suflet si in familie!

| Stephisorrr a răspuns:

Buna,
purtati o discutie in familie, spuneti-i cat de mult conteaza pentru voi si ca ii vreti doar binele, si ca ceea ce face nu este bine.

| Madalyn explică (pentru Stephisorrr):

Parca vad ce o sa faca. ia telecomanda si schimba canalele la tv in timp ce eu imi racesc gura

| DanceLolipop a răspuns:

Pai el cu siguranta nu vrea sa mearga la psiholog. vezi poate il convingi sa mearga in alt loc si il duci la psiholog... oricum el e batran de acum cam asa sunt toti batranii deci nu te speria...Baftawinking