| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, bună dimineața sau cum vreți voi...
Deci, o scurtă poveste:
Un bărbat s-a căsătorit cu o femeie, şi au făcut copii, printre care şi mama mea. Când mama mea a împlinit 12 ani, tatăl ei a murit, şi a rămas mama ei.Mama ei s-a recăsătorit cu un alt bărbat, care a mai fost şi el căsătorit o dată şi a făcut vreo 2-3 copii(nu contează câți)cu prima soție, bunica mea fiind a doua soție a lui. Unul dintre copii bunicului vitreg este un bărbat care s-a căsătorit şi a făcut 2 copii, dintre care o fată.La fel şi mama, s-a căsătorit şi m-a făcut pe mine şi pe sor'mea.
Întrebarea mea este dacă fata făcută de fratele vitreg al mamei e verişoara mea şi a lu' ratata de sor'mea, dacă da, ce grad? Că am tot auzit de ceva grade intre rude, dar când stau să mă gândesc la asta, sunt ca un bătrân de 50-60 de ani când atinge prima dată un telefon cu touchscreen.
A da, am mai văzut răspunsuri gen "n-ai ce face la ora asta?"
Răspuns NU, NU am ce face la ora asta.
ŞI SPER CĂ AM INCADRAT BINE ÎNTREBAREA LA CATEGORIE, dacă nu, scuze sincere.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Modul in care ai povestit mi-a facut mintea creata. Din cat am socotit, daca nu gresesc, nu exista nici o relatie de sange intre voi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunteti veri prin alianta ( nu de sange).

| EMKing a răspuns:

Ceva asemnator am si eu... si este veriosoara / verisor de gradul 2.