| k1duTzuu a întrebat:

Fratilor e o problema delicata si cam lungaaaaa. Vreau sa zic din prima ca imi place de o fata si mi-e verisoara de gr 2 sau 3 (dar vitrega cumva clown Suna cam stupid, o sa va lamuriti mai jos despre ce e vorba. Deci bunicul de pe mama a fost casatorit cu o femeie. Au avut o fetitam, dar din pacate sotia lui a murit. Bunicul a ramas doar cu fetita si si-a refacut viata gasindu-si alta femeie (bunica mea) cu care au facut in continuare copii, printre ei aflandu-se si mama mea. Deci mama mea si cu fata bunicului din prima casnicie sunt surori vitrege. Acum sora vitrega a mamei mele s-a casatorit si a avut copii printre care se afla si un baiat. El a crescut si-a facut o familie si are o fata de care mie-mi place nebuneste. (noi nu prea am avut relatii apropiate) Vreau sa va intreb pot sa am si eu o relatie cu ea, din cate stiu e legal, dar am auzit si de copii cu malformaltii dar acolo era probleca ca erau veri drepti sau de gradul 2, nu ca la mine. Voi ce ziceti? Ziceti orice, vreau sa aflu! Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Fiind rude de gr.V casatoria este permisa, atat civil cat si religios--- important este ca niciunul dintre voi sa nu aveti, pe linie directa, vreo boala ereditara.Cat despre aparitia sau nu a altor anomalii la copiii vostrii, Dumnezeu cu mila!
In cazul meu, care nu am avut niciun grad de rudenie cu sotul, unul din cei 4 copii s-a nascut cu astigmatism asociat cu strabism( strabismul a fost corectat prin operatie, ramanand astigmatismul care-l face dependent de portul ochelarilor).
Va doresc numai bine si sa aveti copii sanatosi!

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Potrivit prevederilor art. 6 C. fam. "este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana in gradul al patrulea inclusiv", adica :
* pe de o parte, pe linie directa, intre tata si fiica, intre mama si fiu, bunic si nepoata, bunica si nepot, strabunic si stra-nepoata, strabunica si stranepot
* pe de alta parte, pe linie colaterala intre frate si sora (fara deosebire dupa cum ei sunt frate bun si sora buna ori numai consancvini sau uterini), unchi si nepoata, matusa si nepot, verisori primari.

La rudenia pe linie colaterala, fratii sunt rude de gr.II, unchiul si nepotul sunt rude de gr.III iar verii primari sunt rude de gr. IV
Mama ta si sora ei vitrega au acelasi tata, adica sunt surori consangvine. Tu si tatal fetei sunteti veri primari adica, rude de gr. IV. Fata varului tau primar iti este nepoata --- deci rudenia este de gradul III!

| k1duTzuu explică (pentru alessia5158):

Ce raspuns explicativ. bine am inteles dar are ceva daca de exemplu: am o relatie cu ea, dupa familie? Si daca eu si tatal ei suntem veri primari, de gr IV, a mai venit o generatie, ea, nu se mai duce un grad? adica eu si ea sa fim veri de gr V?

| alessia5158 a răspuns (pentru k1duTzuu):

Ai dreptate--- pe linie colaterala, copii verilor primari ne sunt rude de gradul V!
Potrivit Art.406, Cod Civil, " Rudenia este în linie colaterală atunci când rezultă din faptul că mai multe persoane au un ascendent comun"(http://legeaz.net/......rale)---tu si fata aveti un "ascendent comun", respectiv bunicul tau si care, pentru fata, este strabunic.

Gradul V de rudenie cu fata se calculeaza prin INSUMAREA numarului de nasteri intervenite de la "ascendentul comun" la fiecare din rudele colaterale adica:
3 nasteri ( de la ascendentul comun pana la fata) + 2 nasteri (de la ascendentul comun pana la tine) = 5 (grad de rudenie pe linie colaterala).

Plecand de la "ascendentul comun", prin aceiasi metoda se calculeaza si gradul de rudenie intre verisori.Prin insumare, rezulta:
*gradul IV de rudenie, intre verii primari (2 nasteri pana la unul din veri+2 nasteri pana la celalalt)
* gradul VI de rudenie, intre verii de-al doilea(3 nasteri+3 nasteri)
*gradul VIII de rudenie, intre verii de-al treilea
*gradul X de rudenie, intre verii de-al patrulea

p.s.Scuze pentru neatentia din primul raspuns!

| k1duTzuu explică (pentru alessia5158):

Multumesc. Deci pana la urma are ceva daca ma casatoresc cu ea sau nu? happy

| DENISA189 a răspuns (pentru alessia5158):

Ma poți ajuta și pe mine? Am o sora doar de mama dar avem tati diferiti. Tatal surorii mele are un frate care are 3 baieti. Acestia find verisorii primari ai surorii mele. Eu ce legatura am cu acestia? As putea sa am vreo legătura cu unul dintre aceștia?

| alessia5158 a răspuns (pentru k1duTzuu):

Fiind rude de gr.V casatoria este permisa, atat civil cat si religios--- important este ca niciunul dintre voi sa nu aveti, pe linie directa, vreo boala ereditara.Cat despre aparitia sau nu a altor anomalii la copiii vostrii, Dumnezeu cu mila!
In cazul meu, care nu am avut niciun grad de rudenie cu sotul, unul din cei 4 copii s-a nascut cu astigmatism asociat cu strabism( strabismul a fost corectat prin operatie, ramanand astigmatismul care-l face dependent de portul ochelarilor).
Va doresc numai bine si sa aveti copii sanatosi!

| Holiday a răspuns:

Sunteti rude de gradul V, deci nu exista vreo restrictie legala privind relatia voastra.

| pufuletziii a răspuns:

Eu cred ca ai putea avea o relatie cu ea linistit! Nu puteti fi rude fiindca sora mamei tale e sora sa vitrega in primul rand, apoi si daca ati fi rude, ati fi rude indepartate, cu atat mai putin daca nici nu tineti rudenia.

| k1duTzuu explică (pentru pufuletziii):

Multumesc mult, vreau sa mai astept raspunsuri! happy

| pufuletziii a răspuns (pentru k1duTzuu):

Cu mare placere!happy

| marry95 a răspuns:

Unchiul si matusa mea sunt verisori de gradul al 2-lea, sunt casatoriti si au impreuna 2 copii unul de 22 si unul de 17 ani. Nu au nici o problema, sunt sanatosi si fericiti. Stai linistit ca nu unteti rude foarte apropiate. happy

| k1duTzuu explică (pentru marry95):

Multumesc. dar fam. lor au fost de acord cu asa ceva? sa se casatoreasca chiar de sunt veri de gr2?

| marry95 a răspuns (pentru k1duTzuu):

La inceput nu au fost de acord dar nu aveau ce sa faca din moment ce se iubeau. La inceput e mai greu.Cea mai buna prietena a mea e cu iubitul ei de 2 ani si recent au aflat ca bunicii lor au fost frati dar se iubesc si continua sa fie impreuna. Eu zic sa va cunoasteti mai bine, poate e o atractie de moment si nu o sa fie ceva serios. Daca va potriviti, ajungeti sa va iubiti si sa va doriti sa va petreceti toata viata impreuna eu zic ca nu are rost sa iti pierzi fericirea din cauza unora care spun ca e pacat. Nu e pacat deoarece nu sunteti rude apropiate. Sunt multe astfel de cazuri stai linistit si unii afla abia dupa ce se casatoresc ca sunt rude.

| k1duTzuu explică (pentru marry95):

I`auzi. Eu cred ca exista ceva. Chiar suntem in aceeasi clasa. Acum am 14 ani, cl 8 sie a lf. In clasa 2-3 imi placea de ea dar eram mic, ce sa stiu eu atunci ce e cu dragostea. Dar acum recent, iarasi am resimtit ceva pentrue a, adica na stii tu. Si cum la sf de cl 8 se face de obicei banchet, am dansat mai toata noaptea cu ea. Si cred, de fapt sunt sigur ca si ea simte ceva pentru mine. Este exact pe gustul meu happy

| Ayris a răspuns:

Nu ma pricep prea bine la genetica. Daca vrei sa te casatoresti cu ea si sa faci copii, nu stiu, nu ma bag, daca vrei doar sa fiti iubiti, eu iti spun Da! Stai fara grija, e indeajuns de mare distanta....ca grad de rudenie.

| k1duTzuu explică (pentru Ayris):

Vreau sa am o familie cu ea. Nu doar ceva de termen scurt! happy