| anuska1 a întrebat:

Buna seara, dupa o discutie cu iubitul meu am aflat ca eu sunt pt el prioritatea cu nr 4 in viata, pe primul loc fiind famila, pe 2 cariera si pe 3 baietii. Nu ma asteptam sa fiu prioritatea lui principala, dar e normal sa considere baietii mai importanti decat iubita? Sincera sa fiu m-a cam deranjat cand mi a spus asta, dar pur si simplu m -am gandit ca exagerez, voi ce spuneti? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Ordinea e normala pentru adolescenta. Chiar si pentru adolescenta tarzie (pana pe la 25 ani).

Statistic, la baietii adolescenti, prietenia cu o fata este pe locul 3 - 4, a avea o iubita pe 5, iar sexul este pe ultima pozitie laughing. Unii nu pun familia la prioritati laughing.

E bine insa ca discutati astfel de lucruri. Deveniti mai maturi si va cunoasteti mai bine.

Daca relatia voastra e OK nu ai de ce sa te ingrijorezi si nu ai de ce sa intri in competitie cu ceilalti ca sa ajungi pe primul loc.

| LoveSleep a răspuns (pentru seth2016):

De ce ar fi ok?
Consider că un tip care are măcar tupeul să spună asta, nu dă 2 bani pe tine.

| seth2016 a răspuns (pentru LoveSleep):

Well, stiinta zice altceva.

| seth2016 a răspuns (pentru LoveSleep):

Sorry, nu cred ca ti-am dat raspunsul potrivit. Mai faceam si alte lucruri in acelasi timp. laughing

E OK daca ei doi sunt OK cu asta. Si e OK pentru ca de multe ori prioritatile NU intra in conflict. Feelingul meu e ca ei nu sunt in acum in conflict din cauza prioritatilor. Altfel textul lui anuska1 ar fi sunat altfel. Daca va apare un conflict vor sti de unde sa inceapa si asta e iarasi OK.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu l-as pune pe liber in secunda 2, daca nici macar inaintea prietenilor nu esti!
Cu asa ceva nu am glumit niciodata, dar nici nu am permis nimanui sa-si bata joc de mine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prioritatile se schimba... sunteti probabil foarte tineri si e normal ca o relatie sa nu fie in primul plan

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de cat timp sunteti impreuna si ce varsta aveti. Daca aveti pana in 20 de ani, nu mi se pare asa de grav. La varsta asta baietii au alte prioritati.

Daca aveti peste 25 de ani mi s-ar parea normal totusi sa te puna inaintea familiei si a prietenilor. Pana la urma incepe sa fie timpul ca fiecare sa isi intemeieze propria familie iar grupurile de prieteni incep incet, incet sa se sparga, iar daca el nu vede chestia asta, cred ca este o problema.

Daca aveti intre, depinde de prioritatile tale si ale lui, daca vor coincide sau nu in prezent, iar daca nu in prezent, macar exista speranta ca se pot schimba pe viitor. Perioada dintre 20 si 25 de ani este o perioada de tranzitie, lumea isi termina studiile, isi gaseste un loc de munca etc. Deci daca va incadrati aici cred eu ca nu este chiar atat de grav, in cazul asta conteaza mai mult daca va coincid aceste prioritati si daca tu poti trece peste si daca el pe viitor se asteapta sa isi schimbe prioritatile.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Trebuie mereu sa fie cineva care sa spuna ce vreau rolling on the floor

| kandaraki a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Inaintea familiei nu pui o gagica/prietena, NICIODATA, familia te-a nascut, te-a crescut, te-a educat, cum sa fie prietena inaintea familiei? ce gandire prosteasca

| OoBunnyoO a răspuns (pentru kandaraki):

In momentul in care ajungi la o varsta vei pune prietena inaintea familiei. Daca tu ajungi la 30 de ani si iti lasi balta prietena/iubita/logodinca intotdeauna pentru familie, ba pentru ca mama nu e de acord cu ea, ba pentru ca mama vrea sa stai in casa cu ea si sa-ti aduci si prietena acolo, iar tu alegi intotdeauna dorintele parintilor peste dorintele prietenei nu vei ajunge niciodata sa iti intemeiezi propria familie din simplul fapt ca nu vei gasi o prietena care sa fie 100% pe placul parintilor, la fel cum nu vei gasi o prietena care sa fie 100% cu tot ceea ce iti cer/spun parintii. Vor exista conflicte, iar daca tu ai impresia ca nu va trebui sa alegi niciodata intre dorintele familiei si dorintele prietenei, imi pare rau, dar esti un naiv.

Cunosc o gramada de relatii care nu au functionat, doar pentru ca baiatul era mamos sau pentru ca parintii au intervenit prea mult in relatia copiilor. Unii au reusit sa se desprinda de influenta familiei si sa puna relatia pe primul loc, altii au ajuns peste 40 de ani inca singuri sau si mai rau, inca locuind cu parintii. Cand copiii nu sunt capabili sa spuna pas parintilor pentru relatia potrivita, vor ajunge cel mai probabil la batranete colectionari de pisici.

Raspunsul tau nu ma face decat sa ma gandesc ca ai 15, 16 ani si ca nu ai ajuns inca in pragul maturitatii. Mai asteapta cativa ani.

| kandaraki a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu se pune problema pe cine pui inainte si cum. Am 28 de ani, nu sunt mic copil cum zici tu. Dar parintii mereu trebuie sa fie o prioritate pentru copii, atata timp cat sunt in viata. Daca esti cu iubia in oras si te suna mama sau tata si iti zice ca are nevoie de ajutor, nu vei merge? Vei zice parintilor ca esti cu iubita si trebuie sa stai cu ea, ca nu cumva ea sa se supere ca ai lasat-o.
Pe placul parintilor nu va fi 100% vreo iubita, rar asa cazuri, fiindca parintii stiu ca iesi din viata lor (nu totalmente) si incepi a forma o alta familie, ceea ce e si normal. Dorintele prietenei sunt primordiale, corect, dar ea trebuie sa inteleaga ca familia este, si va fi mereu prioritara. Iar daca prietena se supara pe acest fapt si considera ca ea trebuie sa fie pe 1 loc, greseste amarnic, denota faptul ca e o alintatura si egoista. Dar o femeie desteapta ar intelege ca familia e primordiala si nu s-ar supara pe baiat cum pozitioneaza el.
Se pare ca tu nu esti destul de matura sa intelegi asta, esti mica, ok, esti cu capul in nori, gandesti altfel, ok, daca tu ai dat peste baieti care erau sub fusta mamei si faceai ce doreai cu ei, esti o femeie usoara si fara minte. Succese

| OoBunnyoO a răspuns (pentru kandaraki):

In primul rand, nu poti considera prietena primordiala si familia prioritara/primordiala. Ce ai spus tu se bate cap in cap. Hotaraste-te care este pe primul loc, daca le pui pe amandoua se exclud reciproc.

In al doilea rand, vad ca nu intelegi ce inseamna a fi "baiatul mamei". Din baiatul mamei nu face prietena ce vrea, pentru ca face mama. Nici nu stiu cum de ai putut veni cu ideea ca "baiatul mamei" este cel din care face prietena tot ce vrea. Nici macar nu stiu cum poate cineva avea logica asta. Dar ok. Trecem peste.

In al treilea rand, vad ca ai impresia ca relatia depinde numai de barbat. Cand am spus ca familia trebuie pusa pe al doilea loc, poate chiar pe al treilea, sa stii ca nu ma refeream numai la barbati, ma refeream si la femei. Daca si fata si baiatul asculta mereu de "sfaturile binevoitoare" ale parintilor si isi lasa partenerul balta de fiecare data pentru parinti, relatia nu are cum sa functioneze. Iar daca doar unul face chestia asta, iar celalalt nu, apare o problema in echilbrul relatiei si intervin frustrarile. Pentru ca oricine care pune relatia pe primul loc si vede ca celalalt nu si vede ca este lasat balta de fiecare data, va deveni frustrat in relatia respectiva. Daca eu as fi ascultat sfaturile alor mei si mi-as fi lasat prietenul balta de fiecare data cand li se rasarea alor mei sa iesim undeva si daca si el ar fi facut la fel cu ai lui, sunt aproape convinsa ca relatia nu ar fi rezistat cinci ani si daca ar fi rezistat sunt si mai convinsa ca nu ar fi fost asa cum este si nu am fi fost fericiti impreuna. O relatie nu este facuta din sase persoane, ci din doua. Ambii am pus relatia noastra pe primul loc, ne-am ajutat sa crestem reciproc, apoi am pus locurile de munca si abia apoi am pus parintii.

Nu spun ca nu trebuie sa iti ajuti parintii, insa la un moment dat parintii se duc si tu ajungi la 50 de ani sa realizezi ca nu ai o familie a ta sau un job ok, pentru ca mereu ai facut ce ti-au spus ai tai si pentru ca mereu ai stat la cheremul lor.

Vad ca tu chiar si compari doua situatii diferite. Spui ca iti lasi prietena balta cand parintii au nevoie de ajutor. Normal. La fel cum iti vei lasa o iesire in oras cu parintii atunci cand prietena are nevoie de ajutor. Eu nu ma refer cand unul are nevoie de ajutor si altul vrea sa iasa cu tine. Eu ma refer la dorintele ambelor parti. Iti voi da un exemplu. Mama are o prietena al carui baiat are 40 si ceva de ani. A avut numeroase prietene, dar mama lui mereu s-a bagat intre ei. In prima relatie le-a propus sa stea in aceeasi casa cu ei pentru a nu plati chirie. Evident, fata a iesit in dezavantaj. Poate si ea voia sa stea cu parintii ei. Relatia nu a mers evident. Urmatoarea relatie a fost ok, pana cand tipul a intalnit o alta tipa mai bogata si maica-sa l-a tot impins catre fata respectiva. S-a despartit de cealalta prietena, iar a treia fata s-a despartit de el din cauza ca mama ordona tot ce facea. Ultima relatie pe care a avut-o, a fost cu o alta fata care castiga mai putin decat el ceea ce nu a fost pe placul mamei. Desi au cumparat un apartament impreuna si au locuit impreuna o buna perioada de timp, relatia nu a rezistat cicalelilor mamei asupa fetei, ba ca fata voia sa petreaca prea mult timp cu el, ba ca nu gatea bine, ba castiga mai putin decat el, ba nu ii calca bine camasile, ba nu il lasa sa se vada in fiecare zi cu ea etc. Ideea este ca se lua de fata respectiva destul de des si in fata si pe la spate si tipul nu a putut sa puna piciorul in prag. S-au despartit, evident. Aici nu a fost vorba de o situatie ajutor/dorinta, asa cum ti-ai imaginat tu, comparatie complet dezechilibrata, ci a fost vorba de o situatie egala dintre dorintele a doua parti in care poti vedea clar unde i-au fost prioritatile.

Iar in ultimul rand, nu as fi crezut ca ai 28 de ani. Este aproape trist sa ajungi la varsta asta cu asemenea mentalitate. Nu stiu cate fete vor accepta sa le lasi mereu balta pentru parinti. Sincera sa fiu, dupa ce ti-am citit mesajul nici macar nu stiu daca problema o vor avea cu prioritatile tale gresite sau cu incapacitatea ta de a forma niste idei coerente. Inca sper ca minti in privinta varstei tale.

Iti doresc sa nu ajungi la 50 de ani singur sau cu 20 de pisici sa-ti tina de urat. Ar fi pacat de pisici. Cine stie in urma caror confuzii prioritare/primordiale vor avea de suferit.

| kandaraki a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Dupa ce am citit toata compunerea ta, pot zice ca esti o femeie frustrata care careia lipsit multe in viata, ai avut un barbat sau doi in viata ta, esti mereu nesatisfacuta si nu stii cum sa iesi in evidenta, de asta stai pe net si scrii si scrii si scrii muuulte.
Succes in viata!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru kandaraki):

Mai devreme eram o femeie usoara, acum sunt o femeie frustrata cu prea putini barbati. Chiar din aceleasi motive se pare. laughing Ce pot sa zic m-ai ghicit complet. laughing)) Logica ta ma da pe spate, serios. Mersi si noroc si tie. Cu logica ta, cred ca ai nevoie.

| kandaraki a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Acum probabil esti 2 in 1 - o femeie frustrata usoara cu foarte putini barbati, de asta nu se uita la tine si nu iesi cu barbati, ai o logica beton!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru kandaraki):

Deci sunt o femeie usoara care a avut putini barbati. laughing) Se pare ca atat femeile care au avut multi barbati cat si cele care au avut putini barbati sunt usoare. Se pare ca toate sunt usoare dupa mintea ta. Cu exceptia mamei tale evident, baiatul mamei. laughing

Nu este nevoie sa imi copiezi argumentul, avand in vedere ca nu logica mea este problema. Ai 28 de ani presupusi, cred eu ca ar trebui sa fii capabil sa vii cu un argument care nu este copiat de la mine. Evident, pe langa concluzia ta edificatoare ca sunt o femeie usoara/cu prea putine relatii, rezultata din faptul ca pe parcursul a trei zile am avut zece minute sa scriu un raspuns (care-ti pare atat de istovitor) si capacitatea mea de a avea un lant de ganduri coerent care nu se contrazic de la o propozitie la alta. Caci asta, sigur este din cauza lipsei de sex sau din cauza prea putinilor barbati pe care i-am avut. laughing Pana la urma, din ce alt motiv ar putea fi? laughing

Apropo, nu sunt cu mult mai mica decat tine. O relatie de cinci ani nu ma face sa fie avut doar o singura relatie sau doua. Dar la tine din ce observ femeile sunt fie usoare, fie frustrate pentru ca au avut prea putini barbati. Sau mai nou, usoare cu prea putini barbati. laughing

De asemenea, iti voi reaminti ca tu esti cel care s-a bagat in vorba cu mine din nevoia de a comenta asupra "logicii mele prostesti". Eu doar mi-am spus opinia personala. De regula oamenii care se baga in seama cu altii doar din nevoia de a se lua de ei sunt cei cu frustrari. Dar poate nu stiai asta. Cum ai putea sti? Esti doar un copil de 15 ani care inca nu a avut o prietena/relatie reala si inca sta dupa fusta mamei, cautand atentie pe Internet, bagandu-se in seama cu altii. Si tot eu sunt cea care are nevoie de atentie. Caci imi pare rau, dar refuz sa cred ca cineva de 28 de ani cu gandirea si atitudinea ta poate exista pe planeta asta.

Apropo, uitandu-ma la ceas, raspunsul asta mi-a luat in total sase minute. Probabil atat cat ti-a luat tie sa scrii cele doua propozitii copiate de la mine. Stiu. Ireal. Probabil tie ti-ar fi luat o ora. D-asta ai impresia ca trebuie sa imi fi pierdut toata ziua cu un asemenea raspuns. laughing)

| kandaraki a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ha ha ha, ce funny~!~~~~

| LoveSleep a răspuns (pentru kandaraki):

Deci, dragă kakadarki, dacă maică-ta te-ar pune să alegi între familia ta și ea, ce ai alege?
Prin "familia ta" vreau să spun nevastă și copii.

| kandaraki a răspuns (pentru LoveSleep):

Familia ta - cum ai specificat tu acum e COMPLET altceva ce s-a avut in vedere de autoarea intrebarii. Citeste atent ce a intrebat si la ce s-a referit, pe urma iti dai cu parerea daca doresti, dar nu asa doar sa te bagi si tu sa arati ca esti 'desteapta'. Good luck!

| LoveSleep a răspuns (pentru kandaraki):

Eu te întrebam ceva pe tine, nu-mi pasă de întrebare.

| seth2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

rolling on the floor Ti-a gasit partener de dialog. Eu i-am dat ignore.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru seth2016):

Da, si ce mai partener. O adevarata provocare intelectuala. laughing

| seth2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

>> provocare intelectuala

Si emotionala laughing. Eu nu am rezistat rolling on the floor ca tine pe baricade.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru seth2016):

Eh prea multi ani de antrenament. laughing

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca are pana in 20 de ani, nu m-ar mira laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are perfecta dreptate.
oricum, voi femeile nu sunteti bune de nimic, nu atrageti cu nimic in genere.

deal with it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna? Daca n-aveti in plan sa va intemeiati o familie in curand, mi se pare ok.

| DumitruS a răspuns:

Depinde si de cat timp sunteti impreuna. Ideea e ca iubitele vin si pleaca, prietenii raman. Se produce totusi un declic la un moment dat, cand prietena devine mai importanta ca "baietii" insa se ajunge greu acolo. Cu privire la restul prioritatilor, mi se pare absolut normal.

| simpluone a răspuns:

Ai putea sa-i apreciezi macar sinceritatea happy

| MorganaM a răspuns:

Mie mi se pare clar ca nu te iubeste si ca te considera ca pe un accesoriu in viata lui sau o concubina sau orice care poate fi inlocuit oricand, pe cand baietii lui nu. mi se pare ca va fi o relatie dezastruoasa pentru ca tu nu contezi pentru el. nu cred ca iti doresti un asemenea viitor. eu cred ca acum ti s-a dat un val jos de pe ochi si ai realizat inainte sa fie prea tarziu ca nu acesta este jumatatea ta! desparte-te de el si gaseste-ti adevarata jumatate. nu mai pierde timpul cu asemenea specimene

| AnthonyWhite a răspuns:

Da si nu

depinde in diferite cazuri.

dar eu nu as pune prietenii pe primul loc pentru ca nu fac dragoste, sex, dus, cumparaturi, plimbari in parc, la mare, la munte cu baietii.

baietii nu imi gatesc, nu imi fac surprize, etc.

| Nomoreregretstb a răspuns:

Nu exagerezi deloc, eu in locul tau l-as ignora cateva zile sa isi dea seama ca a gresit

| CodyObrain a răspuns:

Pari o persoana grijulie, se vede ca iti pasa mult de prietenul tau, dar nu cred ca impartasiti aceleasi sentimente, adica el tine la tine si doar atat pe principiul"meh ce o fi o fi"