| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Bună seara.E prima oara când cer ajutor public dar nu știu ce sa mai fac. Poate ma puteți ajuta cu un sfat sau ceva. Am 18 ani, și acum 2 ani am fugit de acasă cu un băiat care era totul pentru mine și eu eram totul pentru el.Am avut câteva probleme cu ai mei dar s-au rezolvat pe parcurs. Acum lucrurile stau atât de rău încât m-am gândit de multe ori sa îmi fac rău singura. El baga la aparate și ultimul leu din casa. Ne certam tot timpul din motive banale. Avem mai tot timpul probleme între noi de multe ori am stat și flamanzi din cauza ca a băgat banii la aparate și am rămas fără niciun leu. Și mai e o problema.El nu vrea sa auda de ai mei, mereu se cearta cu mine și dacă ma suna mama și vb cu ea la telefon.Deși ne-a ajutat tot timpul cu ce a putut.Am nevoie de un sfat, ceva deoarece simt ca nu mai pot și mi-e frica ca o sa cedez. Va mulțumesc!

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Angajeaza-te si cauta-ti chirie departe de ei. O sa fie greu la inceput, dar macar o sa fii independenta si libera. Nu te mai intoarce acasa, mi se pare inuman sa fii maritata cu forta. Esti om, ai dreptul de a decide cum iti traiesti viata. Nu trebuie sa regreti ziua in care te-ai nascut, trebuie sa iti dai seama ca poti s-o iei oricand de la capat daca ai vointa.

O sa te descurci singura, o sa vezi, pari o fata desteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Nu il mai ameninta, pleaca fara sa anunti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia nu intervine. Am un caz in vecini. Au zis ca ei nu fac pe bodyguarzii, daca vor s-o apere sa-l provoace, s-o loveasca, numai asa ii pot da o mica amenda.

| Dervbt a răspuns:

Daca la 18 ani ai crezut ca el e "alesul", probabil aveai nevoie si de sex mult. Scarbe de femei.

| NLS a răspuns:

Rezolvare exista, desi e dificil.
Asa cum ai fugit cu el, poti fugi si de la el.
Observ ca inca nu ti-a taiat accesul la net, dar ar trebui sa fii foarte precauta, probabil te urmareste sau te va urmari.
Trebuie sa te comporti foarte natural, sa nu dai de banuit.
Incearca sa-ti cauti un job intre timp, in alt oras, la distanta mai mare.
Daca nu ai curajul sa fugi, poti apela la protectia copilului, sau mai bine la o asociatie ce lupta impotriva violentei in familie. Ti se va oferi un adapost temporar, si daca e nevoie, fa plangere la politie impotriva lui.
Insa prima data inregistreaza cu telefonul cand te ameninta si are porniri violente. Grija mare sa nu auda inregistrarea. Dar de obicei nimeni nu se uita in aplicatia aceea (inregistrare sunet)