| Zas a întrebat:

Buna seara,in intrebarea mea precedenta am spus o parte din viata mea(recenta).

Vreau sa spun ca nu am reusit sa trec peste,am inceput a vorbi cu o prietena si pare ca ne apropiem dar nu pot sa trec peste faptul ca femeia vietii mele m-a parasit desi am acceptat sa le fie lor bine(ei si copilului).

Nu stiu, uneori ma simt gol inauntru..am un gol imens si ma simt fara suflare,efectiv ma plimb seara pe strada si nu mai sunt apt sa simt nimic... goliciunea asta sufleteasca pare ca mi-a mancat si ultima speranta din mine.

Nu vreau sa va intristez cu intrebarea mea/problema mea.

Sambata este ziua mea,nu-mi arde de asta desi am primit o invitatie la munte nu stiu ce sa fac.
Sufletul,inima si gandurile mele sunt tot la ea,la noi,la copil si nu reusesc sa trec peste.

Exista cineva care s-a mai simtit ca si mine?
Cineva care e dispus sa ma ajute cu o vorba buna, ma simt daramat de atata amar de timp si nu-mi revin...

Va multumesc multhappy

11 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

E foarte greu sa treci peste altfel de situatii, cand renunti la tine pentru oamenii pe care-i iubesti.
Trebuie sa iesi din casa, sa muncesti si sa iti faci cunostinte noi. Aceste lucruri te vor ajuta.
E greu sa spun ca m-am simtit la fel dar am renuntat la diferite persoane sa le fie la altii mai bine.
La multi ani in avans si crede-ma ca o excursie la munte e perfecta pentru astfel de situatie.
As vrea sa pot merge si eu happy

| sofisis a răspuns:

Sincer la mine mereu a mers treaba cu ocuparea mintii cu altceva. Bine, eu niciodata nu am stat sa sufar dupa vreunu. Din simplul motiv ca nu vad sensul. Adica nici o despartire nu m-a daramat. Dar cred ca trebuie sa profiti de orice ocazie sa iesi din rutina si sa comunici cu oameni.
Daca te incalzeste cu ceva, sunt 90% convinsa ca acea relatie nu va merge. Chiar daca s-a intors ca sa ii fie bine copilului...nu va merge. Asta nu e un motiv suficient ca sa tina doi oameni intr-o relatie. Plus ca trecuse deja un an. Plus ca ea a fost cu tine si precum bine stii barbatii au o mandrie cat casa si ii va reprosa orice relatie avuta cu altul. Chiar daca e o aberatie.
Cu toate astea nu cred ca e cazul sa stai sa plangi dupa ea. A fost atat de iresposabila incat sa te bage in viata unui copil si pe copil in viata ta si apoi sa va rupa unul de altul ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic...eu numai pentru asta nu as ierta-o.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foarte bine că te plimbi! Pe mine m-a ajutat. Asta și muzica.
Du-te la munte, nu ai chef acum, dar când o să ajungi acolo și te iei cu vorba, uiți de toate. Măcar pe moment.
Încearcă să îți ocupi mintea cu ceva, o carte, un hobby nou și nu te mai gândi: trebuie s-o uit neapărat acum. Asta se întâmplă în timp, ai răbdare și încearcă să nu te izolezi.

https://www.youtube.com/watch?v=vFfObSG3oGg

| Zas explică (pentru supadeceapa):

Am inceput sa citesc "Sapiens" pot sa spun ca ma pierd intre randurile alea si chiar ajuta sa-mi linistesc mintea si sufletul.
Cat despre munte, asa voi face.Eram nesigur daca sa merg, dar daca nu ma duc ma adancesc mai mult si tot mai mult in singuratate si in gandurile mele negre si chiar vreau sa scap de ele...
Iti multumesc mult de tot si sper ca esti bine acum.happy

| supadeceapa a răspuns (pentru Zas):

Buuun, super, distracție plăcută love struck.
Eu sunt bine. O să fii și tu.
Toate trec.

| Zas explică (pentru supadeceapa):

"Toate trec si toate vin", buna vorba.
Apreciez enorm raspunsurile si sfaturile date.

Ma bucur ca esti bine.

O favoare nu ramane nerasplatita, si chiar si o vorba buna poate schimba multe uneori si pentru asta iti multumesc inca odata.

| Rd79 a răspuns:

Iti dai seama ca exista multi (si multe) care au trecut prin asta. Eu am trecut de 3 ori prin asta (doar ca fara copil). Tot asa, plimbat singur prin oras, etc. Cu timpul incepe sa mai treaca.

Daca ai primit o invitatie la munte, du-te! Nu o sa te simti mai bine singur acasa. Si poate intalnesti pe cineva nou acolo, sau daca nu macar iti mai iesi un pic din rutina.

| Zas explică (pentru Rd79):

Multumesc frumos de sfat, ma tot chinui sa scap de gandurile alea...pare ca de fiecare data cand vreau sa nu ma gandesc se intampla fix pe dos si e mult mai rau.

Multumesc din nouhappy

| Rd79 a răspuns (pentru Zas):

Nu ai cum sa nu te gandesti, dar incearca pe cat posibil sa mai iesi cu prietenii, colegii, etc. Sa nu fi singur. Si instaleaza Tinder si alte aplicatii de dating, poate reuesti sa gasesti pe cineva. Eu tot caut de ceva vreme si nu gasesc, dar nu stii niciodata ce noroc ai.

| Zas explică (pentru Rd79):

Nu esti singurul de spune vorbele astea, apreciez mult de tot, chiar foarte multhappy

| Zas explică:

Din contra, nu sunt plictisit ba chiar fascinat pentru ca nu am gandit o clipa cele detaliate de tine si sunt deschis la orice opiniehappy
Oricand, astept noi sfaturi.