| anonim_4396 a întrebat:

Luna asta am de gând sa fac cununia civila cu iubitul meu, știu ca trebuie certificatele, buletinele atat în original cat și fotocopie, timbre fiscale dar nu sunt lămurita dacă ar trebuie sa scot vreo adeverință de la primărie mai ales ca, cununia o vom face în Cluj nu în Suceava de unde sunt eu. Trebuie sa scot ceva de la primăria din comuna mea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria poate avea loc la primaria de domiciliu al oricaruia dintre soti.
Pe langa copiile de pe certificatul de nastere si cartea de identitate mai aveti nevoie si de certificatul medical prenuptial.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Știu știu. întrebarea e dacă am nevoie de ceva de la primăria mea? Mulțumesc oricum

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nevoie de nimic de la primaria ta.
Conform L.119/1996, rep. in 2012, citez:
"ART. 24.(1) Căsătoria se încheie de către ofiţerul de stare civilă la sediul serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor, al primăriei în a cărei rază de competenţă teritorială îşi are domiciliul ori reşedinţa unul dintre viitorii soţi sau, după caz, la un sediu destinat acestui scop, stabilit de primarul unităţii administrativ-teritoriale respective.
  (2) Căsătoria se poate încheia în afara sediului serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau, după caz, al primăriei competente, cu aprobarea primarului.
  (3) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), căsătoria poate fi încheiată la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau, după caz, la o altă primărie decât cea în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu aprobarea primarului unităţii administrativ-teritoriale unde se încheie căsătoria.
  (4) Serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor ori primăria unde urmează să se încheie căsătoria va înştiinţa, de îndată, primăria de domiciliu sau de reşedinţă a viitorilor soţi, în vederea publicării declaraţiei de căsătorie."

| Violleta2022 a răspuns:

Mai aveti nevoie de analize medicale, in urma carora se va elibera un certificat prenuptial.
In functie de acest certificat prenuptial, puteti depune actele de casatorie.
Cum suntem deja in data de 16 Mai si nu ati facut inca analizele de sange si nici nu te-ai programat la gineoclogie, care ca veti obtine certificatul spre sfarsitul lunii asteia, apoi depuneti actele la casa casatoriilor si mai dureaza minim 1 saptamana, sa fie procesate, ceea ce va va duce cumva in luna Iunie.