| Mikiiiidutza a întrebat:

Hei TPU, am o problema foarte nasoala.Deci,sunt fata si in urma cu ceva timp m-am indragostit de un baiat mai mare decat mine(nu cu mult). Parintilor mei nu le-am spus nimic deoarece stiam ca vor fi foarte severi.Dar mama a aflat intr-o zis de el si mi-a interzis sa mai vorbesc cu el sad La fel si tata.Nu puteam sa o termin cu el pentru ca il iubeam mult,eram impreuna deja de mult timp si relatia mergea perfect, asa ca am continuat sa vorbesc cu el si sa ma vad pe ascuns.Intr-o seara mama a vazut ca mi-a lasat un mesaj pe telefon si iar a inceput sa urle la mine si sa ma ameninte ca ma inchide in casa. Urmatoarele zile au fost groaznice.Mereu ma gandeam la el.Mama si tata se comportau oribil cu mine.Nu am mai suportat si intr-o zi am chiulit de la scoala si am mers cu el.Chiar in acea seara mama si tata au aflat ca nu am mers la scoala si a iesit foarte urat. Timp de 2 ore mi-au tinut predica si ma certau...Acum nu mai sunt cu el pentru ca era imposibil. Tata mi-a luat telefonul si sunt foarte stricti cu mine.Dar continuam sa vorbim pe facebook.Imi spune ca mai iubeste mult si ca nu mai poate fara mine.La fel sunt si eu.Mi-e foarte dor de el sad Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.Ce as putea sa fac ca parintii mei sa fie de acord? Vreau macar sa il cunoasca sa vada ca e perfect pentru mine... dau funda :'(

Răspuns Câştigător
| AlleSss a răspuns:

Bună!
Încearcă să le vorbeşti părinţilor tăi despre el şi despre faptul că vei avea grijă chiar dacă este o diferenţă de vârstă între voi. Roagă-i să-i acorde măcar o şansă,să vorbească şi ei cu el să vadă ce fel de persoană e şi să nu mai judece după aparenţe. Dacă nu vor fi de acord nici aşa,înseamnă că au vreun motiv întemeiat şi ar fi bine să le respecţi decizia, măcar pentru puţin timp.
P.s. ai putea începe prin a-i asculta mai mult, din moment ce tu ai fugit de la şcoală etc., mi se pare un gest absolut normal din partea părinţilor să-ţi interzică să vorbeşti cu el, poate se gândesc că el te-a obligat să faci asta sau cine ştie ce gânduri nu tocmai reale.

2 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Ai uitat sa specifici varstele voastrewinking.nu ma pot pronunta daca nu stiu cati ani ai.

| Dalia5didi a răspuns:

Pai eu cred ca daca va iubiti si dupa ce vei fi majora sau nu vor mai hotara parintii tai pentru tine veti putea fi impreuna daca el e baiatul perfect pentru tine spune-i planul si daca el e te va astepta si toata viata cine nu ar astepta atata pentru o comoara... daca va fi cu altcineva inseamna ca e pierde si nu te merita sper ca am ajutat happy