| Catinca02 a întrebat:

Bună seara sau bună ziua.
Depinde când cititi. În mod normal nu îmi place sa vorbesc despre ce se întâmplă în ogradă, dar simt nevoia sa ma eliberez. Mâine sora iubitului meu împlinește 18 ani, iar în aceasta seara ne-a sunat sa ne invite pe mine și pe al meu la o cabana în județul Cluj sau Prahova. I-am explicat ca în acest moment avem doar un salariu în casa eu urmând ca miercuri sa merg sa semnez un contract pentru un job. Ne-a comunicat faptul ca nu avem nevoie de bani ori sa ii oferim un cadou pentru ca iubitul ei plătește tot. De la cazare, transport, alcool, masa și alte chestii incluse în pachet. Problema e ca nu as vrea sa merg tocmai pentru ca știu ca după or sa apară vorbe din partea soacrei sau a iubitului ei ca am profitat sau mai știu eu ce. La 16 ani i-am oferit un lănțișor din argint, personalizat și evident ca aceasta a fost,, uitat,, în locația respectiva. Din ce am înțeles acest iubit al ei este de vârstă mea, 29 de ani și are ceva bani, probabil de asta e dispus sa arunce cu ei.

Ce ma sfătuiți sa fac?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei un cadou simbolic si te duci. O floare si o cutie de ciocolata. Daca nu le convine asta e! Trebuie sa te suporte. Daca nu-ti va place (ti se vor face aluzii) data viitoare nu te mai duci si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa mergi, fiindca este familie si faci compromisuri, fara sa inventezi motive care pot crea animozitati intre tine si familia iubitului tau.
Un asemenea refuz poate duce chiar si la o ruptura intre tine si iubitul tau.
Sa fiu sincera, motivele inventate de tine aici sunt puerile, nu reale, doar ca ai tu un cui impotriva viitoarei cumnate.

Daca vrei sa fii fericita alatuir de barbatul asta, atunci invata sa fii diplomata si sa faci comrpomisuri in relatie, ca de ele depind fericirea si viitorul vostru.

| Catinca02 explică (pentru Violleta2022):

Mama lor este genul de femeie care pune mare accent pe suma emisa pe bonul fiscal al cadoului sau a firmei. La petrecerea de 16 a fetei sale era cu ochii ceas pe cadouri și comenta pe la colțuri cu o alta doamna despre faptul ca X a venit doar cu un cadou în valoare de Y RON pe când fata lor oferă cadouri scumpe. Nu i-am interzis niciodată sa își vadă familia, asta e o prostie. Refuzul se datorează și faptului ca a mers la mare cu noi anul trecut la sora lui ma refer, iar într-o seara s-a oferit sa facă cinste cu nu știu ce ocazie ca apoi sa ne auzim vorbe ca am profitat de banii ei în condițiile în care amândoi am decis sa ii plătim transportul și jumătate din cazare.

| Catinca02 explică (pentru Violleta2022):

Plus de asta ei vor ca plecarea sa fie mâine seară, iar eu miercuri trebuie sa merg sa semnez acel contract urmând ca joi dimineața sa ma prezint la job. Alta chestie pe care și iubitul meu nu prea o digera e faptul ca respectivul prieten al ei e un mic crai de Dorobanti, cred ca știi la ce ma refer și nici el nu prea e de acord cu relația lor și se cam teme de unele chestii. Și ca să fiu sincera nu ii am familia la inima însă mereu m-am purtat frumos am fost respectuoasa și nu i-am reproșat absolut niciodată ca poate mama lor s-a uitat urat la mine sau a fost mai acida în vorbe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catinca02):

Continui sa inventezi scuze care iti vor aduce numai necazuri in viitor.
Tot ce ai mentionat aici NU are nici o valuare in relatia cu cumnata, soacra si familia viitorului sot.

Fii femeie desteapta si intelege, ca trebuie sa faci sacrificii, ca sa mentii o relatie buna cu socrii, ca de ei depinde viitorul si fericirea ta cu acest barbat.
Imprumuta bani daca vrei musai sa-i iei cadou.
Ori fii fata desteapta si cere-i taman soacrei imprumut si cere-i o parere directa, cam ce cadou sa-i cumperi lui fiica-sa, ca asa iti atragi soacra si nu te mai poate comenta aiurea.

Sunt nora de peste 3 deceni jumate si uite ca am o relatie buna cu soacra, tocmai pentru am fost diplomata si am stiut sa fac compromisuri atunci cand a fost nevoie. sa nu-ti imaginezi tu ca a mea a fost diferita de a ta, dimpotriva, nimeni nu se ridica la nivelul copilului lor dar cu inteligenta, diplomatie si un pas facut inaintea ei, o poti manipula si potolii folosind chiar armele ei.
Urmeaza-mi sfatul si-ti va prinde tare bine in viitor.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand nu o lua în seama pe nebuna de mai sus, aia nu știe decât sa lingă în fund și nici măcar nu e ce și cine spune ca e.
De fiecare data ma scot din sărite răspunsurile ei de rahat și poți și tu sa o raportezi când vezi ca o ia pe aratura, ca altceva in afara de intrigi și sa acuze nu știe sa facă.

Legat de faza cu ziua cumnatei tale îți înțeleg sentimentul.Nici eu nu sunt genul de mers la petreceri și intruniri de genul în familie, grupuri etc.Plus cum ai spus, pana acolo ai nevoie de combustibil plus un cadou.
Ai doua variante ca să nu pici nici tu rău, dar sa îți fie și comod.
Ori îți calculezi venitul (sa iti ajunga de drum)si te duci la risc cu o ciocolata sau ceva, iar dacă îți va reproșa ii spui verde în fata ce și cum consideri ca sta treaba.
Ori vorbești cu iubitul tău, ii cumpărat ceva de cât va permiteti, mergeți pana la ea sa ii oferiți înainte sa plece sau cu o zi înainte și va scuzati ca aveți treaba în ziua respectiva.Habar nu am, îți începi noua munca, e al tău la munca.