| andreywtza a întrebat:

Sunt intr-o situatie putin cam complicata. Am facut cununia civila de putin timp, iar anul viitor avem si nunta. Nasii de botez ai sotului meu nu vor sa ne lase, insa noi nu ii vrem pe ei. Nasa a divortat de nasu, ea este plecată in alta tara si vine o data pe an acasa. Copilul ei nu are niciun Dumnezeu, iar nasu a innebunit si este la spitalul de nebuni. Deci, cred ca ma intelegeti de ce nu ii mai vrem pe ei. Mentionez ca nasa cu copilul ei ar vrea sa ne cunune. Intrebarea mea era daca e bine sa ii schimbam. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! In cazul in care cununia religioasa se oficiaza intr-o biserica ortodoxa preotul/preotii nu vor accepta ca nasii sa nu fie cununati, pentru ca Rânduiala Bisericii spune clar că nașii de cununie trebuie să fie de credință ortodoxă și să fi primit Taina Sfintei Cununii. Ei sunt vazuti ca fiind parinti spirituali ai viitorului cuplu si trebuie sa fie un exemplu pentru acestia din toate punctele de vedere, deci oricat si-ar dori nasa de botez sa va cunune nu va putea, pentru ca e oficial este o femeie singura si nu casatorita asa cum cere biserica ortodoxa in astfel de cazuri. Mai mult decat atat aveti dreptul sa va alegi ce nasi doriti, nu e o lege care sa te oblige sa ai acelasi nas si la botez si la cununie, e nunta voastra si trebuie sa va impuneti punctul de vedere cu privire la tot ceea ce va doriti sa realizati pentru acest frumos eveniment din viata voastra. Succes in toate si casa de piatra!

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nași de cununie nu pot să vă fie decât un alt cuplu cununat religios.
Nu merge nașa cu fiul ei.
Nu știu nici ea cu fostul soț dacă pot să vă cunune dacă sunt divorțați.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu zic că aveți dreptul să vă alegeți nașii.