| TheCritic a întrebat:

Saptamana viitoare o sa fiu nasa de cununie impreuna cu logodnicul meu si as vrea sa stiu care sunt obiceiurile si cam ce ar trebui sa faca nasii in toata treaba asta, incepand de la 0 pana la sfarsitul nuntii. Nu suntem casatoriti inca dar avem deja pregatita data anul viitor iar astfel au acceptat si preotii sa fim noi nasi. O sa fie si cununia civila si cea religioasa. Care sunt obiceiurile, ce daruri trebuie sa le dam finilor? Trebuie sa il pun pe prietenul meu sa invete vreo rugaciune sau raspunsuri, dat fiind faptul ca el nu vorbeste romaneste decat putin? Multumesc!

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Sa ne spui dupa eveniment cati bani ti-a cerut popa si pe cati ti-a dat si chitanta. happy

| TheCritic explică (pentru Holiday):

Banii i-am dat deja azi dimineata, destui si chitanta nici pe sfert din cat am dat. Altfel n-a vrut sa accepte cununia, ca deh` suntem si catolici si (doar deocamdata) logoditi. Dar de dragul finilor o facem si pe-asta...

| Jardelin a răspuns:

happy In primul rand sa-ti traiasca finul si sa fie sanatos!

Am si eu vreo 5 fini botezati dar sa-ti spun drept nu mai stiu ce obiceiuri sunt si nici nu m-au preocupat prea mult. S-au ocupat "organizatorii" happy de chestiile astea.

Insa, as vrea sa-ti spun un lucru foarte important pe care as vrea sa-l tii minte:

Singurul lucru care conteaza si are cu adevarat importanta este actul botezului in sine! Iar faptul ca tu increstinezi un copil este cel mai mare cadou pe care il poti face in primul rind copilului, si apoi parintilor.

Toate celelalte obiceiuri lumesti de dupa, cadouri, petreceri, etc, etc, etc sunt egale cu 0 (zero)! Intelegi? Nici cumatria, nici muzica, nici meniul, nici restaurantul, nici banii, etc, nu se ridica la nivelul de insemnatate pe care il are actul botezului in sine! Cele 30 de minute pe care le petreci in biserica sunt cele mai importante (si singurele importante, de altfel) in toata aceasta agitatie.

Desigur ca voi in calitate de nasi ii puteti pregati daca vreti, un cadou micutului, hainute, un carucior, jucarii, etc. Tot de astea am dat si eu, imi aduc aminte. Oricum, e un moment frumos, si emotionant, mi-e unul placandu-mi parca mai mult botezurile decat cununiile.

| TheCritic explică (pentru Jardelin):

Cununam, nu botezam inca, dar e pe drum ^_^

| Jardelin a răspuns (pentru TheCritic):

O Doamne! Sunt asa de aiurit ca nu mai judec bine! Adevarul e ca astazi am avut o zi infernala, si dupa ce m-am mai linistit in fata unei cesti de ceai negru, zic sa deschid un pic forumul TPU.

Imi cer scuze pentru raspunsul off topic, dar nu il mai editez. E bine de retinut si ideea din acel raspuns "paralel" cu intrebarea. Mult succes, petrecere frumoasa si numai bine!

| HowdidIgethere a răspuns:

Intreaba la orice biserica, despre partea religioasa, sau chiar la mai multe. Chiar daca nanasu are o parte de text, daca n-o poate spune o zice dascalul. dar nu cred sa aiba la cununie, poate Crezul si Tatal Nostru.

| TheCritic explică (pentru HowdidIgethere):

Pai nu mai avem timp sa ajungem, adica noi abia am venit de 5 zile in tara si facem cam totul aici pe ultima suta de metri, in plus nu-mi zice popa ce traditii sunt, etc. decat strict pe partea religioasa. Voiam sa aflu din partea cuiva care a cununat poate... stiu ca se iau nasii de acasa (in cazul nostru un hotel) sau nasii il iau pe mire si apoi pe mireasa... n-am nicio idee.