| Adryana123 a întrebat:

Buna seara, in august 2015 eu si viitorul meu sot, vrem sa facem cununia civila si as avea niste intrebari:
-cam cate persoana ar trebui sa chemam si pe cine in afara de parintii nostri si nasii.
-unde ar fi normal sa tinem cununia (petrecerea)
-si cam cat ne-ar costa. va multumesc frumos, pentru atentie!

Răspuns Câştigător
| ileanaurs a răspuns:

Noi am facut cu 30 de persoane, la un restaurant si ne a dus in jur de 600 euro, am invitat familia, prietenii, pe cei apropiati

3 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea ar fi mai simplu sa faceti si nunta dupa cununie, adica sa fie petrecerea 2 in 1, cum s.ar spune. Stiu ca ar fi costuri mari pentru inceput, dar adunat, ati ajunge la costuri mai mari, atat voi cat si invitatii pentru o cununie si apoi o nunta. Totusi, daca va hotarati sa faceti doar cununia sa fie ceva mai restrans cu parintii vostrii si nasii cum ati spus voi si membrii ai familie, verisori, frati, unchi, matuse si cativa prieteni comuni sau apropiati, iar petrecerea sa aiba loc intr.un restaurant in functie de bugetul vostru...

| SDana a răspuns:

Depinde de cati bani ai. Apoi decizi restaurantul cu menu inclus.

| eliancodrut a răspuns:

Intrebare usoara, raspuns greu. Fiecare zona are specificul ei. In orice caz, daca urmeaza nunta, atunci o masa simpla e de ajuns. Daca nu, trebuie sa fie mai consistenta, aproape de cea de nunta. Dar nu-i obligatoriu, ca aceasta nu este cu daruri. Referitor la meniu, acest lucru vi-l poate spune un sef de sala de local. Cat va costa? Tot acolo. In orice caz, un aperitiv frugal, o ciorba sau supa, un felul doi si ceva fursecuri pe masa cred ca e de ajuns. In unele zone se rezuma la felul unu si doi doar. Bautura - un paharel de tarie la inceput si vin, bere, sucuri, apa minerala dupa. Si sa nu uitam de traditionala cafea. De regula cei ce participa se retrag la timp.
Invitati? Pai rudele apropiate - frati, surori - daca sunt in localitate, colegi de serviciu apropiati si cativa prieteni apropiati. Nu se cheama persoane din alte localitati, chiar daca sunt prieteni sau rude (cu exceptia fratilor). Poate cine a fost in cauza sa va spuna mai bine aceste lucruri.
Fiecare se intinde si in functie de posibilitati. Sa stiti ca aici nu exista obligatii.