| Mihai8188 a întrebat:

Buna seara TPU, am o problema foarte mare si sper ca voi sa ma ajutati. Este vorba despre mine si iubita mea, impreuna cu ea am 3ani jumate, suntem impreuna din clasa a 7-a, sunt mai mare decat ea cu un an, pe la inceputul relatiei in primele 3-4luni ne-am despartit de mai multe ori, pe simplu fapt ca ori aparea un alt baiat, ori ea se satura de relatie, totusi m-am tinut scai de ea atunci si dupa ce ne-am impacat rolurile s-au schimbat odata cu timpul. Ea ma iubea cel mai mult si era moarta dupa mine, iar eu eram mai indiferent, acceptam doar sa fiu cu ea si aia e, nu prea ma interesa, toate bune si frumoase pana zilele astea, in care mi-a spus ca s-a saturat de relatia noastra si ca vrea timp pentru ea(tin sa mentionez ca sunt o persoana geloasa), iar eu evident ca n-am acceptat, ca dupa cate ori ne am impacat eram sigur ca ne vom impaca si acum. Si acum vorbesc cu ea, dar imi arata indiferenta si oarecum se roaga de mine sa o las in pace, nu stiu ce sa fac, m-am atasat enorm de ea( e prima iubita si eu sunt primul iubit pentru ea,am avut primul sarut impreuna si toate chestiile),iar eu acum nu stiu ce sa fac, nu vreau sa renunt la ea, ca vreau sa fiu pentru totdeauna cu ea, dar ea imi arata o indiferenta asa de mare incat nu stiu ce sa fac... e prima oara cand postez aici, daca poate cineva sa ma ajute va rog frumos, as fi extrem de recunoscator.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din experienta mea, pentru ca am fost ca tine, te-ai oprit prea repede la cineva, sunteti tineri, poti cunoaste si alte persoane, o sa ai timp sa gasesti pe cineva potrivit, si mai tarziu, sunteti copii, si o singura copilarie ai.
Copilareste pana cat poti, cat mai mult, cunoaste si alte fete, las-o si pe ea sa cunoasca alti oameni, si cand va veni vremea, si vei termina scoala, si vei fi nevoit sa iei viata in piept, o sa fi un pic mai pregatit decat altii. happy
Daca sunteti destinati unul pentru celalalt, destinul va va aduce impreuna din nou. happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Notmyaccount a răspuns:

"Mai frumos decat sa fii prima iubire a unei persoane este sa fii ultima". Da, prima iubire nu se uita niciodata, dar unele lucruri nu dureaza vesnic. Daca ti-a cerut o pauza, trebuie sa accepti acest fapt. Are nevoie de absenta ta, pentru a-ti valorifica prezenta. 3 Ani jumatate este o perioada lunga, tocmai de aceea sunt convinsa ca ce ati trait voi doi impreuna nu a fost doar o joaca, ci un sentiment puternic, dar este normal sa luati acum o pauza, mai ales pentru ca ea are nevoie de timp si poate tu nu constientizezi acum ca nici tie nu ti-ar prinde rau. Las-o in pace! Nu pentru toata viata, nu pentru ani, ci atat timp cat are ea nevoie ca sa isi dea seama cat de valoros ai fost in viata ei (daca ai fost). Camdva ai putea sa ti faci o introspectie si poate vei constientiza ca esti partial vinovat pentru despartirea asta, ca gelozia trebuie controlata si ca indiferenta ti se va plati la un moment dat tot cu indiferenta. Pana la urma urmei sunteti niste copii si iubiti ca niste copii, ceea ce da un farmec aparte relatiei voastre, dar acum trebuie sa luati o pauza. Indiferent de ce intorsatura va lua relatia voastra, ca veti ramane sau nu impreuna pe viitor, ar trebui sa aveti candva o discutie, in care sa va spuneti tot ce nu v-ati spus anii acestia: scuze, reprosuri, bucurii si tristeti neimpartasite. Nu uita: adevarata iubire trece peste tot!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima iubire nu se uita.
Dar NU DISPERA!
Mai sunt cateva miliarde de femei in lume, muuuuuulte-si cauta perechea potrivita.
SIGUR vei gasi mai multe cre sa-ti potriveasca! happy

| Totenkampf a răspuns (pentru Bula):

Nu-i spune cuiva că oceanul are pește când îl vezi că se îneacă...

Nu cred că are chef de alte fete acum și nici n-ar trebui să aibă, cel mai pozitiv lucru pe care l-ar putea face e să uite de ea mai întâi, pentru a nu o căuta în alte reprezentante ale sexului feminin și să rămână surprins și rece când n-o mai găsește.

SIGUR va găsi multe care să i se potrivească lui, dar nu va găsi pe nimeni care să i se potrivească ei...

| sierra1 a răspuns:

"mi-a spus ca s-a saturat de relatia noastra... iar eu evident ca n am acceptat"

cam dictatorială poziția ta. Lasă lucrurile să meargă de la sine. Dacă e să fie, va fi. Dacă nu, va fi alta! Așa merg lucrurile

| SkyPilot a răspuns:

La varsta voastra relatiile nu tin mult. Ai gresit aratandu-i indiferenta, fetele vor sa se simta iubite si sa le arati ca le consideri frumoase. Ii arati ca o iubesti, dar cu moderatie, nu devii catelul ei ca si de asta se satura.
Trimite-i un buchet de trandafiri rosii si alaturi o scrisoare in care ii spui in cuvinte putine si bine alese ce simti pentru ea. Incearca sa restartezi cumva relatia incercand sa introduci activitati despre care stii ca ii fac placere. Gandeste-te cum poti sa ii oferi un timp de calitate alaturi de tine, astfel incat cand se desparte de tine sa se gandeasca la urmatoarea intalnire.

| Emma30555 a răspuns:

Lasă timpul sa decidă, ai răbdare, ai tot timpul sa cunoști pe altcineva

| Crackman a răspuns:

Da ai dreptate este prima relatie.
Nu prea merg astea. Daca te ai despartit de mai multe ori... nu a fost relatie adevarata.
Sunteti niste ciutani... trebuie sa stii ce vrei de la viata.
Treci peste ( te dezvolta ) oricum ai timp pana la 50 de ani? Succesc mai schimba pasarica

| christall a răspuns:

Exista o vorba: Dragostea cu de-a sila nu se poate.

| GirlOnline81 a răspuns:

Trebuie sa fii sincer cu tine: mai exista iubire acolo sau nu cumva este doar obisnuinta de a fi cu ea?

| Mihai8188 explică:

Multumesc frumos tuturor..chiar m ati ajutat si mi ati deschis ochii!❤❤