Întrebare recomandată | Rodicaaa41241 a întrebat:

Buna seara.Va rog mult. sa ma ajutati sunt disperata, platesc pentru un raspuns care ma ajuta..Fiul meu care are 26 de ani a iubit foarte mult o fata dar ea a murit intr-un accident, iar ei stateau impreuna intr-un apartament al fiului meu. Faceam curatenie pe acolo ca sa nu isi aduca aminte ce s-a intamplat cu Anca..si el s-a dus in dormitor si a gasit o poza cu ea si lenjeria ei intima. ma duc sa vad ce face si cand il vad m-au luat toti fiorii, statea in genunchi si plangea. in mana dreapta avea un cutit si in mana stanga poza ei, eu m-am speriat foarte tare. m-am dus I-am luat cutitu` si. mi-a spus :"Mama. eu nu mai am pentru ce trai.", m-am uitat in ochii lui si am vazut cat de mult isi doreste sa moara.El munceste are bani. are de toate ba chiar si-a cumparat si o casa din banii lui dar nu poate sa treaca peste a incercat sa se sinucida de multe ori, o data a spart un geam cu pumnii si si-a taiat cateva tendoane de la mana, am fost la spital cu el, ca el nu vroia sa mearga acolo le-a cusut medicul,, a stat 1 saptamana si cateva zile in spital apoi a venit acasa. Apoi. statea in genunchi pe mijlocul strazii sperand sa-l calce o masina, eu l-am vazut cand statea acolo si venea o masina dar nu avea viteaza prea mare, masina s-a oprit fix in fata lui la cativa centimetri dar el nici macar nu a clipit..Nu stiu ce sa-i mai fac. am fost la psiholog, la biserica am vorbit cu parintele. ba chiar am incercat sa il fac sa vorbeasca cu alte fete dar nu a mers nimic. NU MAI STIU CE SA II FAC. VA ROG DIN TOT SUFLETUL AJUTATI-MA.e un baiat bun. va rog. presimt ca o data va reusi sa..se duca pe lumea cealalta.
VA ROG. PENTRU UN RASPUNS BUN. PLATESC NU CONTEAZA. VA ROG. CAT MAI REPEDE.

48 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vorba de nici o plata, este vora ca trebuie sa faci ceva cu adevarat pentru fiul tau. A incerca sa-l faci sa vorbeasca cu alte fete mi se pare o batjocura la adresa durerii lui, poate de asta e si asa de disperat, fiindca nimeni nu il sustine in durerea lui, toti vor sa-l vindece cu forta. Du baiatul la psihiatru, mergi cu el macar 2-3 ani la terapie. lasa-l sa sufere, nu ii arunca la gunoi amintirile sub motivul ca faci curat. O sa ii treaca in timp daca este ajutat de psihiatru si susutinut de familie. Discutati despre Anca, amintiti-va impreuna de cum era ea si de ce o iubeati, mergeti des la cimitir (timp de vreun an doi poate chiar zilnic), dar impreuna, mergeti cat mai des la parintii ei, la prietenii ei. Nu ii spune ca e anormal sa jeleasca, sa sufere, ca viata lui merge inainte. E in doliu, are dreptul la o perioada de doliu. E adevarat ca nu se comporta normal, dar nici nu este deloc sustinut. Este foarte gresit sa faci curatenie ca sa nu-si mai aminteasca, asta il va impinge evident spre sinucidere. Are nevoie sa-si aminteasca si sa se impace cu pierderea lui. Are nevoie de amintiri luminoase si de sustinere, de o familie care sa ii inteleaga iubirea si sa-i impartaseasca suferinta. Poate dumneavoastra nu ati iubit-o pe prietena lui suficient incat sa simta ca va doare cu adevarat pierderea lui, de aceea este mai bine sa ii facilitati contactul cu persoane care sufera la fel de mult si de adevarat ca el din cauza pierderii fetei. Evident este nevoie de un psihiatru in ecuatie, de tratament psihiatric de lunga durata, poate de o internare la psihiatrie. Spuneti ca ati fost la psiholog, dar nu inteleg de ce folositi la trecut termenul. La psiholog se merge de 2-3 ori pe saptamana macar un an, nu se fac 20 de sedinte si se abandoneaza.
Inteleg ca sunteti disperata, dar paretio mai degraba disperata sa o inlocuiti pe Anca si nu disperata ca foul dumneavoastra si-a pierdut partenera. Iar asta este o greseala. Poate o va inlocui, dar macar 6-7 ani sa nu va ganditi la asta. Va veni o vreme, poate, sau nu va veni niciodata, nu asta este problema esential. Problema este acest comportament suicidar, care este foarte periculos. Sustineti-l cu adevarat, aratandu-i ca ii intelegeti si impartasiti suferinta, nu incercati sa-l smulgeti cu forta, fiindca asta il va impinge si mai rau spre sinucidere, faptul ca a pierdut-o pe femeia iubita si acum pierde si amintirile. Nu este o intamplarea care sa poate fi ascunsa, uitata, este o intamplare care ii va modifica definitiv viata. Inteleg ca dumneavoastra, ca mama, suferiti enorm, dar puneti prea mult accent pe suferinta dumneavoastra si pe dorinta dumneavoastra ca el sa-si continue viata, fara sa va ganditi ca e moartea unui om la mijloc si ca viata NU poate continua la fel.
Asadar, pe scurt: psihiatru de care va tineti, amintiri placute cu Anca, relatii apropiate cu parintii si prietenii ei, mers mult la cimitir si sustinere (de tipul este normal sa suferi, sufar si eu cu tine, te inteleg si sunt alaturi neconditionat)

| Rodicaaa41241 explică (pentru Brigaela):

Am vorbit cu el, discut mereu cu el si nu I-am aruncat amintirile la gunoi. dar stiu ca-l doare sa-si aduca aminte, iar despre psihiatru. a fost 2 ani, la psiholog, biserica, am stat si o saptamana la o manastire. am zis ca se mai linisteste.S-a linistit dar acum. din nou.

| Brigaela a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Manastirea nu e o solutie. Iar daca merge cand la psihiatru, cand la psiholog, cand la biserica, evident nu ii va fi bine. Cat de des mergeti impreuna la cimitir la mormantul fetei? Dar cu parintii ei ce relatii are? A mers la psihiatru macar 18 luni consecutive, de minim 3 ori pe satamana, fara sa schimbe medicul?

| Rodicaaa41241 explică (pentru Brigaela):

Da

| Brigaela a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Iti trebuie rabdare si multa intelegere. Si sa nu mai ai intiative de genul manastire, cunoscut alt fete, ascuns amintiri cu anterioara. Fiecare din aceset intiative ale tale, desi bine-intentionate, ii fac rau si il imping inapoi in depresie.

| Zenithf a răspuns:

Omul daca nu are pentru ce trai, trebuie sa-si caute. Sau poate sa revina la lucruri mai vechi din viata, pentru care traia inainte.
Un lucru foarte bun ar fi sa devina activist pentru indeplinirea unui scop, de exemplu, sa lupte contra avortului. Nu are pentru ce trai? Sa traiasca pentru salvarea a milioane de vieti.
Fata pe care o iubeste, ce scopuri urmarea in viata? Sa-i cinsteasca memoria, implinind acele scopuri.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trist/dureros pentru o mama sa treaca prin asa cevastraight face
Luati ceva hainute de-a lui, si duceti-va la o manastire la un calugar varstnic sa le citeasca/sfinteasca.
In postul asta al sfintului Paste se face maslu, faceti bilet si scrieti numele lui ca fiind bolnav.
Vorbiti cu el foarte mult, faceti-l sa inteleaga ca viata ne pune la incercare, dar trebuie sa trecem peste obstacole si ca intr-o zi, soare la straluci si pe strada lui.
Multa putere de la bunul Dumnezeu, si nu incetati sa cereti ajutorul divin, sunt mama si stiu ce vorbesc, de multe ori rugaciunile m-au scos la lumina si nu im pierd credinta. fara ajutorul celui de sus, nu am putea trece peste necazuri
O zi frumoasa si Dumnezeu sa va binecuvinteze!

| Rodicaaa41241 explică (pentru caramela):

Multumesc,voi incerca.

Apache
| Apache a răspuns:

Indiferent ce incerci, el nu o sa o uite pe fata aceea daca a iubit-o cu adevarat.

Doar timpul le vindeca pe toate.
Are nevoie de prieteni, si de familie langa el.
In permanenta sa fie cineva pe langa el cu toate ca ii place sau nu.
Dupa cateva luni poate incepe sa isi revina.

Asta nu e ceva peste care treci intr-o clipa...si imi pare rau sa spun asta, dar un om care vrea sa moara e greu sa il mai intorci din drum.

Il poti condamna? ...saracul.

Timpul se spune ca le vindeca pe toate...nu biserica sau rugaciunile.

Apache
| Apache a răspuns:

Dar altceva faceti aici ...toti incercati sa il inveseliti, sa il duceti la alte fete.

Baiatul asta e la marginea prapastiei? Nici nu vreau sa ma gandeasc ce e in sufletul lui acum...

Du-l si la un psihiatru, la mai multi psihologi.

Are nevoie si de tratament medicamentos pentru depresie.

NU il distanta de parintii fetei aceleia, are nevoie de incurajari si din partea lor.
Cred ca ar conta enorm pentru el daca ar fi inteles si de ei.

| Rodicaaa41241 explică (pentru Apache):

Am mai precizat. in alte raspunsuri ca a fost la psihiatru, psiholog, a luat medicamente, a vorbit cu parintii fetei dar... nimic.

| Liviu a răspuns:

Regret sa iti spun asta dar...
Daca e genu de barbat care e incapatanat, pregateste-te de ce e mai rau.Nu imi pot inchipui durerea prin care trece o mama vazand ca copilu isi doreste moartea, cat despre clipit.Pentru el in momentu asta numai conteaza nimic. Spune-i sa isi indrepte toata dragostea spre tine, pana va gasi o alta femeie care sa merite tot.Fi alaturi de el, spune-i ca daca se omoara el, la scurt timp te omori si tu, joaca la coarda sensibila, sigur va avea rezultat.Lasa-te si tu prinsa cu un cutit in mana,sa vezi cum reactioneaza,prefate ca vrei sa iti iei si tu viata sa vezi cum reactioneaza,spune-i ca contezi pentru el,ca de aia l-ai nascut, nu te-ai chinuit cu el doar ca sa se omoare el acum, SPunei ca il iubesti, spune-i mereu, are nevoie sa auda asta.

| powergirl a răspuns:

Aici nu se plateste nimic, nu vreau sa par matura sau nu stiu eu cum sunt de varsta fiului dvs un an mai tanara dar dati-mi voie sa va dau un sfat, pe cum relatati sunteti foarte disperata si atunci omul de multe ori nu isi da seama cu adevarat ce face, el oricat ve-ti incerca nu o va uita pe Anca a fost dragostea lui cea mai mare si asa va ramane isi va aduce mereu aminte de ea si daca va avea o alta relatie va vedea-o pe Anca in fiecare fata atata timp cat nu duce asta la extrem( adica sa ii ceara fetei sa fie exacta ca Anca si daca va simti ca nu o iubeste pe ea ca persoana fata il va parasi garantat) sa trecem peste asta, la cum ati putea sa il faceti sa renunte la sinucidere ati putea incerca cum zic si alti utilizatori care au raspuns la intrebare ca sa ii aduceti aminte de ea si daca va doare si daca il doare va trebui sa realizeze el ca nu se mai poate asa si va renunta singur la suicid, daca tatal lui s-a dus ma gandesc ca ati suferit si dvs nu numai el si atunci zice ti-i eu trebuia sa imi pun capat zilelor daca tatal tau s-a dus? nu, a trebuit sa duc viata asa cum pot cu durerea asta in suflet asa cum puteti merge la mormant la Anca o puteti face sa mergeti si la tatal lui la mormant va va vedea pe dvs ca suferit dupa tatal lui si cat va e de greu si va realiza ca nu are ce face si trebuie sa traiasca, explicatii ca tatal lui daca s-a dus nu ar vrea ca si eu ( adica dvs) sa merg dupa el ar vrea sa traiesc in continuare sa ii duc viselelui mai departe sa ii realizez visele asa cum a trebui sa faci si tu pentru Anca sa ii duci visele ei mai departe ce a vrut sa faca in viitor ce planuri v-ati facut ce voia sa realizeze in viata poti face tu asta pentru ea in memoria ei si ea de acolo de sus se uita la tine si se bucura dar daca te vede ca suferi si vrei sa mori o intristezi si pe ea asta vrei? sau sa doarma linintita acolo unde e? puneti-i intrebari de astea si vor avea mai mare efect ca totul, nu incercati sa o faceti sa o uite ca nu va uita, nu o va putea inlocui cu alta fata multa vreme de aici un colo, depanati amintiri cu el impreuna fiti trup si suflet langa el si amintindu-si va plange ceea ce il va mai descarca. dorinta fetei nu a fost sa il vada pe el murind langa ea ci sa traiasca pentru ea sau si in locul ei. incercati si daca nu are efect la inceput aceste lucruri incercati sa ii amintiti mereu aceste intrebari si va renunta la suicid cu timpul va trebui sa aveti in primul rand rabdare de otel pentru toate astea. faceti-l sa va povesteasca momente fericite din viata lor impreuna va plange si se va descarca iar. daca vreti sa ma intrebati ceva sunt aici. o sa considerati ca sunt prea tanara si ce stiu eu dar nu m-am luat dupa cineva ci cum gandesc eu. acum decideti dvs ce ve-ti face care sfat il ve-ti lua in considerare. explicatii ca trebuie sa traiasca si pentru dvs asa cum si dvs traiti pentru el.

| Rodicaaa41241 explică (pentru powergirl):

Am incercat de toate. inclusive ceea ce spui tu. chiar totul el este genul care pune suflet in orice si daca spune ca nu poate, el chiar nu poate. Oricum multumesc pentru raspuns...

| powergirl a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Imi pare foarte rau ca nu am putut sa va ajut dar nu disperati isi va reveni, am vb cu sotul meu si a zis sa incercati sa ilfaceti sa vb cu parintii fetei, ce sa vb asta ramane sa vada el, sotul meu zice ca il va ajuta sa treaca mai usor peste ca vb cu ei si vazandu-i pe ei si cum pot ei trece peste suferita asta il va mai intari si poate se va da pe breazda cum se zice. poate va e greu sa vb dvs cu ei dar poate lui ii va fi mai usor ca va vedea ca nici ei nu si-au pus capat zilelor ca fata lor s-a dus. daca nu merge nici asta am sa incerc sa vb cu sotul meu si voi incerca sa va mai ajut cu solutii.

| Rodicaaa41241 explică (pentru powergirl):

Am fost la parintii ei, a vorbit cu ei. s-a mai linistit putin dar tot in starea asta e...

| powergirl a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Complicata situatie atunci sincer nu mai stiu ce sa zic ma mai consult cu sotul meu si va mai las mesaje daca aflu ceva, D-zeu sa va dea putere sa rezistati si am sa fac la fel sa ma rog pentru el pentru ca D-zeu nu doarme

| Rodicaaa41241 explică (pentru powergirl):

Multumesc mult.

| Doub a răspuns:

Nu are de ce sa traiasca? Dumneavoastra sunteti un motiv! Rugati-va Lui Dumnezeu sa va dea o solutie..trebuie sa fiti alaturi de el...sunt sigura ca fosta lui prietena ar vrea sa-l vada sanatos si bine..trebuie sa traiasca pentru dv, pentru prietenii lui si in principal pentru el.ce rezolva daca moare? sunt atatia oameni, copii care se lupta pentru viata, oameni bolnavi care se bucura pentru fiecare zi in care sunt in viata si el ar vrea sa moara? ...incurajati-l..nu-l lasati sa se dea batut!

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia aceasta.Cel mai bine e sa mearga si mai des la un psiholog si sa incerce sa se descarce emotional de durerea care o are. Poate fi util si faptul de a sti ce zice Biblia despre cei dragi care au murit.Pe situl jw.org puteti gasi articole utile.Mult succes va doresc si numai bine.

| Felys a răspuns:

Trebuie sa faca mai multe sedinte la psiholog,deja este in deriva si are nevoie de ajutor specializat,nu cred ca il mai puteti ajuta de una singura, asigurati-va sa merge la psiholog regulat pana isi revine psihic, cred ca a intrat in depresie, cred ca e nevoie si de un tratament medicamentos ceva, dar fara acceptul lui nu puteti face mare lucru

| Rodicaaa41241 explică (pentru Felys):

A fost la multe sedinte, si lua medicamente dar acum nu mai ia.

| Felys a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Mda,se pare ca nici macar asta nu il mai poate ajuta, ma tem ca psihicul sau e zdruncinat rau de tot, poate nu ar fi rau sa fie internat intr-o institutie ca sa nu poata sa isi faca rau, altceva nu imi vine in minte in acest moment, imi pare rau

| kar1GaNNN a răspuns:

Ce face iubirea.
Cateodata te gandesti sa nu te indragostesti.

| Duucu a răspuns:

Îi spui că nu e singurul,încerci să-l acuzi de lașitate; sunt atăția tineri care se despart și trec peste asta,iar el nu poate să reziste la o asemenea despărțire? Poate faptul că ea a murit ar trebui să-l ajute,el nu o mai poate vedea, nu își va mai face griji că poate fi cu altcineva.
Dacă nu, am avut o persoană vecină cu mine care și-a trimis fiul în armată din cauza faptului că mama lui a murit și nu putea trece peste. Cănd a revenit, s-a făcut total alt om, uitase de mult întămplarea.

| Rodicaaa41241 explică (pentru Duucu):

I-am spus sa treaca peste, viata nu se incheie aici dar nu si nu. cat despre armata, a facut armata.

| Seepty a răspuns:

Ducetil la un pshiolog, e cea mai buna solutie pentru aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal, adica sotul dv unde este? Sau parintii, fratii, surorile iubitei unde sunt? De ce este asa de trist fiul dumneavoastra? Am inteles ce s-a intamplat, atat cat ne-ati spus. Dar lipseste cate ceva. Unde sunt prietenii lui? E foarte bine ca aveti bani. Doar sanatate la cap va ma trebuie. Adica viata merge inainte. Cine mai e alaturi de el? Ma gandesc ca o fi singuratic, altfel nu ar avea ganduri negre. A iubit-o, numai este. Acum ce ii lipseste? Multi au patit asa, si si-au facut o alta viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prieteni are si el. Cum sa nu aiba ce face? De asta sunt prietenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se discutati cu el. Sa stati de vorba cu el mai mult. Pentru ca sa se descarce. De asta face astfel de lucruri, cred ca are nevoie sa vorbeasca.

| Rodicaaa41241 explică (pentru anonim_4396):

Prietenii lui totdeauna l-au sprijinit. cat despre parintii fetei nu-I mai anunt si pe ei. iar tatal lui nu mai este.De asta am spus ca niciodata nu l-am vazut asa pentru ca el nu era asa, era un om cu o gandire foarte rationala.Iar prietenii lui au incercat sa il faca sa treaca peste, sa se intalneasca cu alte fete dar el este ferm convins ca nu mai are pentru ce trai nu-I mai pasa de nimic, ba chiar mi-a zis:"Mama... dupa ce am sa..ma duc... tot ce am castigat eu de la servici din afaceri sunt pusi in contul asta (si imi spune contul), daca vei avea nevoie de ei pastreaza-i sau o parte din ei, iar restul dai unui orfelinat"Am plans. cand am auzit fraza asta el este un om bun, sufera atat de mult din cauza ca Anca a murit pentru ca ea l-a ajutat sa treaca peste moartea tatalui sau si adevarul e ca se iubeau, mergeam in vizita la ei si faceau mancare impreuna, curat. totul din cate vedeam.Eu vreau sa-l ajut, doar sunt mama lui. dar nu mai stiu cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna, cum s-a ajuns aici?

| CannbalCorpse a răspuns:

Ce rezolva daca se sinucide si el? Spuneti ca ea l ar putea ura daca ar face lucru acesta.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna seara! Faceti in asa fel si dati-i sa bea apa sfintita, daca nu vrea stropiti-l cu apa sfintita, rugati-va pentru el! Spuneti-i ca dumneavoastra ca mama il iubiti si nu puteti trai fara el! Spunet-i ca asa nu mai poate s-o aduca inapoi s-o invie! Spuneti-i ca viata nu se sfarseste aici!

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Puneti-va in genunchi in fata lui, si rugati-l sa aiba mila macar de dumneavoastra, ca sunteti mama lui si i-ati dat viata! crying(

| Rodicaaa41241 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Am incercat. nu stiu ce sa mai fac.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Rodicaaa41241):

Spuneti-i, ca daca se sinucide, Dumnezeu ii va da mai mult de munca, triplu! Nu are el dreptul sa-si ia viata! Daca pe dumneavoastra va iubeste, nu ar face asa ceva!

| LoriLoL a răspuns:

Eu zic ca nu ne aflam la capatul lumii.biblia ne da o speranta ca cei dragi vor invia cu siguranta, la momentul potrivit.hai sa nu ne pierdem speranta de tot.si sa-i ajutam pe altii sa aiba rabdare si sa-si schimbe modul de a privi lucrurile sa nu fim naivi crezand ca totul se termina cu moartea.pentru el este inimaginabil stiu, dar cu timpul alaturi de un psiholog speram ca va face fata durerii.

| Rustin a răspuns:

Incercati sa il faceti sa priveasca totul intr-un mod diferit. Sa priveasca viata de aici, ca o pregatire pentru revederea cu prietena sa.Pana la urma, are sa o vada cand va ajunge dincolo. Trebuie doar sa aiba rabdare. Nu cred ca ea si-ar fi dorit ca el sa moara inainte de a-si incheia treburile care ii sunt menite in viata asta. O seara buna si multa sanatate

| diaac a răspuns:

Durerea e foarte mare cand se duce cineva atat de tanar pe care a iubit-o mult, este normal sa sufere mult. Totusi, nu este normal sa aiba atatea tentative de suicid, sa isi doreasca sa moara, sa considere ca pentru ca a pierdut o relatie importanta inseamna ca nu mai are pentru ce trai. Eu recomand sa mergeti cu el la un psihiatru. In momentul in care dorinta de a muri este atat de intensa, este nevoie de un medic specialist (psihiatru), sa il evalueze si eventual interneze pana trece criza, sa ia medicamente. Se intampla ca tragedii de acest fel sa scoata cele mai mari tulburari la iveala. Ii mai recomand si psihoterapie, odata ce a trecut de perioaa cu multe tentative de suicid, sa mearga la un psiholog, care il poate ajuta sa isi reconstruiasca viata chiar si dupa aceasta pierdere, sa jeleasca intr-un mod sanatos si sa isi gaseasca o alta cale a lui. Un formator (psihoterapeut) cu care am lucrat spunea ca de fapt, atunci cand cineva incearca sa se sinucida, nu vrea cu adevarat sa isi ia viata, ci vrea sa termine cu felul de viata pe care o duce. Durerea e mare, totusi am incredere ca, daca exista vointa si sprijin specializat, poate trece de aceste momente grele. Multa sanatate!

| piticelm a răspuns:

Ce trist.sad. Poate il poti face sa se razgandeasca cu vorba buna. Spune-i ca fata respectiva nu si-ar dori sa il vada asa, macar sa faca ceva pentru ea. Ceva in memoria ei, du-l la doctor mai des, sa faca mai multe sedinte.Am si eu un caz in familie, dar alta este povestea, insa cam tot asa facea, se taia..etc.Trebuie sa fii langa el, sa fii ferma si impunatoare, nu lasa disperarea sa te cuprinda asa cum l-a cuprins pe el.Ma scuzi ca ti-am vorbit la pertu, insa am vrut sa par mai apropiata.

| SeReNoo a răspuns:

Scoate-l din mediu.
Incearca sa mergeti intr-o excursie. Arata-i momente frumoase din viata anterioara, Dar daca faci asta, ai grija ca acel moment sa nu aiba legatura cu ea.
Arata-i ceva de dinainte ca el s-o cunoasca pe ea.
Nu intra prea mult in sufletul lui. lasa-l sa gandeasca!

| andreea11Secret a răspuns:

Cautati dumneavoastra o fata potrivita si incercati sai cuplati si spunetii ca daca a murit iubita lui, nu e sfarsitul lumii! Mai sunt fete si poate o va gasi si el o fata potrivita acolo ratacita prin lume dar trebuie sa faca un efort s-o caute

| marian5888 a răspuns:

Are mare nevoie de prieteni, rude o vreme, spuneti-i ca ea vrea ca el sa fie fericit, daca e credincios ca ea are grija de el si il vede, sa faca un jurnal cu tot ce s-a intamplat intre ei, plimbari lungi in natura, dar in primul rand un psihiatru/psiholog

| Rodicaaa41241 explică (pentru marian5888):

Are prieteni... am vorbit cu ei si au spus ca nu au ce-i face, nu l-au vazut asa niciodata si nici eu. a iubit-o enorm de mult pe fata aia.

| Sarge a răspuns:

Faptul ca inca nu s-a sinucis e un indiciu ca el nu este sigur de ceea ca face si asta inseamna ca inca mai puteti sa-l ajutati, adica sa-l internati, chiar si impotriva vointei lui. El are nevoie acuta de tratament medicamentos si supraveghere 24/24.
Cititi articolul urmator si actionati cat mai repede:
http://eugenhriscu.ro/2010/07/20/despre-internarea-nevoluntara/
Cautati un medic psihiatru bun, psihologul nu are ce sa-i faca.
Din ce am mai gasit pe internet, vad ca la noi sistemul medical de stat nu sta prea bine la acest capitol, cred ca cel mai bine apelati la o clinica privata, cum este aceasta:
http://www.doctor-psi.ro/recuperare-psihica/depresie
Imi pare rau ca nu va pot ajuta mai mult, cel mai bine este sa consultati, cum am mai spus, un psihiatru foarte bun, si eventual si un avocat.

| Radu_Gheorghe_1993 a răspuns:

Foarte trista povestea si stiu cum se simte eu am 20 fac 21 dar inca sunt singur fara iubita dar eu zic cel mai mult incercati in afara de fata care a murit pana sa fie ia a mai avut o relatie in trecut daca da ganditi foarte mult poate gasiti o fata de exemplu din din scoala generala sau din liceu care la facut si sfatul meu mergeti cu el la un parinte intro biserica ii explicati dumneavoastra la parinte ca cel mai mult te vindeci cu credinta si o sa vedeti ca va fi bine.sau sincer daca vreti ceva urgent sa va duceti la o ghicitoare care vede viitor in caz daca credeti. merita sa incercati si stati linistita nu vreau sa primesc nimic in schimb