| ancaaa123 a întrebat:

Un prieten de-al meu a suferit foarte mult dupa ce prietena lui a murit intr-un accident.
Eu am fost sa vad ce face. si nu l-am gasit acasa asa ca m-am dus la o sala de sport. stiind ca face box de cativa ani.Cand am ajuns acolo l-am vazut. avea o poza cu prietena lui in partea de sus a unei oglinde si a inceput sa sparga oglinda cu pumnii..era plin de sange ba chiar I-au intrat si niste cioburi in mana, eu m-am speriat cand am vazut ce a facut. nu-l stiam asa nu are problem cu nimic. adica castiga foarte bine parca 5000 pe luna, lucreaza in alta tara. are casa masina dar cred ca moartea prietenei lui l-a marcat.
as vrea sa-l ajut dar nu stiu cum. a incercat de mai multe ori sa se sinucida dar corpul lui nu vrea. adica l-am vazut era plin de sange cu cioburi pe la maini, a sangerat mult si a iesit dupa peste 6 zile din spital fara nicio problema.
Vreau sa-l ajut. puteti sa-mi dati niste sugestii? Repede va rog!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa-l scoti din casa, insa nu la distractii, nu in compania altor persoane, doar voi doi, sau alti prieteni foarte apropiati. Un psiholog probabil l-ar ajuta, dar in situatia asta nu cred ca ar fi usor sa-i recomanzi asta, ar trebui sa faci tu pe-a psihologul o vreme. Cauta-l, stai cu el, insa nu fi foarte insistenta. Daca incearca sa te indeparteze, roaga-l sa nu se izoleze, arata-i ca tii la el, poate asa isi va da seama ca totusi mai are oameni dragi pe acest pamant, oameni pe care i-ar dezamagi daca si-ar pune capat zilelor.

13 răspunsuri:
| AdyAdeluş a răspuns:

Buna! Nu cred ca as putea sa iti dau cele mai bune sfaturi pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata asta cu un prieten. Dar cred ca ar trebui sa incerci sa il mai scoti din casa sa zic asa. Du-l la suc undeva invita fete poate o sa ii treaca pana la urma. Daca va vedea atatea fete in jurul sau. Incearca sa rogi o fata ceva macar sa vada daca e pregatit pentru o alta relatie.Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdyAdeluş):

Adelina, tu chiar crezi ca noi trecem de la una la alta atat de usor? Eu nici macar masina nu mi-o pot schimba atat de usor cum spui tu aici. La sucuri, si mai ales inconjurat de fete, nu se va simti deloc bine, iar 'gluma' cu fata trimisa sa se dea la el. Rezultatul va fi dezastruos, n-o sa mai vorbeasca nici cu Anca.

| AdyAdeluş a răspuns:

Da bine a fost parerea mea, eu nu m-am luat de parerile celorlalti. Anca alege care raspunsuri ii sunt de folos. Si multumesc frumos dar nu am nevoie sa imi zici despre tine si nici atat sa imi dai sfaturi pentru ca nu eu am cerut. Multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdyAdeluş):

Ti-am zis despre mine ca exemplu, ca sunt baiat. Hai nu mai fi suparata, pisi :* Vorbim si despre tine daca vrei laughing

| AdyAdeluş a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Hmm vai pisi. Nu m-a deranjat decat faptul ca te crezi mai destept. Poate ca este asa, nu te contrazic dar nu simt nevoia sa aflu asta. Asa ca "pisi" lasa tu fazele astea ca nu merg.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdyAdeluş):

Nu ma consider mai destept, Ade(asa e bine?batting eyelashes ). Dar ti-am raspuns pentru ca mi s-a parut ca tu consideri ca toti baietii sunt niste animale de periferie, care au in cap doar sex, si orice prezenta feminina ii face fericiti.

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai cam asa e. Majoritatea numai adta au in cap. Si da, o prezenta feminina e vuna pentru ca o femeie stie cum sa se poarte cu un barbat cand e suparat. Dar te intreb si eu ce varsta ai.

| AdyAdeluş a răspuns:

Hmm, ciudat. Dar ma rog nu mai vreau sa facem chat aici poate in privat.

| Alcyon a răspuns:

Prietenul tau are nevoie de ajutorul unui psiholog. Are salariu bunicel, prin urmare nu se pune problema ca n-ar avea bani de consultatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii aranjezi un meci cu Vitali Klitschko sau un psiholog, psihiatru.

| TPUuser199 a răspuns:

Incearca sa il ajuti sa treaca peste. Consoleaza-l, vorbeste cu el, fa-l sa mai uite de problema asta.

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Consoleaza-l fal sa uite ai putea incerca sa-i iei locul prietenei lui sau sa-l mai inbunezi butin incearca sa discutati putin fara a aduce in discutie pe prietena lui