| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!
Vi s-a intamplat vreodata sa va atasati de o persoana pe care nu o puteti avea?
Si ce ati facut in aceea situatie?
Va pup!; kiss kiss

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dintrebare a răspuns:

Cred ca tuturor ni s-a intamplat sa ne dorim o persoana care este indisponibila. Ce poti face este sa fii contient ca situatia asta nu va avea niciun final fericit. Sa iti iei gandul si sa iti propui sa treci peste. O sa fie nevoie de mai mult sau mai putin timp pana cand dispar sentimentele. Cea mai buna ideea ar fi sa incerci sa cunosti oameni noi si sa te focuzezi pe alte lucruri. Nu are niciun sens sa te gandesti la lucruri imposibile

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

M.am multumit cu situatia ca nu merge - eram mai mic atunci

| Ofiintă a răspuns:

Am renunțat la el. Mi-am dat seama de faptul că nu este persoana potrivită mie.
Asta pentru că, îmi inducea doar sentimente negative. Astfel își hrănea el orgoliul.
Prin urmare, contează să nu faci o prioritate din cineva.
Vei găsi unul potrivit ție, dar trebuie să ai și răbdare.

| DenisIonut01 a răspuns:

Incerci la limitezi intalnirea cu ea, o blockezi si incerci sa ignori, sa iti ocupi timpul cu altceva asta ar fi una din optiuni dar poti sa incerci sa te informezi despre ea si sa ii faci ce ii place, sa te porti frumos si poate poate

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu confuzi termenii, de la obsedat cu atasat.
Atasat inseamna legat, alaturat, ceea ce in cazul tau este total neadecvat, odata ce el nu-ti apartine si nici nu poate fii al tau, vreodata.
Faptul ca ai facut o obsesie pentru el, este ceea ce tu trebuie sa intelegi, ca sa mergi mai departe si sa-l uiti.

| Drimmero a răspuns:

Nu, nu ma atasez de iluzii sau persoane nepalpabile

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... da.
Am asteptat sa fiu impins de timp inainte.

| Freya1 a răspuns:

Da mi s-a intamplat.
Am renuntat in a mai vrea persoana respectiva.

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Daca chiar nu o poti avea, mergi mai departe. Daca sunt sanse, de ce sa nu incerci happy?

| LoveSleep a răspuns:

N-au existat persoane pe care n-am putut sa le am.

| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

surprise
Unde ai fost in tot acest timp?

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

In gagica-ta.

Nu m-am putut abtine.
Sper ca vei gasi puterea sa ma ierti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Cum sa nu te iert eu pe tine ^_^

| Emma30555 a răspuns:

Da dar am trecut peste nu am încercat sa fiu cu acea persoana fiindcă nu se putea, am ajuns apoi sa fiu cu cineva care putea fi cu mine și care mi-a plăcut mult mai mult și mi-am dat seama atunci ca nu merita sa suferim fiindcă timpul le rezolva pe toate iar dragostea nu e chiar ce credem noi ca este la un moment dat

| liliana77any a răspuns (pentru Emma30555):

Contează să găsim persoana potrivită.

| Zuzu1991 a răspuns:

Am iesit pe geam si am urlat la, luna
dupa aia m-am satisfacut singur cu niste d'ala gratis de care e plin internetul

si apoi mi-am vazut de viata

| StrongHeart a răspuns:

Ea s-a atasat de mine cand eram ocupat cu alte chestii si nu prea i-am acordat atentie,desi eram foarte buni prieteni si ne vedeam des.
Mai tarziu,dupa cativa ani,eu m-am atasat de ea si am realizat ca trebuia sa-i acord mai multa atentie,am crezut pentru o secunda ca ea e aleasa,dar era de mult prea tarziu. Avea deja pe altcineva.
Am insistat mult(mare,mare greseala)Am plans si am baut.Mi-a trecut,cu greu. Efectiv am trecut de la,sunt convins ca ea este singura persoana pentru care chiar simt ceva si cu care as fi vrut sa incep o viata noua la a afla ca ea nu simte acelasi lucru sau nu mai simte acelasi lucru si am simtit efectiv ca mi-a inghetat inima in acel moment.
Morala:
Nu iti ascunde niciodata sentimentele fata de cineva care tine la tine.
Acorda-ti timp tie sa te cunosti,sa nu te surprinda viata nepregatit si niciodata sa nu ai asteptari mari de la ceilalti ca dezamagirea e mult mai intensa cand nu se intampla ce credeai tu ca se va intampla.
Am scuza ca eram copil si eram necopt,dar acum ca am crescut nu imi permit sa mai fac greseala asta vreodata.
Desi exista riscul sa fi dezamagit sau tradat oricum,oricat de mult iubesti, daca ai inima curata, o sa atragi persoane asemenea tie, asta e secretul, sa nu tradezi, sa nu fi ignorant si sa nu te lupti cu firea ta si cu ce simti.Sa lasi lucrurile sa curga de la sine.

| AliGab a răspuns:

Normal ca nu ppti avea o persoana. Poti fi cu acea persoana dar nu o poti avea, ca nu este obiect.
M-am hotarat sa uit, m-am implicat in diverse actiuni de voluntariat si intrajutorare, am iesit mai mult si in cateva luni am fost "fresh"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, s-a întâmplat. Nu vreau sa intru în detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate, da. E unul din cele mai rele sentimente sa stii ca tu poti face mai multe pentru ea, dar nu poti s-o ai sau sa nu poti petrece mai mult timp cu ea. Mai ales cand si persoana respectiva isi doreste sa fie cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De câteva ori. Am încercat să nu mă gândesc la ea, să caut compania altor persoane și să fac activități care să mă disragă de la a mă gândi la acea persoană.

| Adrian5575 a răspuns:

Mi s-a intamplat. Ce am facut? Nimic, nu am luptat pentru ea pentru ca stiam ca nu am sanse. Am mers mai departe.
Tie ti s-a intamplat?
Si noi te pupam :*

| AndreeaWTS a răspuns:

Acum, dacă stai să te gândești, sunt multe lucruri pe lumea asta pe care le-am dori, dar nu le putem avea.
Nu trebuie să facem o psihoză din asta.
Ideal e să fim realiști. Si foarte important, să stim să ne bucurăm de ceea ce putem avea.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da. Am placut mult de tot un baiat si el m-a placut pe mine (era evident, niciunul nu stia sa o ascunda), el orgolios, eu timida si cam atat despre noi. Inca il iubesc enorm, insa cred ca el a trecut de mult peste.

| DenqOO a răspuns:

La mine mai mult s-a atasat de mine o fata cu care nu ma vazusem.
Faza era ca ea avea 17 si eu 22 de ani si dupa ce a terminat liceul si avea 18, aproape 19 si a trebuit sa vina la mine in oras la facultate, ne-am intalnit si am ajuns sa fim impreuna.

| asuari a răspuns:

Nu m-am atașat niciodată de o astfel de persoană. Probabil este foarte greu, dar depinde de situație, in ce mod "nu o poți avea". Dacă e luată, stai și rabzi, nu te bagi ca purcelul in ograda lui. Dacă e plecată la Polul Nord și tu la Sud te duci după ea. Vezi, depinde de situație.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Da, trebuie doar sa o uiti si sa treci peste chiar daca este ft greu. Poate nu a fost menit sa fiti impreuna. poate te asteapta altceva mai bun. nu ai de unde sa stii.

| Darius81 a răspuns:

Am intors capu si am mers mai departe

| Mihaa890 a răspuns:

Dificil, dar sunt în aceeași situație. Trebuie sa mergi mai departe, e cazul s-o uiti. Lasă loc altor persoane sa între în viata ta. Vei fi surprinsa!