| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca acei care imi citesc povestea sa ma ajute.Am 12 ani.Intr.o zi cand am iesit afara vizavi de blocul meu, Stateam jos, iar un baiat din gasca a venit, s. a asezat langam ine si m. a luat de gat.Peste cateva secunde a aparut mama.Si m. a vazut. M. a bagat i casa si a zis ca numai am voie afara.Peste 4 zile cand m. a vazut ca sunt suparata. m. a iertat si m. a lasat afara cu conditia sa nu se mai intample.Am iesit afara in weekend adica vineri, sambata, iar duminica cand eram afara. In fata aceluiasi bloc, toti(fete si baieti)stateau jos, si mai era un loc liber si am vrut sa ma asez.Langa acel loc liber era un baiat din gasca de 14 ani.Eu am vrut sa ma asez iar el intre timp s-a mutat pe locul unde vroiam sa stau, si m.am asezat pe picioarele lui.Cand i.am zis scuze nu am vrut a zis nu-i nimic.Si i.am zis lasa ca ma asez acolo(adica langa el). Si el a zis lasa.Si nu m. a lasat sa plec ma tinea cu mainele (aidca in brate) si i.am zis lasa.ma ca sa nu ma vada mama.In aceeasi secunda a aparut mama. Din nou m. a bagat in casa si a zis ca numai am voie afara pana la 18 ani. E am inceput sa plang etc. Tata era la munca si l. a sunat si i. a zis.Stau de o luna in casa duminica trecuta am implinit o luna.crying. Si am incercat sa fac si pe suparata, am fost si "fiica model" dar au zis(mama si tata) ca ma lasa afara doar la blocul meu, unde nu sta nimeni vara, doar iarna.Pe mama o convig mai repede decat pe tata.Acum cateva zile am intrebat. o daca ma lasa afara la celalalt bloc, si a zis ca o sa vorbeasca cu tata.De vineri pana luni am fost plecata la bunicamea. Iar Ieri seara(luni)am intrebat. o daca ma lasa si a zis ca nu am voie decat la blocul meu, sa-mi aduc gasca. Dar nu pot pentru ca vara noi stam la celalalt bloc, ca e umbra etc.I.am promis in luna asta de N ori ca promit ca nu o sa mai fac asa ceva dar a zis ca NU. Sper ca o sa citit pana la capat povestea mea, si sper ca o sa ma ajutati.Nu vreau raspunsuri gen:"Adu-ti gasca la bloc la tine " sau "asteapta sa vina iarna".P.S.Eu fac volei Si am antrenament de obicei de la 4 la 6 si restul` as iesi afara. Multumesc.Pa pa.

Răspuns Câştigător
| spaikizz a răspuns:

Buna! Nu sunt sigura ce varsta ai, dar probabil in jur de 14 un an mai mica sau mai mare putin. Sa stii cadaca nu esti mai mica de atat nu sunt chiar lucruri anormale. Inafar de cazul daca ai 11, 12 hai 13 ani. Chestiile astea se mai intampla, iar parintii tai sunt putin prea grijuli. Insa nu trebuie sa te superi pe el. Nici gand de asa ceva! Am inteles ca ai facut si pe suparata si pe copilu' model si tot nu a mers.Ar trebui sa vorbesti pe messenger ori la telefon cu cativa prietenii si sa planificati sa vina la tine cand sunt ambii parinti acasa si sa ii roage sa te lase pe afar. Promiteti toti ca nu se mai intampla ca tipu' asa e el dar ca il puneti la punct etc.

Alta varianta! Daca tipu' e de treaba de fapt si voi chiar va intelegeati bine (poate el te place/a cu toate ca modul asta de a arata e cam badaran) vorbeste cu el si inca 2-3-4 amici/e sa vina sa vorbeasca cu tatal si mama ta. Iti dai seama ca el trebuie sa-si ceara scuze.

Acum...totusi poate gasca ta nu e chiar asa cool cum crezi tu. Vorbeste mai bine cu parintii tai si spune-le sa-ti zica adevaratele motive pentru care nu te lasa sa iesi.
Vorbeste deschis cu ei si fii si tu sincera. Parintii tai sunt foarte protectori si iubitori, nimic mai mult. Nu fac asta din rautate si e clar ca poti vorbi cu ei.

Succes!winking

10 răspunsuri:
| spaikizz a răspuns:

@pisi Da. Acum ca mi-ai atras atentia am observat. Oricum am precizat de la inceput ca daca are 12 ani nu e bine sa le permita.

| YourEternalLove a răspuns:

Spaikizz a zis de la inceput ca are 12 ani e cam mica si de aia mama ei isi face griji pentru ca nu e frumos sa stea la un baiat pe picior hai cu mana dup gat mai inteleg ca e chesti de prieteni insa totusi si mama mea ma vaz seara pe la 11 eram eu si inca 3-4 baieti unu fiind pr meu si ma vaz mama si totusi nu m-a tinut in casa parinti tai sunt cam ingrijorati atata tot

| nimicaici a răspuns:

Pai, daca mama ta nu te lasathinking nu prea ai ce face, papusa. poate daca ii explici asa cum ne-ai explicat noua situatia va intelege:* succes

| Bellatris a răspuns:

Cati ani ai tu? Si de ce le permiti acelor baieti sa te atinga sau sa profite in ciuda faptului ca tu nu vrei asta?

In luna asta in care ai stat in casa, trebuia sa iti revizuiesti comportamentul (pentru ca esti cam permitiva) si nu sa stai sa te rogi de mama.

| sweetcupcake97 a răspuns:

Pai spune-le parintilor tai ca nu a fost vina ta...ca tu nu ai vrut sa se intample asastraight face

| Ally_1242 a răspuns:

Cam greutonguetongue... Vorbeste si tu cu ai tai si spune-le sa te lase, ca nu s-a intamplat nimic si ca doar stateai la el in brate pentru ca nu aveai unde. daca asa nu functioneaza spune-le alor tai ca antrenamentul tau s-a prelungit pana la 7. si in acest timp stai cu prietenii,iar daca unul dintre parintii tai te vad(in fine,fereste-te si tutongue)le spui ca v-a dat drumul mai devreme(crede-ma si eu fac volei si scuzele astea functioneaza)pentru ca. a uitat cheile de la vestiar acasa, pentru. ca niste adulti joaca fotbla in sala noastra, pentru ca. nu a venit toata lumea si nu puteam juca ş.a.m.d.:*:*
sper ca te-am ajutat! papa:*

| Pιşριяιcă a răspuns:

Nu stiu ce intentii a avut baiatul acela insa un lucru este sigur.Ai incercat sa ii explici mamei tale ca s-a intamplat sa te ia de gat fara rost? In sensul ca ar trebui sa stie ca nici macar tu nu ai idee de ce a facut acel gest si sa ii zici ca nu ai nici'o legatura cu el.Mi se pare ca uneori ti'e teama, ar trebui sa purtati o discutie intre 4 ochi. Iar la faza cu " statul pe picioare lui ",eu zic ca ai gresit si tu,nu trebuia sa dai atentie si mai ales nu trebuia sa accepti sa stai la el in brate,ca sa zic asa. Inveti din greseli intr-adevar,insa o poti induiosa pe mama ta si sa ii explici ca nu e usor pentru tine ca copil sa stai in casa atat de mult timp departe de distractie. Incercand sa fi fiica model nu reusesti pentru ca ei isi dau seama de intentiile tale. Presupun ca nu mereu faci unele lucruri frumoase,ajuti intotdeauna la bucatarie,sau ceva de genul asta iar acum cand incerci ceva diferit de caracterul tau,isi da seama oricine. Eu zic sa incerci sa fii tu insa sa ii explici mamei tale ca nu ai vre'o legatura mai aparte cu tipul respectiv si ca sunteti doar prieteni,simple cunostinte. Poate va da roade,dar trebuie sa iei in calcul si tipul de om : iertator, serios, etc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa le explici totul ...PS : de ce sa nu-ti aduci gasca la tine? ce are blocul tau? putin soare nu cred ca va deranjeaza... poate e altceva

| nonepasa a răspuns:

Buna, si eu sunt cam de aceiasi varsta cu tine, nici pe mine cateodata nu ma lasa parintii sa ies, chiar daca stau pe langa blocul meu. Am mai multe lucruri sa iti spun 1. Eu cred ca ar trebui sa it schimbi gasca de prieteni deoarece tu practic ai fost fortata sa stai in brate la baiatul ala 2. Mi se pare ca mama ta exagereaza un pic DAR atunci cand te a prins ca stateai in bratele baiatului aluia a avut dreptate, nu trebuia sa te pedepseasca chiar asa rau 3. Daca ea chiar nu vrea sa te lase nu prea ai ce sa facii, iti poti ruga prietenii mai apropiati sa vina sa stati un pic impreuna 4. Ca sa te lase afara eu cred ca ar trebui sa fii mereu suparata cand esti pe langa ei 5. Dupa parerea mea ar trebui sa te distantezi de acel baiat care te a tinut ostatica. pace in lume

| karinutza_4415 a răspuns:

Asa si cu ce vr sa te ajut