| blackandpurple a întrebat:

Am o pisica de 7 luni si nu i.am dat inca drumul afara. Stau la bloc, respectiv la parter. Credeti ca se va intoarce daca ii voi da drumul afara? Trebuie sa o castrez inainte? E foarte energica si nu prea ma lasa sa dorm uneori...

Răspuns Câştigător
| DianaDianaa a răspuns:

Te rog nu i da drumul! Las-o la bloc pana la 1 an respectiv. Daca este energica poate alerga in strada in fata masini..etc ai grija! Este inca pui pana la 1 an!

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

De ce crezi tu retardo ca trebuie sa o lasi afara? Vrei neaparat sa o calce masina sau sa o omoare un caine? Pentru asta ai luat-o?
Apropo trebuie sterilizata (castrarea e la motan si nu ai zis ca ai motan, deci ai fetita) oricum! Daca nu te lasa sa dormi fa un bine si stai singura! Dar nu chinui o fiinta care nu te-a obligat sa o iei! Da-o altcuiva. Mai bine la alta familie decat lasata afara sa se umple de purici si sa o goneasca lumea cu pietre. O pisica de casa se tine in casa! Nu va supravietui afara niciodata! E domesticita!

| blackandpurple explică (pentru Kriss96):

Cunosc multi prieteni care locuiesc la bloc, au o pisica si o lasa sa iasa afara iar aceasta se intoarce seara. E stupid sa numesti un om "retard" doar pentru ca a pus o intrebare.

| Kriss96 a răspuns (pentru blackandpurple):

Si eu cunosc multe cazuri in care pisicile au fost calcate de masini sau muscate de caini. Si sa nu mai vorbim de oameni. Din nefericire unii chiar au obiceiul sa le fugareasca atunci cand le vad. Cu ce te deranjeaza ca sta in casa? E energica pentru ca e mica. Poate tu esti defecta si te deranjeaza si o musca. Tu te joci cu ea vreodata? Trebuie sa-i consumi energia! Nu sa o arunci in strada.
Daca eu cunosc cazuri naspa cu pisici lasate afara,nu inseamna ca a ta va pati la fel.
DAR daca tu cunosti cazuri de pisici lasate afara care nu au patit nimic, nu insreamna ca a ta va fi in siguranta! De ce vrei sa faci experimente pe ea? Chiar trebuie s-o mierleasca pentru ati da seama ca faci un lucru gresit? O sa ai probleme cu puricii in primul rand! Sti cat de toxice sunt deparazitarile? Sti ca zgarzile anti purici sunt inutile? Sti ca o sa-ti umple casa de purici si o sa-ti dea batai de cap? Sti ca o pisica este nervoasa si posibil agresiva cand are purici? Sti ca nu mai mananca si slabeste cand are purici? Sti cat de chinuitor e pentru ea sa aiba purici? Sti ca e IARNA afara si ea e o pisica mica si obisnuita cu statul intr-o casa incalzita si cand o s-o arunci afara (chiar si pentru niste ore) e foarte posibil sa raceasca sau sa faca pneumonie? Sti ce SOC va fi pentru ea sa o duci in strada? Si mai ziceai ca nu te lasa sa dormi. aveai de gand sa o lasi afara NOAPTEA CAND E FRIG DE CRAPA PIETRELE? Aa si mai sti ca o sa-ti vina bortoasa?
Te-am facut retarda pentru ca efectiv sunt satula de oamenii care isi iau animale si se comporta cu ele de parca ar fi jucarii, le pun viata in pericol, le hranesc cu mancare proasta si nu le duc la veterinar cand nu le este bine. Si nu inteleg nici ca sterilizarea e sanatoasa si prelungeste viata pisicii.
Nu ai inteles nimic. Probabil nici dupa acest post nu vei inetelege. E stupid ca-mi stric tastatura de pomana, explicand mereu si mereu aceleasi chestii. La nesfarsit. Dar macar incerc. Poate cineva o sa inteleaga intr-o zi.

| blackandpurple explică (pentru Kriss96):

Am inteles ce ai vrut sa spui dar puteai sa iti exprimi opinia fara sa ma jignesti. Da, ma joc cu ea. Singurul motiv penteu care am luat in considerare posibilitatea asta e penteu ca tatal meu mi-a spus fara sa fie informat.Nu vreau sa ii fac rau pisicii, am pus intrebarea tocmai ca sa ma informez si de pe aici. Nu ii voi da drumul afara oricum, dar nu multumita tie. Din cauza oamenilor ca tine, care jignesc fara sa gandeasca, altii ajung la depresii si sinucideri. Iubesc animalele la fel ca si tine, dar incearca sa fii mai blanda si cu oamenii. Stiu ca nu vei accepta un sfat de la o "retarda" dar eu mi-am facut datoria de a încerca.

| luckkky a răspuns:

Se intoarce, parerea mea e ca nici nu o sa plece prea departe de bloc pentru ca prima data exploreaza imprejurimile, pisicile au un simt al orientarii extraordinar(la fel si cainii) bunicii mei au dorit sa scape de o pisica, au pus-o intr-un sac si au dat-o unui om care mergea la padure, distana pana acolo este de peste 10 km si trece peste multe
canale de irigatie pline cu apa si sunt si animale salbatice in zona(vulpi, mistreti, etc)...a doua zi pisica statea culcata la soare in curte ca si cum nici nu ar fi fost plecata, probabil in mintea ei gandea ca a fost in excursie si acum se relaxa dupa un drum lung laughing