| Grigore_Denisa_1983 a întrebat:

Hei! Ieri am iesit afara si fetele cu care am stat (una din ele) e prietena cu o tiganca... Tiganca de genul acela care traieste in lux, pitipoanca si... Am stat 15 minute cu ele si ea m-a gonit! Mi-a spus ceva gen : Pleca de aici ca asa am eu chef! Pleaca! Hai du-te! Blocul asta e al meu si nu ai voie sa stai aici!
Nu i-am zis nimic si am plecat. M-am asezat la un bloc si am inceput sa plang. Nu din cauza ei, ci din cauza falselor mele prietene care nici macar nu au venit dupa mine. Mi-au zis doar pa. apoi m-am intors la ele si aia a inceput din nou. Am plecat acasa... Apoi am iesit afara cu un prieten adevarat din copilarie si am mai uitat. Apoi mi-a trimis una din ele mesaj ca cica ii pare rau si ca nu a vrut. Am iertat-o dar acum imi pare rau. Nu mai vreau sa am de a face cu ele, dar problema este ca toate fetele din clasa sunt prietene cu ele.M-am gandit ca poate imi da aia cu parul in cap, iar dupa-ai imi vor trimite mesaje de scuze, dar daca voi mai fi in viata le voi citi. Acum sunt singura pe lume. Am simtit ca am nevoia sa ma descarc. Va rog ajutati-ma! Nu stiu ce sa fac. Povestiti-mi poate si voua vi s-a intamplat. Prieteni falsi...Multumesc ca ati citit! Pa, pa!
P.S : In curand voi merge la banchet. Nu am prieteni, ce fac?!

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Urmează să pleci la liceu, presupun
Acolo o să-ţi faci o grămadă de prieteni noi, aşa că uhh, dă-le-n colo de maimuţe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am pățit asa ceva. Eram cu un prieten si ne spuneam secrete. Dar la un moment dat a început sa ma bârfească la toată clasa... Asta înseamnă sa ai prieteni falși! Fundița?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca cele mai apropiate relatii am doar familia si doi buni prieteni, in rest toti imi sunt doar cunostinte. Vezi tu, viata nu e doar curcubee, totul e bine, bla bla, sunt oameni si oameni. Cam majoritatea sunt falsi, profita, au invidie si rautate. De multe ori nici nu-ti poti explica de ce sunt ei asa. Cel mai bun prieten nu e persoana cu care stai zi de zi in acelasi loc sau te duci la restaurant, cel mai bun prieten esti TU. Obisnuieste-te de pe acum cu lucrurile pe care ti le-am spus, ca sa nu suferi de 10 ori mai mult in viitor, pune mai putin suflet, prietenie in altii, si puneti astea mai mult in tine, daca intelegi ce vreau sa zic. happy Si nu te stresa, oamenii vin si pleaca, o sa gasesti multe alte persoane care ori vor fi pe gustul tau ori nu. Bafta!

| ThatGirl77 a răspuns:

In primul rand, nu esti singura pe lume.Clar oamenii sunt niste monstrii, persoanele pe care le credeai cele mai bune prietene ajung sa te dezamageasca si sa te calce in picioare.Chestia asta nu s-a intamplat degeaba, s-a intamplat ca sa realizezi tu ca ele nu iti sunt cu adevarat prietene.A fost urat din partea lor.Te cred ca nu vrei sa le mai ierti, nici eu nu as mai vrea sa le iert dupa o intamplare ca asta.Chiar daca le-ai zis ca le-ai iertat deja nu conteaza, e viata ta, alegerea ta..ai dreptul sa te razganesti.Eu nu cred ca se vor atinge de tine, ar fi absurd.Dar ca sa eviti orice intamplare de genul asta nu te duci la ele si le spui ca te-ai razgandit si esti suparata, efectiv incepi sa te departezi de ele pe zi ce trece, sa le ignori cate un pic.Dar daca esti clasa a8-a nu are rost sa te stresezi, vei scapa de acele fete, stai linistita si vei cunoaste oameni noi.Si ce daca nu ai prieteni? Te duci, te distrezi chiar si singura.Iti poti face prieteni acolo.
Mult succes