| AliceFirea a întrebat:

Sper ca intrebarea isi are locul aici.Pai...am nevoie de un sfat, tocmai am iesit dintr-o relatie de 3 ani si 5 luni,a fost cel caruia am decis sa ii dau mandria mea de fata(cum s-ar spune).Ok,nu ne mai intelegeam pe timp ce trecea din ce in ce mai gelos si incepusera sa dea in mine si sa mi vorbeasca urat chiar si de fata cu parintii, mama nu era deloc multumita de el in ultimul timp cat nici tatal meu vitreg, asa ca am decis ambii sa punem punct. Avem aproape 5 luni de cand nu mai suntem impreuna,el are o alta relatie acum, mai vorbim ca si prieteni cum s-ar spune(fiindca mna, nu exista prietenie dupa iubire).Ok...mama si tatal meu au decis sa deschida un salon de infrumusetare intr-un oras(noi stam la tara),(asta intamplandu-se acum un an) vazand ca tot le merge bine,mama se ocupa cu unghiutele si are fete care completeaza ceea ce se mai face acolo,a decis sa imi faca si mie nebunia, sa-mi deschida un salon la cateva sate aproape de acel oras, iar cand o sa implinesc 18 ani sa mi-l treaca pe numele meu(eu am studiat o scoala de make-up).Pe 19 aprilie fac 18 ani, salonul am decis impreuna cu ai mei sa il deschidem peste 2 zile.Acum doua saptamani am fost sa fac curat pe acolo si asteptam cateva colete cu ce imi trebuie pe acolo,fiind frig pornisem caloriferul sa nu inghet pe acolo,dar observasem ca se facuse piscina in toate camerele (curgea apa de la ele), langa mine fiind un magazin alimentar l-am rugat pe vanzator sa vina sa ma ajute el, acesta nu a putut asa ca a trimis 2 baietii care erau la el in magazin (ii cunosc, unul din ei are o iubita care vine la mama la intretinerea unghiilor)
Au venit si mi au rezolvat problema, intre timp venisera si coletele si m-au ajutat sa car cutiile.La plecare le-am multumit,cand am vrut sa inchid si sa plec m-am trezit cu un mesaj pe Facebook intrebandu-ma unul din ei ce fac, cu ce ma duc acasa, daca vreau sa iesim la un suc; l-am refuzat cu iesirea.Cand m-am dus in statie sa astept autobuzul el era in trecere si a oprit masina si mi-a spus ca ma duce el acasa.Zis si facut, ne-am mai cunoscut, si a tot continuat.Am mai iesit cu el,am mai vorbit,i-am spus mamei si ea il cunoaste si stie si cu ce se ocupa,dar tatal meu nici nu vrea sa auda de el. Faza este ca am cam inceput sa ma atasez de el are un haz anume, este de etnie roma si l-ai manca, are acel haz.Parintii lui sunt acolo sus,si este un baiat super sensibil daca ajungi sa-l cunosti. Poate e si prostia varstei mele si visez cu ochii deschisi dar simt o anumita atractie si la deschiderea salonului a venit la mine cu un buchet mare de trandafiri si mi-a oferit o cina impreuna dupa program,e baiat bun doar ca se ocupa cu traficul de fete,mama stie asta si tatal meu dar el nici nu vrea sa auda,mama mi-a spus sa am grija sa imi vad de scoala fiindca daca el face asta nu inseamna ca o sa ma duca si pe mine acolo.Ce sa fac,cum sa-l fac pe tata sa ma inteleaga (este vitreg dar tine la mine ca la ochii din cap).Ce pot face, stiu ca e si prostia varstei asteia si tot dar simt o anumita atractie fata de el...
Spet ca nu v-am plictisit, scuze ca am scris atat dar simteam nevoia sa ma descarc sper sa ma intelega cineva fiindca toate prietenele mele mi-au zis sa nu ma incurc...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| frum a răspuns:

Nu te incurca. O sa regreti amarnic cand o sa iti treaca indragosteala. Crede-ma. Mai bine plangi acum 1 luna decat o viata. Stiu ca e un sfat las, dar cred ca e cel mai bun. Nu stii niciodata ce se va intampla, si el cand va trece de pasiunea asta pentru tine te va vedea ca pe restul fetelor. Taticul tau are dreptate.

| AliceFirea explică (pentru frum):

M-am gandit, m-am gandit la atatea, sincer nu stiu ce sa fac, e mai mare cu 7 ani decat mine, ii cunosc prieteni am mai avut iesiri impreuna.Si totusi pe mine mereu m-a tentat ceea ce mi-a fost riscant. Oricat de mult as vrea sa il evit, sa ii dau de inteles ca nu vreau, seara cand ma suna simt ca nu pot sa il evit, ma navadesc lacrimile si nu stiu ce sa fac.Stiu ca pe o parte poate fii greseala vietii mele sau cea mai buna alegere, nu imi doresc sa ajung ceea ce face el cu acele fete, fiindca am visele mele, am mandria mea...Iti inteleg sfatul si iti multumesc.Dar sti ca seara, dupa o zii plina, seara cand stai in pat si iti faci ordine printre ganduri e acea persoana care tot nu-ti da pace...

| frum a răspuns (pentru AliceFirea):

Draguta, esti indragostita si de accea simti asta. O sa iti treaca si o sa ramai cu regrete. Trebuie sa aspiri la ceva mai bun sau macar la integritate din partea persoanei iubite. Respecta-ti parintii ca ti-au oferit ceva ce altii nu au primit. Si isi doresc sa te vada fericita toata viata, nu doar acum. Stiu ce e in sufletul tau, adica incerc sa inteleg. Si stiu ca iti cade greu sa accepti ce iti zic si ca inima dicteaza peste minte si iti spune sa nu renunti la el. Dar daca faci asta o sa fie poate prea tarziu cand o sa regreti. Incearca sa-l eviti de maine. Pasiunea, chestiile trupesti trec repede. Cea mai buna alegere nu este cu siguranta el. In primul rand cu ce se ocupa, tu iti dai seama? Asa ceva iti trebuie tie? Chiar daca nu te cunosc, te rog eu mult. Inceteaza sa va mai intalniti. Sunt milioane de baieti buni si cuminti.
Plangi acum, nu incalca cuvantul tatalui de data asta. Pt ca are dreptate. Nu iti distruge viata. Cati ani ai?

| frum a răspuns (pentru frum):

Am recitit si ai aproape 18 ani. Cea mai vulnerabila varsta.
Sfatul meu final, plangi pana nu mai ai lacrimi, dar nu te mai intalni si ju mai vorbi cu el de azi. Nu de maine, ci de azi. Nu te gandi ca inca un pic si dupa aia gata.
E cea mai buna decizie.

| AliceFirea explică (pentru frum):

Faza este ca ne cunoastem de cand aveam 15-16 ani, ieseam cu el si prietenii lui impreuna cu fostul meu iubit, prin intermediul fostului m-am imprietenit cu "ei".Si da, m-am gandit; mi-am dat seama ca sunt indragostita, si m-a dat peste cap repede; dar cand stateam cu el imi amintea de fostul.era ca si cum i-ar tine locul...
Am o prietena care vine la mama la intretinerea unghiilor, iubitul ei este verisorul aceluia care am eu de a face cu el, si pe ea o duce acolo.Am discutat aseara cu mama si mi-a spus sa nu risc mai mult decat prietenia sa fiu multumita cu ce am si cat am si sa-mi vad de ale mele, aseara trebuia sa iesim in club dar mi-am inchis telefonul, dar a sunat o pe mama ca sa o intrebe ce am patit(habar n-am de unde are nr ei) dar a iesit super urat, tata s-a suparat foarte tare si tot asa.El trebuie sa plece pe 8-9 decembrie din tara cu treburile lui, sper sa scap cu plecarea asta de cateva sentimente.Fiindca atunci cand vorbim nu simt cine stie ce, dar atunci cand il vad, atunci este cel mai rau, atunci vreau sa fie al meu sa-l am langa mine sa ma tina langa el.atunci este cel mai rau, sper cu plecarea asta a lui sa-mi mai treaca putin.

| frum a răspuns (pentru AliceFirea):

Eu nu stiu cum poate mama ta sa te lase sa vorbesti cu el. Nu incerca nici pe mine sa ma convingi ca il cunosti de mult si bla bla si nu incerca sa te amagesti si pe tine. Esti indragostita dar o sa iti treaca si o sa te trezesti cine stie pe unde. Treaba ta, dar pune punct rapid si cu discutii si cu tot.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca stii ca se ocupa cu trafic de fete, atunci fugi fetita cat te tin picioarele, ca aici nu-i vorba dedragoste, ci de imbrobodit, drogat si scot din tara! Normal ca unul din trucuri este sa para cat mai sensibil si mai indragostit de fete ca sa le poate seduce si vinde pe piata scaviei sexuale.
De ce vrei sa fii incapatanata, acnd stii ca te supui unui risc atat de mare?
Ai dat odata cu batul in balta desii ala nu era periculos, si acum vrei tu tot dinadinsul sa ajungi prostitu-ata prin cine stie ce tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine pentru tine e sa nu ai nicio legatura cu o astfel de persoana.

| TCosminn a răspuns:

Tu incerci sa il acoperi pentru ca tu crezi ca il cunosti asa cum e el. Ceva din ce ai scris m-a amuzat cand am citit si anume: "E baiat bun doar ca se ocupa cu traficul de fete." Daca il nu are respect pentru partea feminina (fetele cu care se "ocupa"), de ce crezi ca ar avea pentru tine. Cand nu o sa mai aiba fete si banuti nu o sa mai fie crezi ca nu o sa ii treaca prin cap ca tu sa fii una dintre ele? Cum ai aflat ca se ocupa cu asta? El ti-a spus?

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Da,stau cu acelasi grup de prieteni, are un verisor care se ocupa cu acelasi lucru si iubita lui imi este prietena si stau cu ei, am mai avut iesiri...Si stiu cu ce se ocupa, stiu cam tot...

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Stiu ca dragostea poate fi irationala de multe ori dar nu este. Stiu ca ne indragostim de multe ori e persoanele de care n-ar trebui si atunci cand toata lumea se pune impotriva si va certati si exista atatea lucruri contrare vointei voastre puternice de a fi impreuna este mai incitant si te face sa crezi ca daca toti si toate sunt impotriva voastra asta inseamna ca tu trebuie sa faci tocmai invers. Este doar o chestiune psihologica, se numeste legea penuriei. Am trecut printr-o relatie de vreo 8 luni in care nu stiu cum am ajuns, am crezut ca iubesc dar nu am iubit, iubeam ideea de a iubi acea persoana, a fost o relatie care s-a aprins rapid si s-a stins la fel de rapid, ceea ce nu pot numi relatie. Sfatul meu, daca imi permiti, este ca de fiecare data cand ai ocazia sa iti faci un iubit, cauta mai intai sa il tii apropiat dar doar ca prieten mai mult timp. De ce sa sari direct la relatie? Lasa sa vezi daca are rabdare si daca vrea sa fie cu tine si sa te iubeasca. Lasa sa vezi daca iti poate fi prieten inainte de iubit, pentru ca daca nu poate, atunci nici iubit nu poate. Si sa stii ca asa cum iti va fi ca prieten asa iti va fi ca si iubit.

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Ne cunoastem de ceva timp,dar nu am de gand sa-mi fac imediat o relatie cu el, am incercat sa le ascult sfaturile celorlalti, azi m-a intrebat daca sunt bine, l-am evitat toata ziua dar acum pe seara m-am simtit super rau si parintii sunt plecati, a venit la mine m-am trezit cu el la poarta ...si mi-a facut un ceai mi-a sunat doctorul de familie sa vada ce am.Am apreciat ca a venit, am observat ca vrea si isi da o oarecum atractie ca ar vrea o relatie si dupa vorbele pe care le spune cand vorbim despre chesti in legatura cu relatiile si chestiile de gen.Nu vreau o relatie, tocmai am iesit din una si nu ma simt pregatita, ma simt in al 9 lea cer cand sunt langa el, sunt constienta ca m-a dat peste cap.Dar sincer apreciez ca mi-ai dat un sfat pe care il pot face si pot vedea ce este mai bine, fiindca daca e doar o prietenie nu are ce sa se intample.multumesc.

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Din ce imi spui tu, tocmai treci prin ce cred eu ca trece orice om la varsta ta sau aproape de varsta ta. Faptu lca te-a dat peste cap, asa cum spui nu e deloc un lucru bun. Mare grija sa nu fie amabil doar pentru ca sa te convinga, pentru ca asta functioneaza oricand si oricum. Eu am o singura intrebare: in cazul in care constiinta lui e la pamant, ca rezultat ocupatia de speta joasa (nu e jignire, e realitate), e posibil sa fie un pui de psihopat sau sociopat. Daca nici una, nici alta nu e valabila, atunci nu stiu cum te consideri tu pe tine, ce respect ai fata de tine si ma gandesc si eu asa, cum le vei putea spune copiilor tai (cand vei avea, mai ales daca ai fete), ca ai avut o relatie cu un proxenet, care le poate fi si tata? Eu spun sa ai mare grija.

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Am vorbit cu prietena mea (iubita verisorului sau); el e acum in Germania; m-a intrebat ea ce am de gand sa fac si i-am zis ca suntem prieteni nu m-am dat in detalii cum ca mi-ar placea de el sau ca pana mea.Mi-a spus ca ea nu ca tine cu el dar sa am totusi grija fiindca, m-a intrebat daca mi-a cerut sa o facem pana acum si i-am spus adevarul ca nu.Si mi-a zis ca nu vrea sa isi bata joc daca nu mi-a cerut pana acum dar mi-a zis sa am grija si pana nu o sa il vad cum este si cum face sa nu ma arunc in fata...

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Poate fetele mele (daca o sa am) nu o sa afle, iar daca o sa afle, le voi spune ca a fost nebunia varstei si o sa port o discutie in asa fel cu ele incat sa nu mi repete fapta.Iar daca el va fi tatal lor, o sa fie protejate, o sa fie ca o familie normala...

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Alice, draga mea, TREZIREA! Ce scrii tu aici e teorie. Familiile dezbinate nu se destrama pentru trecutul frumos pe care il au. Daca ai fi baiat te-as putea intelege, ce nu inteleg totusi (pentru ca esti fata), de ce te indragostesti asa usor de baieti cu care nu merita sa ai o relatie. Sunt baieti foarte buni ( de treaba, inteelgatori, frumosi, care stiu sa te faca sa te simti iubita etc), care probabil caute fete ca tine si nu gasesc, ei ajung sa sufere dupa o relatie ciudata si anormala, iar tu te gandesti sa faci copii cu un proxenet. Cand am citit o parte a penultimului tau comentariu am exclamat: mama! Ce intrebare e asta:"ti-a cerut sa o faceti pana acum?" Treaba asta cu facutul e asa importanta? Inainte de a avea o relatie, o baza de incredere si siguranta? Stiu eu destui lupi care asteapta fetele si nu le spun ei absolut nimic de sex, in schimb ele saracele cred ca ei nu le vor trupul (sunt indragostiti total de sufletul lor nobil, scuza-mi ironia), apoi ele devin indragostite iremediabil de ei si le apuca irationalitatea si partea trista e ca domnisoarele cred ca iubesc profund... Dragostea, adevarata dragoste (trebuie sa mentionez din pacate), te face sa te simti liber, nu iti pune conditii, nu iti cofera o imagine proasta si mai mult decat atat, te face sa fii o pesoana mai buna fara niciun efort, fara nici motiv. Cand spun "mai bun" nu ma refer mai orgolios, sau mai gelos sau etc, ci mai bun ca om, iti vine dintr-o data sa le zambeti tuturor, ai ajuta un batran asa din senin, incepe sa iti pese de saraci, te gandesti la greselile pe care le-ai facut dintr-o data si te intrebi ce ti se intampla si muuuulte altele. Ofera-ti o perioada de libertate, in care sa nu mai ai contact cu oameni care te vor ca iubita. Analizeaza ce ai gresit in relatia anterioara si invata inainte sa treci la alta. Esti fata serioasa din ceea ce scrii, doar ca nu stiu de ce tu nu crezi asta.

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Buna.Este aproape jumatate de an de cand nu mai am nicio legatura cu fostul.In tot timpul asta crede-ma ca niciun baiat nu a putut sa ma faca sa ma simt bine in prezenta lui, am vorbit cu baieti dupa 2 luni de la despartire dar pentru nici unul nu prindeam nici macar simpatie; la el e altceva, il cunosc de aproape 2 ani si de atunci apreciam la el hazul pe care-l are, e un tip care te face sa te simti bine in prezenta lui care te face sa razi in hohote chiar...dar crede-ma ca nu ma gandeasc la o relatie, vreau sa mai treaca timpul si nu vreau sa ma arunc cu capul inainte.Noi doi la mai mult de imbratisari si pupaturi pe obraz nu ne-am aruncat,stiu sa imi tin limitele.Mi-a fost rau intr-o seara si nu vorbisem cu el toata ziua si a venit la mine acasa; mi-a sunat doctorul de familie sa vina sa vada ce am si a stat cu mine toata noaptea, l-am rugat sa plece si mi-a spus ca nu ma lasa singura.Da, acum imi poti spune ca face asta doar sa se dea pe langa mine si poate ai dreptate.Dar am inceput sa invat ceva din ceea ce imi spuneti si tot ceea ce vreau sa fac e sa nu ma arunc cu capul inainte la o relatie, vreau sa fiu mai libera si sa am o relatie de prietenie cu el; iar daca va fi sa fie, asta este; nu ne stim viitorul.Nu am cum sa rup orice legatura cu el fiinda avem acelasi grup de prieteni si iesim mereu cu totii, asta ar insemna sa imi fac alti prieteni dar pentru ce? Pentru ce daca cu unii am copilarit impreuna? Stiu, stiu am 17 ani majora in devenire, varsta vulnerabila, curiozitati, si multe altele dar stiu ce vreau de la viata si nu, nu pe el.De el nu se stie, daca el va fi sa-mi fie viitor, asta ramane de vazut, mai intai vreau sa-l tin intr-o relatie de prietenie iar daca se va plictisi e bine plecat daca nu e cu totul si cu totul problema lui daca-i convine sau nu, sunt o fire foarte orgolioasa si imi respect deciziile.

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Apreciez si tin sa iti multumesc pentru ca ti-ai pus gandurile si sentimentele in acest mesaj. Pot simti seriozitatea si siguranta cu care ai scris aceste randuri. 3 mentiuni vreau sa fac daca imi permiti, desigur. 1. Este foarte bine ca stii sa iti tii limitele, totusi, te rog sa ai grija, cunosc multi baieti, aparent cu ganduri pasnice si frumoase doar ca sa isi atinga unicul scop ( nu spun ca asta vrea si domnul cu pricina si nu sunt ironic, poate e un domn, eu nu pot sti asta). Concluzie: tine-ti intotdeauna limitele aproape de constient, nu in subconstient. 2. Nu era ideea sa te departezi cu trupul de el, sa incepi sa devii o persoana care se fereste... nici pe departe, ideea e sa il incerci draga, cerne-ti prietenii si vei vedea cati dusmani ai (aparentele de cele mai multe ori inseala, si nu sunt sceptic, sunt DOAR precaut). Pot sa mai adaug aici inainte sa conchid, faptul ca este foarte bine ca tu vrei pentru tine un timp de respiro. Te felicit! Concluzie: Nu te teme de esec, de dezamagiri, oamenii asta fac tot timpul, fii tu cea care nu face ce fac ceilalti. 3. Este foarte bine ca iti respecti deciziile, asta e un lucru fundamental in viata. Ceea ce vreau sa inveti tu ca femeie in viata, este faptul ca orgoliul te face mai putin frumoasa. De ce? Pentru ca orgoliul vine dintr-un subiectivism exagerat. Am inteles la ce te-ai referit si de aceea vreau sa iti spun ca (si sa te rog mai mult), respectul fata de tine este ceva absolut normal si esential, orgoliul nu, orgoliul este opusul dragostei, de aceea multe relatii esueaza. Concluzie: iubeste cat poti de mult fara sa ceri nimic in schimb. Adevarata dragostea este aceea in care dai 90% si ceri 10%. happy

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Buna! Iti multumesc pentru intelegere, sunteti singurul de la care am putut intelege ceva, desi am luat anumite sfaturi si de la alte persoane, dar m-ati facut sa inteleg totul mai bine.Cat despre ceea ce mi-ati scris; chiar aseara am avut incidentul de a afla ca o prietena foarte buna a decis sa se simta bine pe seama unor vorbe inventate de ea despre mine acest baiat mi-a spus ca nu este o prietena buna si as face bine sa ma indepartez de ea,m-am enervat si am incetat sa vorbesc cu el,acesta ca sa-mi demonstreze a bagat-o in seama si s-a dat pe langa ea si aceasta n-a refuzat nimic stiind ca eu vorbesc cu el si ca avem o relatie de prietenie stransa,eu i-am spus ca nu-mi pasa(dar pe bune, muream de ciuda, pe bune, prietena mea sa-mi faca asta?) El mi-a zis sa las orgoliul si mi-a dat parola lui si sa continui eu ca sa ma conving, n-am vrut i-am zis ca nu-mi pasa si mi-a zis sa nu ma mai mint pe mine singura.Am continuat eu si sincer am ramas uimita cate chestii adevarate si mai ales neadevarate a putut sa zica despre mine.Cu toate astea nu m-am certat cu ea fiindca nu-mi sta in fire sa fiu mahalagioaica,asa ca am evitat o pe cat de mult posibil,in tot acest timp am invat multe de la multe persoane, am fost dezamagita, ranita, mi-am pierdut increderea in mine dar am reusit sa trec peste toate fiindca am realizat ca persoanele care arunca cu noroi in alte persoane, au noroi si in suflet.Am invatat sa-mi indrept greselile si am trecut prin multe etape de maturizare chiar daca fostul nu facea decat sa ma faca nefericita si sa imi faca noptile calvar,de la copila pe care a cunoscut o a pierdut fata cu aspiratii inalte si plina de incredere,nu-mi regret iubirea fiindca la momentul potrivit era ceea ce imi doream, nu-mi regret niciun esec, fiindca a fost ceea ce mi-am dorit, nu-mi regret nici fiecare noapte plansa fiindca m-a ajutat sa ma descarc.Dar sti prea bine ca orice am are momente de nebunie, momente copilaresti.Si eu am,e ceva normal,ador sa am momente copilaresti si am avut si de fata cu acest baiat si mereu mi-a intrat in joc si m-a facut sa ma simt bine,ceea ce fostul de la un timp imi zicea ca sa ma potolesc ca ma fac de ras cu prostiile astea,nu fac diferenta,fiindca stiu ca imi poti spune ca el face astea ca sa ma apropie din ce in ce mai mult de el,dar vreau sa il incerc,vreau sa-l tin cat mai mult in relatia asta de prietenie, vreau sa-l vad cat imi poate rezista; si ti-am spus daca se plictiseste si vrea sa plece este bine plecat(iubire cu forta nu se poate, si de ce sa ti un om cu forta?) Daca va vrea sa ramana si o va face sa merite imi poate fi viitor. oricum iti multumesc enorm, fiindca ma intelegi, pentru toate aceste sfaturi.Multumesc.

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Ei hai, m-ai amuzat cu acel "spuneti" de la inceput. N-am decat 23 de ani draga. la tot ceea ce mi-ai scris nu pot spune decat ca imi place cum gandesti. Un mic sfat: intotdeauna trage tu concluziile si fa ceea ce simti fara sa iti fie teama de ceea ce spun ceilalti. Ei sa-si traiasca viata lor, tu pe a ta. Eu iti multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa conversez cu tine. Traieste viata zambind si iubeste sa iubesti! happy

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Nu am stiut ce varsta ai, si am gandit totusi sa iti vorbesc intr-un ton de respect.Si eu iti multumesc, absolut pentru fiecare vorba si sfat.Sarbatori fericite :*

| TCosminn a răspuns (pentru AliceFirea):

Iti multumesc atunci pentru respectul acordat. Sarbatori fericite si tie draga mea!

| AliceFirea explică (pentru TCosminn):

Merci happy