| lavinia000023 a întrebat:

tatal meu vitreg este paralizat iar eu impreuna cu sora mea am decis sa ne impartim averea. Mama mea naturala impreuna cu tatal meu vitreg am un apartament cu 2 camere si casa tatalui meu in care a crescut. Eu ce drepturi am la avere? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La apartamentul respectiv nu aveti nici unul nici un drept cat traieste mama ta.
Daca casa este a tatalui tau natural si acesta este in viata, iarasi nu aveti nici un drept. Daca este decedat, conteaza cand a achizitionat-o. Daca a achizitionat-o in timpul casniciei cu mama ta, aveti fiecare dreptul, in urma succesiunii la o optime din casa (impreuna jumatate din jumatatea tatalui). Daca tatal a achizitionat-o in afara casatoriei cu mama ta, aveti dreptul fiecare la jumatate din casa, in caz ca la decesul tatalui nu a existat un testament valabil.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata n-ai nici un drept, vei avea doar un drept de mostenire dupa decesul unui parinte, Poate fi si dupa decesul tatalui vitreg, daca ai fost infiat sau numai dupa decesul mamei tale, daca nu ai fost infiat de tatal vitreg.
N-aveti ce avere sa imparti, deocamdata parinti sunt proprietari pe averea lor.

| DovleacTurbat a răspuns:

In loc sa va faceti un plan sa-l ajutati pe sarman, voi aveti in cap mostenirea, in capu' vostru: "gata, hai ca nu mai are mult" rolling on the floor. Ba a dracu natie de romani suntem laughing.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui sa faceti un,, consiliu al familiei,, pentru acest subiect. Deoarece acestea se vor decide de catre parinti in mod normal, iar daca va spune sa faceti ce credeti, trebuie sa te pui la comun acord cu sora ta pentru a fi bine si pentru a nu va rupe legatura din cauza unei averi... Ca oricum in viata asta mai valoros e relatia cu fratele/sora.

Sper ca te-am ajutat!

| lavinia000023 explică (pentru Surtulecs):

Noi vrem sa luam ceea ce ni se cuvine pentru a previne discutiile care ar putea aparea