| Jack99 a întrebat:

Sper ca voi gasi raspunsuri la o problema cu care ma confrunt de ceva vreme. In anii de adolescenta am devenit timid, privind inapoi cred ca am dezvoltat anxietate sociala. Cu timpul dupa ce am mai crescut si am schimbat mediul am trecut peste. Acuma ma inteleg usor cu oamenii, glumesc pot vorbi in public lejer. Dar problema e ca nu am prea multi prieteni si cumva nici nu stiu cum sa imi fac. Pur si simplu nu stiu sa socializez ca si ceilalti, banuiesc ca e din cauza ca nu am facut-o, nu stiu, alt raspuns nu am. Imi si place mult de o fata, care mi-as dori sa imi fie prima prietena, ma inteleg bine cu ea, dar tot nu am reusit sa o invit in oras, tot ma gandesc, ca ma va crede ciudat, cand afla ca eu nu am avut prietena si ca voi mai face stangacii. Vreau doar sa pot trece peste asta, sa ies si eu ca toti de varsta mea, sa ma distrez, sa ma plimb cu fata sa ma duc cu ea la film, etc. Daca aveti vreo parare sau un sfat, as fi foarte bucuros daca l-ati impartasi. Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Aurel919191 a răspuns:

Ai incredere mai multa in tine. Si crede-ma ca nu esti singurul de genul acesta cu timpul te vei descurca mai bine si cu fetele si nu vei mai avea probleme cu timiditatea. Totul pleaca din subconstinetul tau. Sa gandesti ca trebuie sa faci acest pas.

5 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Nu risti, nu castigi.
Doreste-ti mai mult de la tine.

| Teardrop a răspuns:

Implică-te în voluntariate, asociaţii şi o să vezi ce uşor îţi vei face prieteni când aveţi ceva în comun. E cea mai bună cale de a ieşi în lume.

| wobis a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu o inviti tu, o va face altul. Si-ai sa te simti ca un idiot. Si-o sa-ti para rau. Desi e dificil pentru tine, chiar nu e mare chestie sa inviti pe cineva in oras. Si nici daca te refuza nu se prabuseste cerul. Ar fi aiurea, normal, dar vei trece peste. Insa asa, trec oportunitatile pe langa tine.

| laur2014 a răspuns:

Ba te inteleg.dar daca ai multi prieteni iti vor sta in cale cu prietena ta (vei auzi vorbe, barfe etc.).

| DavidOscar a răspuns:

Uita-te pe youtube la limbajul semnelor. Dupa lasa telefonul undeva deschis la o conversatie cu un prieten (prietenul este inventat de tine dar sa faci o conversatie cu el ) si sa scrie asa:
Imi palce de ea dar nu stiu daca si ea ma place sa o intreb trebuie sa vad daca imi da vre un semn (daca te va place va da un semn acolo incat tot tu sa faci primul pas pentru ca esti barbatul) ea va trebui sa vada conversatia iar tu te vei preface ca ai lasat telefonul asa din greseala. Dupa care iti vei face curaj si o vei intreba daca nu reusesti sa nu te dai batut.
Succes!
Funda?