Întrebare recomandată | elena272 a întrebat:

Buna! In ultimul timp ma confrunt cu o problema: stau foarte mult pe telefon, de cand ma trezesc pana noaptea tarziu doar asta fac. Pana si afara sau la scoala oriunde. Nu sunt dependenta de el, dar pur si simplu am o viata plictisitoare si nu am ce sa fac. Prietenii nu prea am si nici nu prea ma pricep bine sa socializez deoarece am avut in trecut niste experiente cam naspa ce mi au cauzat anxietate sociala si nu prea vorbesc nici cu familia mea. Stiu ca ar fi indicat sa nu mai stau asa singura si sa mai ies din casa, dar chiar nu am cu cine. Ce as putea face in aceasta situatie?

15 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Ai putea usor usor sa incerci sa iti schimbi perspectiva, nu oamenii sunt problema ci ce ai tu in suflet, si ai niste orgoliu in sufletul tau. Orgoliu care nu te lasa sa te apropii de oameni, te departeaza ca nu sunt asa cum vrei tu sa fie ei. Oamenii sunt oameni, cu multe defecte si nevoi, nu ii poti judeca. Tu incearca sa intelegi oamenii, sa ii lasi asa cum sunt ei si sa incerci sa ii iubesti asa cum sunt ei. Incearca sa iesi afara in natura, lasa gandurile sa zboare dar nu le baga in seama, tu sa fii concentrata la ceea ce faci, la respiratie, la alergat, la pomii, la ciripitul pasarelelor, fii prezenta si lasa gandurile ca nu ai pe nimeni, ca nu te iubeste nimeni, si te iubeste cineva, acela e Dumnezeu, care si pe mine m-a iubit si m-a scos din mocirla. Asa ca pentru inceput fa sport, mananca sanatos si mai putin, incearca-te sa te implici intr-un voluntariat ca sa ajuti oamenii, sau pur si simplu ajuta nevoiasii de pe strada, babutele, pe cine vezi mai amarat ajuta si ai sa vezi cum o sa iti schimbi parerea despre lume. Roaga-te, ajuta extraordinar de mult rugaciunea.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai chiar asta este DEPENDENTA, sa stai tot timpul pe telefon, asa cum faci tu.
Stii ca telefonul poate face cancer la creier?

Uite aici un semnal de alarma tras de cel mai mare neurochirurg din Australiam dr. Charlie Teo care spune sa nu mai dam telefoane copiilor, ca zilnic sunt descoperite zeci de cazuri de copii, cu tumori pe creier de la folosirea intensa a telefoanelor.

https://www.youtube.com/watch?v=mMKwtjO73Y8

| dullcat a răspuns:

Iti poti cauta un hobby care sa-ti desprinda ochii din telefon. Ai putea cauta ceva legat de arte frumoase, sau poate chiar sport.Tu stii cel mai bine ce te atrage.

| AdioTPU a răspuns:

Sunt multe alte lucruri de făcut, ca de exemplu să citești, să te plimbi prin natura, mai ales acum că a venit primăvara și totul în jur e așa frumos, să înveți, să faci exerciții la mate, fizica sau chimie, să-ți perfecționezi o limbă străină, să faci curat prin camera.casa.

| 199onur7 a răspuns:

Pai si unde muncești mai exactă frate? Ca pe telefon am înțeles o arzi toata ziua.

| elena272 explică (pentru 199onur7):

Nu muncesc, sunt la liceu.

| 199onur7 a răspuns (pentru elena272):

Pai învață lasă tiktok snap insta...

| elena272 explică (pentru 199onur7):

Cand am de invatat, invat, dar nu prea ai inteles bine problema mea.

| 199onur7 a răspuns (pentru elena272):

Cati ani ai Elena?

| 199onur7 a răspuns (pentru elena272):

Nu ma minți te rog mult nu suport sa fiu mințit orice da nu ma minți mai bine ma injuri da nu minți -_-

| elena272 explică (pentru 199onur7):

| razvanu439 a răspuns (pentru 199onur7):

Hahahaha! Nu speria fata bre.

| dolceromania a răspuns:

Încearcă rețeta aceasta:Lasă telefonul in casa când ești liberă, încearcă să te despărți de el cate 30 minute in fiecare zi,activități șanț, poți face curățenie prin casa, desen, plimbare, etc.

| Fonk a răspuns:

Fată, ce vrei să facem... săți luam telefonul din mână.
E cea mai proastă intrebare...nu mai umbla pe el, ce pot să zic?

| beetee a răspuns:

Din păcate, telefonul distruge multe vieți și mai ales social media. Când stai cu orele pe telefon, vezi virtual viețile "perfecte" ale celorlalți, te ataci și te simți un nimeni, ceea ce nu e adevărat, pentru ca tot ce vezi acolo e o minciuna.Asta e un exemplu pentru a scapă de obsesia asta a telefonului, dar și pentru sănătatea ta, ca vei avea o viața sedentara, stresată și frustranta.Nu ai nevoie de nimeni cu care sa ieși, mai întâi e important sa fii bine cu tine însuți, mai apoi cu cei din jur. Găsește ceva ce îți place sa faci, sau te ajuta sa te deconectezi de la ceea ce vezi pe telefon.Mergi la sala, plimba te pe jos, asculta muzica, gătește, citește, petrece timp cu familia(e cel mai valoros timp pe care îl poți petrece cu cineva). Atâta timp cât faci ceva care te va obosi fizic, dar și psihic, vei avea tot mai putina energie de pierdut pe telefon.