| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi.
Am avut o relatie cu un baiat 6 luni, el fiind primul baiat cu care am facut dragoste.Eu am fost plecata 1 luna in strainatate si nu mi-a placut comportamentul lui cat am fost plecata, nu prea intra pe messenger sa vorbim si cand intra imi spunea ca a avut treaba si a a vut timp, l'am crezut pentru ca stiam ca lucreaza. Cat am fost plecata am meditat f mult asupra relatiei noastre si hotarasem sa discut cu el si in final sa ma despart, pentru ca avea probleme cu alcool'ul.Nu pot sa zic ca foarte mari dar de 2-3 ori pe saptamana era in stare de ebrietate si daca eram si eu pe acolo si ii spuneam sa se opreasca bine inteles ca nu ma asculta si uneori vorbea urat la adresa mea cand era in starea asta. Si am hotarat deci sa ma despart de el. Un baiat cu care am mai fost 1 saptamana a inceput sa vorbeasca cu mine si etc ( auzind de ceea ce vreau sa fac de la o prietena ) In cele din urma el mi-a spus ca vrea sa fie cu mine dupa ce ma despart de prietenul meu. Cand am venit in tara m-am despartit de el, bineinteles nu vroia mi-a spus de f multe ori ca ma iubeste dar nu mai conta pentru ca eu deja eram vrajita de un altul.Si m-am despartit.am fost 1 luna si cu celalalt, relatia incluzand orice, ne'am despartit din cauza comportamentului sau; dupa cateva zile de la despartire am auzit ca vorbea cu 2-3 fete in timp ce era cu mine, mi-a spus si el asta cand ne'am despartit. A durut, dar am trecut peste ...Acum aprox 2 saptamani am inceput sa vorbesc din nou cu baiatul cu care am fost 6 luni, i'am spus ca imi pare rau ca m-am despartit de el asa pentru ca tineam la el si etc, bineinteles i'am zis si de celalalt cu care am fost 1 luna si tot ceea ce s-a intamplat intre noi.Aseara m-a invitat la o cafea, am iesit si mi-a spus ceva de impacare. Dar nu stiu ce sa cred, mai tine la mine si a putut trece peste ceea ce i'am facut? Nu pot sa zic ca el a fost "usa de biserica" dar eu am fost cea care s-a comportat mai urat si a lasat o relatie de 6 luni destul de frumoasa. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Funda big grin

Răspuns Câştigător
| psycho771 a răspuns:

Sincer... Eu cred ca ar fi bine sa nu te pripesti in a lua o decizie. Vorbeste mai intai cu el, asteapta sa il redescoperi, sa vezi daca s-a schimbat ceva cu el, impune-te si fa-l sa te respecte. Poate esti mai atasata de el si pentru faptul ca a fost primul cu care ai avut o relatie mai intima. Daca cedezi repede si te-ntorci la el ii vei hrani orgoliul foarte tare, te va crede a lui si se va comporta ca a tare. Lasa-l sa vada ca mai trebuie sa se schimbe in bine sa te merite...

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa-l lasi si astepti pana dai de unul care va fi sincer si te va trata bine, asa cum meriti.

| aryana1991 a răspuns:

Ti se pare ca o persoana care este beata de 3ori pe saptamana are doar probleme? nu a fost frumos din partea niciunuia ce ati facut dar impacarea cu el nu mi se pare o solutie pentru ca la cea mai mica discutie o sa va amintiti ce a facut celalalt si o sa scoateti ochii.parerea mea?:lasa trecutul in urma si ai grija de viitor pentru ca sunt sigura ca poti avea mai mult decat un betiv si un afemeiat.bafta si scuza-ma daca ti se pare dur dar cred ca ai vrut o parere sincera

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Eu zic sa fugi de betivani... ceea ce spui tu aici (ca se afla in stare de ebrietate de 2-3 ori pe saptamana) e un lucru grav, unde mai pui ca te si insulta ...maine,poimaine iti da si vreo doua!
Treaba ta ce faci dar eu zic ca mai sunt si alti barbati buni pe lumea asta care sa te aprecieze si sa te pretuiasca la adevarata ta valoare.Nu merita sa-ti irosesti tinereta cu persoane care te trateaza cu indiferenta, care iti vorbesc urat si care mai si consuma bauturi alcoolice frecvent! raspunsul meu este :NU spune-i pa si cauta-ti un baiat care sa te aprecieze cu adevarat!

| Ofatamisterioasa13 a răspuns:

Spune nu si incepe o noua viata! Bafta!

| DyNo a răspuns:

Zic sa-i lasi pe amandoi in pace, mai ales pe ala cu care ai fost 6 luni ca dupa cum ai zis era un alcoolic. Asteapta pe cineva mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar merita sa ai o relatie cu un baiat care e asa des in stari din astea de ebrietate?
Si presupunand ca o sa fiti impreuna si va casatoriti, el bautor inrait, ce o sa mai faca atunci la alcool ca asta cu vorbitu urat o sa fie depasita mai mult ca sigur, o sa iti dea cu farfuria in cap, sau ce?

Gandeste-te mai bine cine nu a fost si nu este usa de bisericawinking. Te judeci prea aspru, tu te-ai despartit de el in loc sa il inseli si sa ai o relatie in paralel, asa ca nu cred ca esti de condamnat.

| AnonimHumanHelper a răspuns:

Ar trebui sa ai mai multa grija de cine te lasi vrajita, o relatie de 6 luni implica si sentimente si cred ca esti constienta de asta, probabil el se simte destul de aiurea ca l-ai lasat pentru altul
insa daca tine cu adevarat la tine va trece peste asta, iar tu daca ti cu adevarat la el ar trebui sa vorbesti cu el deschis despre asta
nu am de unde sa stiu daca mai tine la tine inca
sper ca te-a ajutat putin ce am spus

| pixxy a răspuns (pentru AnonimHumanHelper):

Da ai dreptate. despre sentimente am vorbit cu el. si i'am spus ca daca nu mai simteam nimic pentru el nu ma mai ieseam la o cafea. si cand l'am intrebat acelasi lucru mi-a spus ca nu ma mai invita la o cafea daca nu mai tinea la mine. nu stiu ce sa mai cred. el acum probabil crede ca suntem deja impreuna din nou, cel putin asta mi-am dat seama din niste convorbiri cu el.

| AnonimHumanHelper a răspuns (pentru pixxy):

Dragostea doar pare complicata happy incearca sa lamuresti situatia
cine stie ce se va intampla

| quadcore a răspuns:

Cred ca ar trebui sai mai dai o sansa baiatului,,,daca iti mai greseste iar cu alcoolul si din astea,,,, uital,,, k ar insemna k nu te yubeste,,,

| danielvvv88 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o despartire recenta. Inca nu ma regasesc. Am iubit-o foarte mult, inca o mai iubesc si cel mai rau ma doare ca nu stiu dc ne-am despartit. Am fost si eu tentat sa ma impac cu fata cu care am avut o relatie inainte de a fi cu cea de care m-am despartit recent. Doar ca am analizat situatia si mi-am dat seama ca nu merita pentru ca fata aceea chiar ma iubit...insa eu nu am iubit-o. As putea sa ma impac cu ea in orice moment dar nu vreau sa o fac sa sufere...nu am stiut niciodata cum e sa suferi pentru o fata(e foarte greu)de asta nu vreau sa fac pe nimeni sa sufere. Am ajuns la concluzia ca daca ma impac cu ea eu doar ma folosesc de ea pentru a o uita pe cea pe care am iubit-o. Trebuie sa analizezi bine situatia si tu. Toti suntem tentati dupa ce ne despartim sa umplem repede golul care ne ramane insa trebuie sa fim atenti cum il umplem si cu ce. Trebuie sa analizezi foarte bine ceea ce s-a intamplat intre voi si trebuie sa iti pui ordine in ganduri. Eu zic sa lasi sa treaca o perioada pentru a va recunoaste. Daca esti sigura ca il iubesti cu adevarat atunci are rost sa va impacati, dar trebuie sa vezi daca si el te iubeste. Vorbiti deschis si sincer.

| saralove a răspuns:

Pai eu cred ca nu ar trebui sa te inpaci cu elde uarece spuniai ca are probleme cu alcolul

| ReXeX a răspuns:

Cum sa mai tie la tine dupa ce ai facut