| XcRaZzyGiRlX a întrebat:

Buna dragilor. am o problema, din nou, si simt ca disper, am nevoie de niste sfaturi si pareri. Deci incep de la inceput. Anul trecut pe la sfarsitul lunii septembrie am acceptat o relatie cu un baiat care umbla dupa mine de un an, poate chiar mai bine de un an. Am acceptat relatia desii nu imi placea deloc de el, il vedeam foarte urat, dar am zis sa incerc. Am stat o luna impreuna, ma atasasem de el, vorbea frumos cu mine, si era totul ok. Pana intr-o seara cand nu mi-a mai scris, si nu i-am mai scris nici eu, asteptam sa imi scrie el, pentru ca asa se intampla de obicei. el facea primul pas mai mereu. dar nimic, nu mi-a scris nici peste 3 zile, nici peste o saptamana, nici peste o luna. In fine, trecusem peste, aproape ca il uitasem, peste aproximativ 3 luni, in 27 decembrie ( 2013 ) Primesc un mesaj, ma asteptam sa fie prietena mea, dar de fapt era el. Imi spunea ceva de genul " Heei, am vrut sa iti urez sarbatori fericite, si sa iti spun ca mi-e foarte dor de tine, si imi pare nespus de rau ca nu am mai vorbit, am constatat ca eti diferita de toate celelate fete, si te-am cautat in fiecare fata, dar am constatat ca numai tu ma faci fericit. " Etc. Eram surprinsa, chiar nu ma asteptasem. insa i-am raspuns am vorbit, si am decis sa ne vedem in acea seara sa vorbim. Am uitat sa mentionez ca eu imi gasisem alt prieten deja. Asa, deci in acea seara, pe la 1 noaptea ne-am intalnit, el cand m-a vazut a vrut sa ma sarute, dar l-am orpit si i-am spus ca am prieten, el mi-a spus ca nu il intereseaza, ca ma vrea foarte mult, si ca nu vrea sa mai stea fara mine. pana la urma am cedat, si ne-am sarutat in seara aceea. am stat cu el cam pana pe la 5 dimineata. Si o perioada, cam o saptamana vorbeam in aceelasi timp cu amandoi, nu stiam cum sa ma despart de celalalt. Pana la urma, urmatoarele zile m-am despartit de baiatul acela, si am ramas cu celalalt ( adica acela cu care m-am sarutat in noaptea aia ) Buun, totul era bine si frumos, ne intelegeam mai mult ca perfect, mi-a jurat iubire, mesaje romantice, cadouri, intalniri, deci traiam cu el o poveste mai frumoasa ca paradisul, dupa 3 luni, m-am culcat cu el, am uitat sa mentionez varstele eu aveam 15 si el 18, cand m-am culcat cu el a fost in luna mai el urma sa faca 19 in 1 iulie, si eu 16 in 20 septembrie adica luna asta, peste 18 zile. Asa, sa reiau, deci m-am culcat cu el, eram virgina, si am avut foarte mare incredere in el, pentru ca m-a asteptat cat am vrut eu, si imi cunoscuse si parintii, si mergea struna tot. In aprilie, pe la inceputul lunii, incepuse sa scartaie relatia, mici minciuni, mici certuri, care usor s-au transformat in scandal. In urma cu cateva saptamani aparuse fata aceasta, care i-a dat cerere pe facebook, si a zis ca e o fata care trebuie sa se opereze la spate, ca si el, si ca fizioterapeutul i-a zis sa il contacteze pe el, pentru niste sfaturi, in legatura cu operatia, am zis ca e ok, nu m-a deranjat. Pana la urma ne-am despartit, adica mai exact el s-a despartit de mine, printr-un mesaj, eram foarte suparata, si am ales sa nu ii raspund, sa il tratez cu indiferenta, sperand ca o sa se intoarca la mine, ne-am despartit in 25 aprilie, aveam fix 4 luni. peste aproximativ o saptamana a aparut cu fata aceea cu " operatia la spate " nici nu stiu daca era adevarat, sau nu. Deci vreau sa va spun ca de cand ne-am despartit, cateva zile am plans fara intrerupere, nici nu mancam, nici nu beam, nu faceam absolut nimic, nici la scoala nu mai voiam sa merg, se simtea ca si cum tot univerul e impotriva mea, parca eram invizibila, parca nu mai aveam nici un rost in viata. eram devastata. Si am plecat in alta tara pe timp de vara cu speranta ca il voi uita, si ca voi trece peste, dar nu am reusit nici acum, au trecut 4 luni si o saptamana de cand ne-am despartit, si eu, mai am si acum zile in care plang ca un copil. Nu stiu ce sa mai fac, cel mai tare ma doare ca el si-a gasit pe alta, si mereu imi promitea ca nu o sa ma lase, si ca numai pe mine ma vrea. si nu stiu ce sa mai cred si ce sa mia fac. As vrea sa se intoarca la mine, nu conteaza peste cat timp, chiar daca asta ar insemna peste 3-4 ani. vreau sa vorbim, vreau sa vad ca ii pare rau, si ca ma vrea inapoi. Voi ce credeti? Toata relatia a fost o minciuna, doar pentru ca a vrut sa se culce cu mine? Credeti ca el chiar m-a iubit? O sa se mai intoarca vreodata la mine? Va rog frumos, sa nu criticati, pentru ca nu stiti prin ce trec, si chiar am nevoie de sprijin, si de niste sfaturi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KeporLove a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentu ce s-a intamplat in situatia ta. Sunt baiat si am 18 ani. Nu vreau sa trag concluzi si sa zic ca a fost o minciuna pentru ca comportamentul si mentalitatea fiecarui baiat e diferita. Dupa cum ai zis si tu i-a placut de tine un an si ceva abia dupa care ati fost impreuna, el poate dupa un timp s-a cam plictisit sa astepte sa iti demonstreze ca tine la tine. Cand el nu ti-a scris nici tu nu iai mai scris, daca te iubea ea fost greu sa vada ca nu ii scrii daca el nu o face, si tea cautat pentru ca o fi auzit ca ai pe alt cineva si ca esti fericita. Ai avut incredere in el pentru ca ti-a dat motive si a castigat increderea ta, odata ce a primit s-a schimbat, suntem ca niste copii cand vor ceva is cuminti dupa ce obitn nu ii mai cunosti. Ai gresit si tu, a gresit si el. Nu poti zice ca toata relatia a fost o minciuna. Ati avut si clipe frumoase. A tinut la tine si o sa se intoarca la tine odata ce va realiza ca ceea ce ai facut tu pentru el nu o va mai face nimeni. Nu te gandi ca totu a fost o minciuna, si ca nu te a iubit iti faci greu singura. Stai mai mult timp cu prieteni incearca sa iti gasesti o ocupatie distreaza-te incearca sa treci peste, si invata ceva din toata chestia asta. "Aparentele inseala, stai o viata langa o persoana si nu o cunosti "

| XcRaZzyGiRlX explică (pentru KeporLove):

Multumesc frumos pentru raspuns, chiar mi-a picat bine sa aud cate ceva pozitiv, mereu am incercat sa fiu pozitiva si sa sper.

| KeporLove a răspuns (pentru XcRaZzyGiRlX):

Sa nu iti para rau nicioata pentru ceea ce ai facut sau ce vei face. Chiar daca e o greseala, invata din ea si fa in asa fel incat sa nu se repete de 2 ori

17 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Buna.Problema este ca oricine se atasaza in mod special, mai ales fetele de baietii cu care au primul contact sexual.
Parerea mea este a vrut doar sa se culce cu tine.Esti la varsta la care te maurizezi, suferi din iubire, chestii de genu, toata lumea le pateste.Dar o sa iti treaca cu timpul.Eu zic sa nu il mai cauti, in plus ti-a mai facut faza sa nu te caute atata timp.Mie mi-a luat sa ma vindec pe prima iubire, care a durat 3 ani, aproape doi ani.Dar se poate! multa bafta

| XcRaZzyGiRlX explică (pentru Nextone):

Multumesc pentru raspuns, imi pare rau ca ti-a luat atat sa treci peste, sper sa nu fie si cazul meu.

| AnnY98 a răspuns:

Buna happy
TRECI PESTE! Ii clar ca baiatul nu ii serios si chiar nu se mai gandeste la tine.tu ar trebui sa treci peste, sa fi din nou HAPPY si eventual sa-ti faci alt iubit.
Acuma sa fim sinceri..SUNT BAIETI MULT MAI OK DECAT EX'UL TAU...asa ca nu mai plange, calmeaza'te si incearca sa gandesti pozitiv(adica TOTUL O SA FIE OK FARA EL..CHIAR MAI BINE). happy
Bafta! :*

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

A obtinut ce a vrut.
Tot comportamentul lui a fost o inciuna si e cam josnic ce a facut.
De intors, nu cred ca se va intoarce la tine.
Pune mana si concentreaza-te pe scoala si vei intalni si alti baieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mergi inainte cu viata ta si sa-l uiti. Eu nu cred ca te-a iubit, lucrurile s-au petrecut foarte repede si dragostea mai trece, dar nu in 2-3 luni. Cand te desparti de cineva ii spui in fata, nu printr-un mesaj. Asta este lasitate si desconsiderare.
Si ce minciuna cusuta cu ata alba cu fizioterapistul! Niciodata cineva din domeniul medical nu isi va face treaba prin intermediul altui pacient!
Nu cred ca se va mai intoarce la tine si nici nu va aprecia vreodata ce a avut. Si chiar daca va dori sa se intoarca, categoric nu trebuie sa il primesti inapoi sau sa-i oferi ceva fie cat de mic.
Sa stii ca numai de tine depinde sa te aduni si sa mergi inainte. Esti tanara, pari sa ai un suflet frumos, daca esti fata din poza nu cred ca exista prea multi baieti care sa nu te placa. Fa-ti un plan de viata, ocupa-te de scoala, gaseste-ti niste pasiuni care sa-ti ocupe timpul. Nu va dura mult pana cand in viata ta va apare alt baiat.

| XcRaZzyGiRlX explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, da, sunt fata din poza. si ai dreptate in totalitate. poate ca nu se va intoarce, desii eu inca sper. Dar de apreciat, oricum intr-o buna zi, poate peste ani, isi va da seama, si va aprecia ce a avut si ce a pierdut.

| sweetangels a răspuns:

Ai facut rau inca din seara aia in care i-ai cedat si v-ati sarutat desi tu erai deja cuplata cu altul iar profitorul tau iubit a observat ca ai o slabiciune pentru el, degeaba ai fost orgolioasa la mesaje el a vazut atunci ce a trebuit si s-a folosit de tine in cel mai josnic mod desi iti cunoaste si parintii. Invata ca 'ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust' iar pe viitor sa-ti intre fraza asta in cap 'acolo unde am scuipat nu mai ling'!

| XcRaZzyGiRlX explică (pentru sweetangels):

Multumesc pentru raspuns! Stiu ca am gresit, si am actionat fara sa gandesc, asa incat el s-a putut folosi de slabiciunile mele. Asa am sa fac.

| cristi62 a răspuns:

Buna.
Trebuia sa ii dai si tu un mesaj, nu inseamna ca e vina ta, dar daca ai vazut ca nu iti da el trebuia sa ii dai tu.Cred ca nici tu nu stiai ce vrei de la viata daca te-ai cuplat cu celalalt baiat.
Cand vrei sa ochesti doi iepuri nu prinzi niciunul!
Asta e, ai cazut in plasa, incearca sa te trezesti la realitate.Au trecut 4 luni.Crezi ca viata e mereu buna cu noi?

| Hace a răspuns:

Ok... ti-am citit toata povestioara, insa nu inteleg de ce naiba iti doresti prieten de la 16 ani ai tai (si aia neimpliniti). Treci peste chestiile astea de disperare si de faptul ca nu poti trai fara el.
Te asteptai cumva sa te ia de nevasta? Ei bine nu, asta nu se intampla in zilele noastre (doar in telenovele). Baiatul vroia doar sa se "intretina" un pic cu tine. A obtinut ce a vrut si a plecat. La chestia ca ti-a jurat iubire si bla bla... pai nu il durea gura sa spuna si nici buzunarul sa iti cumpere un maimutoi de plus ca sa iti suceasca mintile.

Parerea mea este sa pui mana pe carte si sa mai astepti un an sau doi pentru o relatie serioasa care sa implice si parte sexuala. Nu te arunca in patul tuturor doar ca ii placi. Relatia sexuala implica foarte multe lucruri. Nu cred ca ai vrea sa faci un copil la 16 ani jumate cu un tip care o sa fuga din prima cand aude vestea.

Cat despre iubire? Ce sti tu la varsta ta ce e aia iubire? Ar trebui sa te uiti la parintii tai un pic, la cate sacrificii fac si atunci o sa iti dai seama ce e aia iubire.

| XcRaZzyGiRlX explică (pentru Hace):

Multumesc pentru raspuns, ai dreptate si nici eu nu stiu de ce m-am grabit asa de tare sa am un prieten. Regret, dar asa e viata, fiecare trecem prin aceste faze imature

| methodmen a răspuns:

Uita tot, a fost o minciuna si a stat cu tine doar pentru a ajunge in patul lui, concentreaza-te pe alte lucruri si peste ani vei vedea altfel viata.

| ioanasiatat4 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu raspunsul lui Hace