| Giuliaav a întrebat:

(Sper sa nu fiu luată la mișto). De curând vorbesc cu un băiat, totul e super acum, ma simt respectată, mi se oferă acea atenție de care am nevoie și când suntem împreună radem glumim, povestim orice! Ideea e ca eu am 20 de ani si el 30. Poate fi aceasta o problemă majora mai ales pe viitor, dat fiind ca este o diferență de 10 ani!? Mulțumesc anticipat!

42 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e deloc normala o astfel de relatie, diferenta e colosala pentru varsta pe care o aveti. Ala ori e pedofil ori ratat care nu e in stare sa agate una mai apropiata de varsta si-si incearca cu toate copilele prostanace

| Liviu a răspuns (pentru Adry05):

Hai ca ai dat cu muci in fasole, sigur ai copil acasa care e fata si are aproape 20 de ani. Altfel nu imi explic cum ai putea spune ca e pedofil tongue varamea are 22 si barbatuso(sotul ei) 34 si acum o sa nasca varamea.Au nunta facuta etc. Daca fetita e cu capu pe umeri, clar va avea de castigat.

| Adry05 a răspuns (pentru Liviu):

Din contra, eu am 20 de ani si tot mi se pare pedofil sau cum am zis, ratat care nu e in stare sa agate una mai apropiata de varsta, ca aia de 20/25+ care agata fete intre 12 si 16 ani. Ce sa discuti cu un om asa matur? ce interese comune sa ai cu el? La 20 de ani abia incepi sa te cunosti mai bine, e perioada de inflorire, te distrezi, explorezi, experimentezi tot felul, ala la 30 de ani deja e dornic de ceva stabil, de o familie. Oricum ai lua-o nu au interese comune sau daca pare ca au, nu e o relatie sa tina. Ca mai sunt si exceptii care merg, sa zicem, dar in general mi se pare total gresit

| Liviu a răspuns (pentru Adry05):

Mda, sa iti spun o chestie ...in general, fetele care se distreaza la 20 23 de ani, nu vor o relatie, nu vor ceva stabil, si vor doar distractii, clubareala, aventuri, nopti pierdute, s-a.m.d sunt fetele de la 30 de ani care cauta disperate un sot. Insa e cam tarziu, barbati deja le miros happy pentru ca au fost fete care au ras de barbati care vroiau ceva serios, iar acum barbati le miros ca nu stiu sa ofere nimic serios, decat ranjeste si cam atat.Sunt si exceptii, dar per total, si barbati si femeile sunt o apa si un pamant, Inseala, curv.e si de o parte si de alta.Chestia e ca trebuie sa ne gasim rostu in viata.Depinde in ce mediu a trait si fata asta, si baiatu ala, poate se inteleg, sau nu? timpul le rezolva pe toate.

| Adry05 a răspuns (pentru Liviu):

Hai sa nu generalizam aiurea, si eu ma distrez, ies ocazional prin cluburi, petreceri, festivaluri etc si totusi am o relatie stabila, din contra, tipele care ies pe la varste de genu isi extind mai mult cercurile sociale si au mai multe sanse sa gaseasca pe cineva decat cele care stau numa in casa si nu fac nimic. Ca o femeie se distreaza nu inseamna ca e panarama, in club nu iesi numa sa agati, iesi si sa dansezi, petreci timpul cu prietenii.

| Holiday a răspuns (pentru Adry05):

"Ala ori e pedofil ori ratat care nu e in stare sa agate una mai apropiata de varsta si-si incearca cu toate copilele prostanace..."
"Din contra, eu am 20 de ani..."

Ce nu inteleg eu, daca te consideri prostanaca, de ce iti dai cu parerea?! laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Holiday):

Ce nu inteleg eu, daca n-ai inteles ce am zis, de ce te bagi intr-o discutie aiurea? N-am zis automat ca toate de varsta aia sunt prostanace, dar deh, cand cauti motiv sa te legi, gasesti, ma refeream la fete strict ca asta din postare care are impresia ca e complet normal sa te abordeze unu de 30 de ani tu avand 20 si sa nu fie nimic ciudat la mijloc, eu de bine de rau stiu de ce barbati sa ma feresc si nu am ca iubit un ratat care isi incearca norocu cu orice fata usor de prostit.

| Holiday a răspuns (pentru Adry05):

In primul rand ca nu e nimic ciudat, ce naiba, sunt doar 10 ani, in al doilea rand, ok, nu ai un iubit de 30 de ani, dar ai unul? Daca da, acelasi lucru putem sa spunem si noi ca "te-a prostit". Sau tu pe el. Ce legatura are varsta?

| Adry05 a răspuns (pentru Holiday):

La varsta asta 10 ani se simt, am zis deja in ce fel intr-un raspuns mai sus, sunt mentalitati si dorinte de viata diferite. 10 ani nu s-ar resimti daca cel mai tanar partener ar avea de la 24-25 de ani in sus cand deja intervine o maturizare si o dorinta de stabilitate. MAi sunt si oameni care vor chestii de genu de la 20, dar eu zic ca e doar o chestie temporala, parerea mea e ca daca nu-ti traiesti tineretea atunci cand esti tanar, pot aparea tot felul de regrete mai tarziu ca nu ai facut mai multe, stiu destule cazuri de oameni care s-au "Stabilizat" prea repede si apoi regretau pasul asta si ca n-au apucat sa-si traiasca tineretea ca-s totusi lucruri pe care dupa o varsta nu le mai poti face. LAnga un om de 30 nu prea ai ce tinerete sa-ti traiesti, hai sa zicem ca un an/2 ar merge, dar la un moment dat omu ala se gandeste ca vrea si el o familie, iar o fata la 21/22, ce familie sa-i ofere? Diferenta intre mine si prietenul meu e de 2 ani jumtate, si iti spun sigur ca nu m-a prostit cu absolut nimic si nici din partea mea n-a fost cazu de asa ceva, au fost pur si simplu sentimente si potrivire de caracter, ideologie de viata si principii happy

| Holiday a răspuns (pentru Adry05):

"...si iti spun sigur ca nu m-a prostit cu absolut nimic si nici din partea mea n-a fost cazu de asa ceva, au fost pur si simplu sentimente si potrivire de caracter, ideologie de viata si principii..."

happy Nu ai de unde sa stii ca nu este acelasi lucru si la ei. Cum nu ai de unde sti nici la voi ca va tine 20 de ani asta.

"...stiu destule cazuri de oameni care s-au "Stabilizat" prea repede si apoi regretau pasul asta..."

Asta nu inseamna neaparat ca s-au "stabilizat" cu cineva cu 10 ani mai mare, aceleasi regrete pot aparea si la 2 parteneri care au ambii 20 de ani. In plus, de ce presupui ca el ar vrea sa se insoare anul viitor si eventual sa faca si copil...nu e nici o graba, mai are timp. Cert e ca pana acum s-a ferit de asta, deci nu sunt semne ca ar vrea.

"LAnga un om de 30 nu prea ai ce tinerete sa-ti traiesti..."

Vorbesti de parca ar avea 100 de ani.laughing Culmea e ca, daca vrei, la 30 de ani te poti distra mai bine ca la 18. Mai ales ca si cuplu, dar nu numai. Ai mult mai multe mijloace la varsta aia decat la 18. Din toate punctele de vedere.

| Adry05 a răspuns (pentru Holiday):

Nu neaparat ca s-a ferit, nu-l cunosti, poate doar n-a avut cu cine, barbatii de obicei dupa 30 incep sa se gandeasca la o familie, poate el nu, intr-adevar, dar tot mi se pare dubios la 30 sa te dai la o fata de 20. Inteleg si ce spui tu dar imi mentin parerea ca e ceva dubios la mijloc daca la 30 ajungi sa te dai la una asa tanara.

| Holiday a răspuns (pentru Adry05):

"Nu neaparat ca s-a ferit, nu-l cunosti..."
"...dar tot mi se pare dubios la 30 sa te dai la o fata de 20. "

Niciunul dintre noi nu-l cunoastem.
Facem presupuneri... poate s-a dat ea la el... Obiectiv vorbind, noi de fapt ne cam dam cu presupusul, n-avem imaginea de ansamblu. Doar ca tu vezi partea goala a paharului, iar eu pe cea plina.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Adry05):

Eu nu inteleg altceva: de ce ar trebui un barbat sa agate pe cineva de varsta lui iar daca agata una mai tanara e pedofil sau ratat? Felul cum ai formulat propozitia e ca si cum ai zice: aia tanara de 20 de ani e mai naiba, mai maleabila, iar aia de varsta lui mai combatativa. Tu vrei de fapt sa zici ca femeile combatative, care pun bete in roate barbatului din principiu ar trebui curtate si alese, numai alea care refuza barbatul cand are chef de ceva, chiar fara un motiv anume. Numai pentru comentariul tau de mai sus, daca eram cu tine si auzeam asta din gura ta, erai pe usa afara.

Nu ma intelege gresit, atrag si mai tinere si mai batrane decat mine. Varsta nu e problema aici. Problema e feminismul si misandrismul din tine, asta e problema. Feminism gasesti la orice varsta. Esti toxica. Imi este mila de omul care trebuie sa te indure.

| Adry05 a răspuns (pentru OrdanKarris):

LA ce exprimare ai nici nu-mi pun mintea sa port o discutie cu tine, jignesti gratuit si fara sa cunosti, ma opresc aici ca nu esti omul cu care sa-mi doresc sa discut si doar ajung sa-mi pierd timpul. Toxici sunt oamenii ca tine care jignesc gratuit si nu sunt in stare sa poarte o discutie cu cineva fara sa jigneasca, macar de avea o baza ce ai zis, dar efectiv o faci numa de dragu de a ataca, extraoardinara companie esti.

| Superior a răspuns (pentru Adry05):

Tatal meu era cu 10 ani mai batran decat mama, ce pana mea spui acolo?

| Emma30555 a răspuns (pentru Liviu):

Vorbesti din carti si ai o gramada de prejudecati. Eu zic sa ti traiesti viata si sa nu mai judeci ce te a invatat societatea ci sa judeci cu mintea ta.

| Adry05 a răspuns (pentru Superior):

Erau alte vremuri pe atunci, astfel de diferente existau peste tot. + ca fetele se si maritau foarte tinere si tot.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Tie iti e frica de femei cu personalitate? Sa sti ca femeile destepte stiu sa se poarte frumos cu barbatii. Nu inseamna ca daca are o personalitate mai puternica e din start misandra. Tu esti misogin convins dar nu suporti femeile misandre. Nu ca ar trebui sa le suporti dar nu fii nici tu misogin. Sa fii bun cu celalat, tolerant sa te simti bine cu partenerul e o normalitate, dar toata lumea mai greseste, si nu e un capat de tara.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Nu ma sperie nici o femeie cu personalitate. Doar ca nu vreau sa-mi bat capul cu ele. Sa clarificam: cand zici ca femeia desteapta se poarta frumos cu barbatii te referi cumva ca poarta discutii interminabile despre nimicuri? Eu consider ca o femeie se poarta frumos cu mine atunci cand isi desface cu placere picioarele pentru mine, cand imi face ceva mancarica. Aia numesc eu femeie care ma trateaza frumos, care desface picioarele si imi ofera satisfactie pentru timpul si prezenta mea. Faptul ca tu ai personalitate e o chestie mareata pentru tine, dar pentru mine nu e mare lucru. Si eu pot fi intelectual, dar nu vreau. Degeaba stai si porti tu discutii cu mine, eu nu aud nimic pentru ca in fata mea stau doua torpile atintite spre mine care urla: "atinge-ne", "strange-ne", "freaca-ne". Abia dupa ce te vad in pat macar o data, e posibil sa aud si sa ma intereseze chestii care le ai de zis. In rest inteligenta si personalitatea ta de femeie nu sunt relevante pentru mine, nu-mi tin obiectul sculat. Foarte bine ca ai personalitate puternica, foarte bine ca esti inteligenta, nu le folosi ca arma impotriva mea daca vrei sa fii in relatie cu mine, nu ma combate cu ele, foloseste-le pe cine doresti tu, doar nu pe mine. Cu mine te porti feminin, provocator, sexual. Altfel nu-mi bat capul. Daca vreau combatanti pe teme intelectuale, ies cu baietii la bere si discutam despre univers si spiritualitate si ocultism si etc. Cu tine nu am chef sa fac toate astea, cu tine vreau sa mi-o trag. Personalitatea o pui pe masa altcuiva. Te apreciez pentru personalitate, pentru creier, pentru inteligenta, NU folosi alea ca arma sa-mi demonstrezi constant ca ai fi mai buna decat mine, nu le folosi sa raresti sexul sau tandretea in cazul in care stii tu ceva ce nu stiu eu. Asta e marea greseala a femeilor, chiar si la cuplurile lesbi e valabil, gasiti orice prilej sa deveniti combatante cu partenerul/sau partenera de viata pana devenici colegi de camera sau apartament. Ai citit tu nu stiu ce studiu stiintific sau ai completat tu vreun iq test in timp ce sunt la munca si folosesti asta ca sa imi demonstrezi ca dintr-o data esti prea buna pentru mine si ca nu-ti mai arde de sex in seara asta. Aia nu numesc eu "purtat frumos".

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

E punctul tau de vedere. Majoritatea barbatilor vor femei cu care sa aiba ce vorbi, sa aiba cu cine sa rada, sa se distreze impreuna. Sexul e de la sine inteles. De gatit sa stii ca sunt multi barbati care o fac si le face placere. Acum nu inseamna ca trebuie sa gatesti. Dar eu cred ca asta tine de persoana nu de sexul ei. O relatie frumoasa e reciproca. Eu nu am intalnit pe nimeni sa stea in relatie pentru sex ci pentru ca se simt bine in general, caci sex eu cred ca se gaseste usor. Asa cred eu. Eu am prieteni si de sex masculin (sunt amici nu ca ii tin eu pe langa mine sunt din gasca au si ei prietene sau nu depinde ce vor ), ei nu se plang de femei ba chiar sunt egali ca sa zic asa. Pentru ca tu vorbesti de combativitate dar eu in toate raspunsurile date de tine vad ca tu faci asta e posibil si in realitate

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

De unde si pana unde ai intors discutia in asa maniera incat sa zici ca ma plang de femei. Chiar ieri am venit de la una. Tu ai o problema, cu caputul. Nu-ti convine ca prefer femei mai nimfomane. Faptul ca-i nimfomana sau macar in pofte, disperata, nu inseamna ca-i proasta. Nu ma plang de femei. Poate ma plang ca pentru o buna perioada din adolescenta, am pierdut-o curtand genul de femei descris de tine: inteligente si cu personalitate puternica. Da, atrageam astfel de femei, si cu timpul am descoperit ca nu este genul care-l doresc sa-l atrag. Prefer oricand o fata mai simpla la cap, feminina si cu pofte, fie ea tanara sau batrana, decat o frigida intelectuala care considera ca i se cuvine prezenta masculina cand iese in oras dar ii pica gradele sa desfaca picioarele. Cu cat o femeie este mai intelectuala, cu atat va fi mai greu de suportat, cu cat este mai inteligenta cu atat considera ca sexul e ceva pentru animale si nu merita sa-l ofere. Apai daca-i pentru animale, ma duc si imi gasesc o femeie animalica si ii ofer ei atentia mea si timpul meu si prezenta mea. Nu-i mai bine asa?

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Eu cred ca te inseli. Eu vorbesc de femei normale. O femeie multumita de ea e mai buna pentru un barbat din toate punctele de vedere. Cu cat are mai multe lipsuri fie emotionale fie intelectuale sunt mai degraba genul descris de tine. Cred ca nu intelegi ca sexul e la fel de important pentru majoritatea femeilor ca pentru barbati.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Inca ceva. Eu nu am zis ca te plangi de femei doar ca ai pareri destul de negative. Eu cred ca si tu ai nevoie de putina atentie sau tandrete ca sa functionezi sexual nu cred ca esti ca un robot.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Gresit, gresit, gresit, cum spuneam tu n-ai fost pusa niciodata in postura unde trebuie sa multumesti alta fata, din postura barbatului. Cu cat femeia e mai multumita de dansa, cu atat va fi mai insuportabila pentru barbat. Singura data cand femeia e placuta pentru barbat este cand ea efectiv are nevoie de sprijinul lui intr-un fel sau altul. Cu cat o femeie este mai multumita de ea cu atat va fi o catea mai mare. Din postura ta de femeie este absolut imposibil sa empatizezi cu barbatii si nevoile lor. Eu inteleg ca pentru tine este mare lucru sa fi multumita de sine si nu dai deloc atentie cum te comporti cu acel barbat. Iar faptul ca zici ca o femeie multumita e mai buna pentru un barbat e o vrajeala, e mai bine pentru tine, nu pentru barbat. Intotdeauna interactiunea barbat femeie a fost placuta cand ea avea insecuritati, cand ea depindea de el, cand ea il vede pe el superior ei intr-un fel sau altul. Cand o femeie e pe picior de superioritate, e pe picior de plecare pentru ca acel barbat dintr-o data nu mai este bun. Singura exceptie in acest caz este atunci cand femeia respectiva este si disperata, cand nu a mai avut barbat de ceva timp si e insetata si din nou ma intorc la notiunea de superioritate masculina si importanta sa.

Cum spuneam, nu exclud nici femeile multumite de ele nici alea cu insecuritti, dar nu conteaza deloc asta, conteaza la finalul zilei cat de afectuasa esti fata de mine, cat de non-combatativa esti fata de mine, cat de putin incerci sa-ti demonstrezi inteligenta fata de mine, pentru ca nu dfoar ca nu ma intereeaza, dar este un turn-off de proportii catastrofale.Nu este frica de astfel de femei, e turn-off. Tu in loc sa fii feminina si placuta si tandra tu esti combatativa, parca as interactiona cu un alt barbat, un barbat cu vagin, definitia areala a "masculinitatii toxice", adica o femeie atat de... masculina incat daca nu ar fi de plans, ar fi de ras.

O mai stii pe virgina aia ElisaAna care intreba cat as fi eu ca barbat dispus s-o astept? Mai tii minte cand vorbeam despre nevoia sexuala ea incepea cu discutii despre bine sau rau ca si cum sexul aduce apocalipsa. Ei uite ala este genul de femeie care trebuie evitat ca molima, ca buba neagra, femeie care daca tin bine minte ai aparat-o. Zi-mi si mie cum este acel gen de femeie buna pentru mine? Lasa mie, cum este acel gen de femeie buna pentru un barbat. Facand exceptie de virginitatea ei, cum e buna femeia aia pentru un barbat daca de fiecare data cand vreau sa mi-o trag cu ea, imi baga vrajeli despre bine sau rau? Ca si cum pica cerul peste ea daca desface picioarele sau pica cerul peste mine daca mai insist. Si mai are pretentia un barbat sa stea cu ea in relatie.

Inainte de tandrete si atentie am nevoie de respect. Cand zic respect ma refer femeia cu care sunt sa stie cum sa trateze un barbat sa stie care-i sunt nevoile si mai mult de atat sa-i pese de acele nevoi. Aia e toata tandretea si atentia de care am nevoie. Nu confunda ce ai nevoie tu ca femeie cu ce am eu nevoie ca barbat.
Am observat un aspect la femeile care dau sfaturi despre relatii barbatilor. In functie de varsta voastra, de etapa la care va aflati in viata, nu oferiti sfaturi benefice barbatului, ci sfaturi benefice voua, cum sa fie barbatii servitori mai eficienti nevoilor voastre in functie de varsta la care sunteti. Astea intre 17-25 de ani dati anumite tipuri de sfaturi, apoi alea intre 25-35 altfel de sfaturi, apoi 35-45 alt tip de sfaturi, nimic efectiv util pentru placerea barbatului, ci doar cum sa serveasca barbatul nevoia femeilor intr-o relatie cu voi, la acea etapa din viata voastra. Pentru prosperitatea barbatului intr-o relatie trebuie sfaturi tot de la unul ca mine sau de la un barbat care sa nu fie lingau, sa nu vomite ce spun femeile.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Eu am vorbit din perspectiva mea. Mie imi plac barbatii cu incredere in ei, cu personalitate puternica. Daca si el are si eu am o sa fie ok ca nu o sa mi arat superioritatea cum zici tu. Eu cand vb de femei destepte nu ma refer la atitudine superioare si discutii contradictorii ci dimpotrive sa fie destepte astfel incat sa nu se contrazica inutil, dimpotriva sa nu se poarte cu superioritare, caci asta inseamna sa fii destept in general, nu sa te porti arogant. Dar e valabil si pentru barbati. Conteaza si atiudinea lor. Fata aia Ana Elisa era o tipa cu o mentalitatea mai veche, dar era lipsita de experienta asta era cauza. Dar nu i am luat apararea, am inteles o.

| darrio2007 a răspuns:

Ăla e barbat in toata firea. Daca aveti destule puncte comune si va intelegeti nu vad ce impediment ar fi.

| Shammal a răspuns:

Din moment ce ți-ai pus întrebarea asta rezultă că tu ai unele gânduri despre o astfel de relație. Fă ce simți și nu căuta răspunsuri în altă parte, poți vedea păreri despre însă ce trăiești tu e unic, e creația ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar putea fi o problema de compatbilitate, de educatie, samd.
Ai rabdare si in timp, il vei cunoaste, descoperind daca va potriviti sau nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vă înțelegi nu contează contează diferența de vârstă.
Dacă nu contează acum, nu va conta nici pe viitor.

| Holiday a răspuns:

Nu e diferenta mare. Pe de alta parte, nimeni nu-ti poate garanta ca relatia e "pe viata", dar asta e valabil si daca are 18 ani, si daca are 50. Atata timp cat te simti bine cu el, n-ai nici un motiv sa-ti pui intrebari de genul asta. Iar daca la un moment dat relatia se va strica, macar ramai cu o experienta frumoasa. Ar trebui sa fie ultima grija diferenta asta de 10 ani, daca e sa se strice treaba, altele vor fi motivele.

| Hammurabi a răspuns:

Mare greșeală faci că ceri aici pe site o părere generală.
Diferența de vârstă dintre voi nu ți-o calculează alții. Diferența de vârstă o puteți simți doar voi. Dacă sunteți compatibili, dacă aveți interese comune, dacă vă place să faceți chestii împreună, și multe altele.
Ce rost are să întrebi aici, ca să primești niște răspunsuri (din partea unora care habar n-au de viața voastră) care eventual să nu facă altceva decât să-ți creeze prejudecăți pe care acum poate nici nu le ai?
Ești singura care poate să aprecieze situația voastră.
Nu te lua după gura lumii că nu duce la nimic bun.

| Plato a răspuns:

Hmm... el e mai trecut prin viata, s-ar putea sa-i fie usor sa-ti creeze iluzia de a avea tot ce vrei, avand cuvintele la el. Esti sigura ca nu are vreun interes? Nu stiu in ce masura imi poti oferi un raspuns obiectiv.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Esti sigura ca nu are vreun interes?"

Ce interes ar putea sa aiba?! Daca te referi la sex, si unul de 17 sau 18 ani are acest "interes". Si cu siguranta si ea are acelasi interes. E normal intr-o relatie. Deci pica. Pe de alta parte, in general o persoana la 30 de ani este mai sus dpdv financiar fata de una de 20. Deci iarasi, putin probabil sa fie asta. Ce altceva e?

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Ideea e ca, dupa ce obtine ce vrea, se duc vorbele astea promitatoare ale lui, si atunci sa nu regrete.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Si daca are 20 de ani, ce garantie ai ca nu e acelasi lucru? E la fel de probabil, ba chiar mai probabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

La o adicã ii devi step daddy.
E ca nu aveti voi pretentii de la o femeie sa fie si ea stabila financiar. Aia de 20 Ce are in afara de frumusete? Nimic realizat. Trebuie sa fi ratat ca tu realizat si ea nu.
Una e el 40- ea 30 si alta e el 30 si ea 20.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu era chiar acelasi lucru, deoarece la asta de 30 de ani ii e mult mai usor sa joace din cuvinte o fata naivă de 20.

| Superior a răspuns:

Nu vad o problema.

| Nilsson a răspuns:

Voi stiiti mai bine.
Ar trebui sa discutati si despre planurile de viitor pentru a va da seama daca va potriviti.

| CleanHeart a răspuns:

Nu, atâta timp cât vă înțelegeți bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e acea atentie de care ai nevoie?

| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu te lasa condusa de prejudecatile sociale si mintile putrede (am ajuns sa cred, din pacate, specific romanesti!). Oamenii din ziua de azi sunt singuri permanent, incepe sa paleasca ideea ca o familie pana in 30 de ani e neaparat necesara. Traim intr-un mediu care te transforma intr-un singuratic independent, care se axeaza pe orice altceva dar nu neaparat familie. Nu zic ca asta ar fi pozitiv sau negativ, dar se intampla.
Etichetele sociale cu privire la asta sunt depasite si irationale. Gandeste-te foarte bine daca simti ceva pentru el, mai mult decat atractie fizica (si mai mult decat o siguranta materiala - tu fii demna si construieste-ti propriul drum din acest punct de vedere), daca ai motive palpabile pentru care tu consideri ca e un om bun, uman, serios si daca are o personalitate bine conturata/calitati. Dupa aceste repere trebuie sa te orientezi, indiferent ce varsta ar avea. Multi spun aici ca la 30 de ani barbatul e deja matur. Eu am 21 de ani si m-am intalnit cu multi intre varstele 30-35 si pot spune ca nu e nimic schimbat fata de cei de 25, de exemplu, poate un fir alb in plus si un serviciu stabil. Nu e vorba de nici o maturitate, ca unul de 40-50 poate sa-i zica celui de 30 ca e un copil. Totul e relativ, maturitatea se refera la capacitatea de a gandi in perspectiva si sa fie valabil fara sa fi experimentat ceva in prealabil. La 30 poti gandi ca unul de 15, dar se considera ''matur'' pentru ca ar avea TEORETIC experienta. Nu toti invatam din experienta. Plus ca, din ce am vazut, multi barbati devin din ce in ce mai feminini, mai ales cei de varsta noastra. Nu ai cum sa cresti si sa fii satisfacuta moral/intelectual/fizic de acesti bufoni. Vei avea parte de multe satisfactii cu un barbat de genul asta. Cand vei avea 30 si el 40 o sa-l adori, atunci barbatul ''infloreste'' din toate punctele de vedere, poti spune ca se ''desfunda''. big grin

Ai grija de tine, mediteaza si fa alegerile corecte, bazate pe propria ta ''gradatie'', gandire si principiu.