| Me29 a întrebat:

Stiu ca poate parea ciudat ceea ce va scriu aici si nu "seamana" cu o problema care merita sa va fure din timpul vostru pentru a-mi raspunde, dar cum sunt o persoana destul de indecisa si adesea reactionez gresit la situatii neplacute m-am gandit sa va cer totusi indrumarea. Iata care este problema: au trecut trei asa zise sarbatori importante pentru mine- Sf Valentin, Dragobetele si 1 Martie, fiind momente in care, ca oricarei fete, mi-ar fi placut sa primesc o mica atentie din partea persoanei iubite, sa ma simt apreciata. I-am facut iubitului meu un cadou destul de dragut pe 14 feb dar surprinzator, nu am primit nimic din partea lui, doar promisiuni ca si cadoul meu o sa vina. Nu am mai insistat. De Dragobete nu am sarbatorit in niciun fel deoarece se pare ca a uitat de aceasta zi. De 1 martie nu mi-a urat "la multi ani" si i-am batut un mic apropo in gluma la care a raspuns ca nu a uitat de mine si ca martisorul meu este la el bine pus deoparte. In fine, ne-am intalnit. I-am luat si mamei lui ceva de 1 martie (de bun simt) dar partea care m-a lasat masca a fost ca eu, din nou, nu am primit nimic. Mama lui plecase de acasa si a zis ca imi va da "cadoul" data viitoare pentru ca ea stie unde l-a ascuns. Si s-a scuzat, asta dupa ce, pe picior de plecare fiind i-am adus aminte ca mi-a promis un martisor. Sunt chestii deranjante. Nu stiu cum sa reactionez sau ce ar trebui sa spun. Nu vreau sa para ca cersesc cadouri- nu am facut niciodata asa ceva!- Dar o atentie mica putea sa ofere mai ales ca nu duce lipsa de capital. Si cand zic o atentie mica ma refer la ceva ca de exemplu o zambila. Ce sa fac? Cum sa deschid discutia? Ce sa-i spun? Cum sa interpretez ceea ce face? Va multumesc inca de pe acum pentru raspunsuri!

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

E un nesimtit. Lasa-l! Te va dezamagi mereu.Un mitocan. Nu se va ridica niciodata la nivelul tau. Garantez ca va "uita" de iepuras(adica de Paste), de ziua ta de nastere, de aniversarea voastra, etc.
Este genul de om care nu pune nici o valoare pe asemenea "fleacuri".Nu va potriviti si nu e pentru tine.Cauta altul!

| foxsilver a răspuns:

Cum să interpretezi gesturile lui? Ca pe o nesimțire!
@Sabin89 are dreptate cand spune că trebuie sa vezi lucrurile in profunzimea lor!
Absolut orice gest pe care il facem, ne caracterizează, spune ceva despre noi. Si dacă prietenul tău a ratat nu unul, ci trei evenimente consecutive, ca să-și manifeste aprecierea față de tine, printr-un simplu cadou, asta spune multe despre el.
Tu trebuie sa ințelegi că orice om care apreciază, care iubeste pe cineva, își manifestă sentimentele oferind ceva, un cadou oricât de mic, oricât de simplu ar fi acesta.
Un om care iubeste e GENEROS cu persoana iubită!
Acum, se pare că este și educat în sensul ăsta, căci " ce se naște din pisică, șoareci mănâncă ", mama lui făcând la fel.
În locul tău nu mi-aș mai pierde timpul cu el.

| sabin89 a răspuns:

Nu asa. Ai pornit gresit (rationamentul zic). Stii ca un doctor bun trateaza cauza, nu efectele. Ce spui tu aici sunt niste "efecte". Tu trebuie sa privesti mai profund, sa vezi daca poti intelege cauza. Si cred ca nu e prea greu sa o intelegi. Se pare ca el nu mai e (sau nu a fost niciodata) prea interest de tine. Incearca sa observi si alte "efecte" in comportamentul lui, ca sa ai un tablou cat mai complet. Daca asta e realitatea (ca nu mai e interesat), atunci incepe tu sa faci niste mofturi, sa-i spui ca n-ai chef in seara asta sa iesi cu el sau chestii de genul si fa-l sa fiarba si el putin, sa se gandeasca ca s-ar putea sa te piarda. Daca nici asa nu merge, distanteaza-te, cu demnitate, si lasa-l in plata lui.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Are un caracter destul de infect si asta o sa se reflecte mai tarziu! Cauta unul care sa te aprecieze asa cum o faci si tu.

| me92 a răspuns:

Nu-i mai cumpara nimic.esti fata! baiatul trebuie sa iti cumpere tie.ori nu e educat, ori e zgarcit.nu te supara pentru chestii deastea.ai grija doar sa nu ii oferi ceva mai ''pretios'' daca stii la ce ma refer.

| LupuDeu a răspuns:

Este simplu... el nu ti-a luat nimic dar incearca sa se scuze, si nici nu prea ii pasa... si discutia poate incepe in modul cel mai sincer : "auzi iubitule tu de ce nu mi-ai luat si mie o mica atentie sau de ce nu mi-ai zis si mie nimic in toate aceste zile?" Daca nu porti o discutie cu el directa si sincera, dupa o sa o tina tot asa si tot tu o sa suferi.

| Elena2407 a răspuns:

Primele semne care anunta ca tipul e un adevarat misogin, doar ca femeile trec cu usurinta peste asta! Pentru el "toate-s la fel" ca in melodie! Nu ti-a luat si nici nu o sa iti ia de al d####. Momentan nu si-a dat arama pe fata! Pana la urma o sa-ti asa de rusine sa nu-i mai faci observatie, o sa-ti aduca un fier ruginit si o sa rada cu prietenii lui cum te-a aranjat el, scuze. Un tip adevarat nici nu ar fi venit la intalnire fara zambila aia, in plus ei stiu dinaintea noastra ca vin sarbatorile. Da-i papucii si sa vezi atunci ce o sa se tina dupa tine numai cu flori si scuze dar nici atunci n-ar trebui sa te impaci pentru ca vor fi scuze de moment, mai incolo va reveni la obiceiul lui si a prinde tupeu si iti va spune ca el de fapt nu suporta sarbatori de gen pentru ca el nu crede in ele. Ma lasi? Asta e placa astora de gen... Apropos... lor li se pare cool ca de ziua cuiva sa ii dedice melodia aia tot a Parazitilor "de ziua ta". Si as vrea sa ma insel si doar sa fi uitat de aceste prea multe ori dar daca nu a uitat atunci tine minte, asta peste cativa ani te bate si te trimite inapoi la cratita si sa schimbi copilul ca el se duce sa bea o bere cu baietii pentru ca EL E BARBAT SI FACE CHESTII DIN ASTEA si nu lucruri jenante numite dulcegarii de indragostiti. Doamne. clar devin paranoica. scuze. cunosc genul prea mult se pare. bafta

| pufulescu a răspuns (pentru Elena2407):

Stiu ca cunosti genul cum sa nu-l cunosti, il cunosti... doar dupa baieti de genul asta " duri " alergati toate si va treziti la realitate cam pe la episodul cu cratita si plodul pe care l-ai povestit tu... Daca va ia unul cu binisorul automat il considerati fatalau si slab de caracter si va bateti joc de el. Muhahaha, va meritati soarta!

| Elena2407 a răspuns (pentru pufulescu):

Stimate Pufulescu,

Am cateva cunostinte care intr-adevar au trecut si inca mai trec prin asta si se pare ca partenerii lor au in comun ce am enumerat mai sus! Din pacate, aceste femei au o scuza sau cel mult doua: il iubesc sau/si stau pentru copil! Astfel ca m-am saturat sa-mi fie tocati nervii zi de zi, ani de zile, iar apoi cand vine vorba sa faca ceva in privinta asta primesc aceste doua raspunsuri ca si cand justifica tot. astfel am ajuns de la gradul de prietenii la cel de cunostinte, pentru ca atunci cand nu sustii pe cineva intr-o decizie proasta, nu mai esti atat de bun prieten! Deci da, isi merita soarta unele dintre ele! Dar nu toate! Si chiar daca isi merita soarta, nu ii poti spune unei prietene/persoane la care tii, ca merita sa planga, sa sufere, sa ia bataie, sa fie umilita, doar pentru ca a ales cu sufletul (sau din cauza atractiei sexuale) ori incearca sa faca pe eroina pentru copilul ei! Nu-si merita soarta... Cat despre mine si alegerile mele - intr-adevar sunt foarte proaste - aleg acel tip de baiat tacut, ochii umbrosi, buze calde, voce blanda si in acelasi timp barbateasca, galant, un parfum aproape insesizabil, fara muschi - ba chiar cu incheieturi subtiri si fragile, el nu vin cu buchete mari de flori ci cu un trandafir alb sau rosu si mi-l ofera timid - ce sa mai - barbatul cu pelerina - apoi aflu ca e muzician si cerul meu se rupe in bucati. prima experienta a fost frumoasa, romantica, extraordinara, aveam concerctele mele personale in care el canta trist si privea in ochii mei apoi mi-a distrus tot ce aveam mai sfant si a plecat dar nu inainte sa ma insele. Si ma gandeam ca a fost doar un om cu personalitate... dar se pare ca m-am inselat pentru ca atunci cand imi place un tip e muzician sau cocheteaza cu muzica si eu sfarsesc in acelasi punct si toti fac acelasi lucru. Asa ca m-am oprit din cautari, nu mai cred in mirajul iubirii, iubirea o pot avea doar unii/unele. DIn fericire nu sunt genul de femeie care face un copil doar pentru a pastra iubirea vietii ei si nici sa fac unul doar pentru a avea un urmas. Astfel ca intr-adevar mi-am pierdut increderea in mine, in ceilalti, sansa la o viata de cuplu, iubirea ma sperie si viata mea este singuratica, dar sunt fericita ca nu suporta si altii repercursiunile mintii mele nebune dupa romantism. Eu intr-adevar imi merit soarta asa cum spui tu, dar nu ma supar pentru ca toate aceste sentimente, fie ele si dezamagitoare/triste/nebunesti - creeaza arta, vise, sperante, o lume a fanteziei unde totul este posibil si perfect.

| pufulescu a răspuns (pentru Elena2407):

Frumos raspunsul, mi-a placut! Nu am replica.

| Elena2407 a răspuns (pentru pufulescu):

Ce bine! am asteptat cu teama raspunsul! Noapte buna!