| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cam trista pentru ca parintii mei nu imi pot face o camera(pentru mine), nu au posibilitatea de a mai face inca o camera dar ei ar putea sa imi dea camera lor iar ei sa se mute jos in living, acolo isi petrec timpul mereu, se duc in camera doar cand vor sa doarma si am incercat sa ii conving spunandu-le ca eu daca as avea camera mea as sta doar acolo pentru ca eu imi petrec aproape tot timpul in pat (in afara de atunci cand merg sa mananc, la baie, sau sa mai stau putin in living). Dar chiar imi doresc enorm de mult camera mea proprie, cand vad pe cineva care are camera proprie si este decorata foarte frumos si cum a vrut persoana respectiva ma intristez pentru ca si eu vreau o camera in care sa am intimitatea mea si sa o decorez cum vreau sad. Cum ii pot convinge sa imi faca camera mea proprie (adica sa se mute ei in living iar eu sa raman in camera lor)? V-am spus, ei tot timpul si-l petrec in living (sau bucatarie) si doar cand vor sa doarma se duc in camera sad
Fac 13 ani in iulie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii nu pot sta in living, fiindca mai fac sex si nu pot dormii goi, in pat, cand tu cobori in living.
Parintii au nevoie de camera lor, dar tu poti dormii linistit in living, fiindca esti micut si nu ai inca nevoie de intimitate la doar 12 ani.

| LPCTSTR a răspuns:

Ete na', eu la viata mea n-am avut camera proprie si uite ca-s bine mersi si inca ne-mort de la potentialele mele mofturi.
In timpul facultatii cand veneam acasa dormeam cu sora-mea in acelasi pat, casa mica, 5 oameni in ea, si uite c-acum nu-s depresiv ca n-am avut camera proprie.
Hai sa-ntelegem ca nu trebuie sa ravnim la ce au altii si sa ne multumim cu ce avem, ca daca stau eu sa-mi amintesc de cate ori am am fost invidios pe leprele intalnite pana acum care aveau parinti de bani-gata si tot si toate, imi cade gemul de pe margarina...

| Kyılε a răspuns:

Salut.
O să vină vremea în care vei avea și tu o cameră a ta, însă, momentan, nu poți schimba percepția părinților tăi, întrucât ei știu mai bine ce decizii să ia, iar aceasta este una dintre ele.
Spuneai că îți dorești o cameră a ta pentru a o decora și a avea parte de intimitate. Sunt sigur că intimitatea de care ai nevoie și dorința de decorare pot fi satisfăcute în living. Nu trebuie decât să ceri permisiunea alor tăi pentru a-l decora, în limita bunului plac.
Sănătate!

| Anee1667 a răspuns:

Părinții tăi refuză acest lucru deoarece au și ei nevoie de intimitatea lor așa cum și tu ți-o dorești pe a ta.
Este normal ca în timpul zilei să își petreacă timpul în living sau bucătărie și nu în dormitor.
Ești deja destul de mare pentru a înțelege că părinții tăi au mai mare nevoie de intimitate decât tine la această vârstă.
Bănuiesc că părinții tăi oricum închid ușa dormitorului lor în timpul nopții, așadar livingul rămâne precum camera ta, e destulă intimitate pentru această vârstă.
Poate în timp ai tăi se vor strădui și vor face sacrificii pentru a avea și tu propria cameră.

| SG1995 a răspuns (pentru Anee1667):

Eu cred ca nu intelegi problema, el doarme cu ai sai in aceeasi camera.