| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy

As vrea sa citiți tot și sa trageți o concluzie din tot ce voi scrie aici, o părere, un sfat, ceva, orice vreți și care m-ar putea ajuta.

Am 13 ani și stau împreună cu părinții și fratele meu într-o casa destul de micuța, intrarea este direct în bucătărie și este separata de sufragerie doar de un mic bar (cred ca știți la ce ma refer la "bar" adică chestia aia mai înaltă ca și o masa mai lunga și mare, în fine, nu explic cum trebuie) și zic "doar" pentru ca e nașpa sa gătești și tot mirosul de mâncare sa se ducă în toată casa, în fine, deci jos la parter este doar bucătăria și sufrageria, sincer de asta nu ma plâng pentru ca chiar îmi place cum arată. Urmează scările care duc spre un hol mic unde se afla 3 uși, o baie foarte dar foarte mica (zici ca este o baie de serviciu cum au unele persoane în apartament), un dormitor acceptabil de mare și un alt dormitor mic. Ei bine, acum încep sa povestesc ce este mai interesant sau poate nu dar na, puteți sa cititi în continuare.

Pana la varsta de 12 ani am dormit în camera cu fratele meu mai mare decât mine cu 7 ani(în camera mica), părinții mei în camera mare și la 12 ani am început sa îmi doresc din ce în ce mai mult o camera proprie adică sa fie doar a mea și sa o pot decora cum vreau dar pentru ca ai mei nu m-au ajutat cu asta m-am mutat în sufragerie, adică pana la urma voiam și eu intimitatea mea nu sa dorm în camera cu frate miu major asa ca timp de un an am dormit în sufragerie, chiar dacă a fost destul de nașpa pentru ca mereu eram trezita cu noaptea n cap când ai mei plecau la munca sau pentru ca ei când se trezeau veneau direct în sufragerie dar m-am obișnuit și în continuare am dormit în sufragerie dar oricum dorința de a avea camera proprie nu a dispărut asa ca iar am avut o perioada în care am insistat enorm de mult pe subiectul asta dar ai mei mereu îmi ziceau ca nu exista posibilități și ca alții dorm câte 10 într-o cemera, adevărul e ca exista persoane care din păcate dorm înghesuiți câte 10 într-o camera dar faza e ca noi chiar avem posibilitatatea pentru a îmi face camera mea dar pur și simplu nu vor asa ca am început sa fiu din ce în ce mai dezordonata ca să ii determin cumva sa cedeze și sa zică "bine ma, o sa ai camera ta" apropo, nu v-am zis ca am insistat ca ei sa se mute în sufragerie și sa îmi dea camera mare în fine, acum ei dorm în sufragerie dar în afara de asta le-am spus de dinainte și motivul pentru care vreau camera mai exact ca să o decorez cum vreau, în stilul adolescentin, efectuv ceva care sa ma reprezinte și când stau în camera sa ma simt ca într-un loc minunat și protejat. Singura chestie care ma oprește sa fac asta este ca în camera asta e un pat foarte mare care ia mai mult decât jumate din spațiu și un dulap care nu neapărat ca ma deranjează dar și acela e foarte mare și îmi încalta spațiul, în camera unde dormeam cu frate miu erau 2 paturi de o persoana și un dulap micuț și frumos, am vorbit cu tata și l-am rugat sa mute paturile și dulapurile, adică patul mic sa îl pună în locul acestui gigantic pat, mobila mare sa o pună în cealaltă camera în locul patului meu și sa aducă dulapul din cealaltă camera, mie sincer nu mi se pare complicat, am și măsurat și dulapul e mai mic decât acel pat cu vreo 6 cm deci clar încape acolo doar ca tata nu vrea, nici măcar nu îmi dădea vreun motiv anume pur și simplu zicea ca nu se poate pentru ca nu încape de priza dar eu cred ca este imposibil pentru ca priza e mica și din nou, patul e mai mare decât dulapul. Știu ca poate dramatizez prea mult dar îmi doresc foarte mult sa scap de aceasta problema și sa încep să-mi decorez camera cum am vrut de la început și nu știu cum sa-l conving sa mute mobila, și toate chestiile pe care le voi cumpăra pentru camera promit ca vor fi din banii mei și voi avea nevoie doar ca tata sa ma ajute dar în rest nu-i stres... Sau poate greșesc eu și tata are dreptate ca nu poate pune dulapul în locul patului dar cum e posbil asa ceva dacă patul e mai mare decât dulapul cu aproximativ 6 cm?

Nu știu... Dau fundă

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

E clar. Ești una din persoanele cu o copilărie grea. Problemele tale ma depășesc, dar ce pot sa spun ca îți urez multa bafta și sper sa reușești sa reziști și sa fii bine.

| MzqOn a răspuns:

Taca-taca laughing taca-taCalaughing

Nu îți mai tace: gurița, vorbăreațo rolling on the floor

Vrei concluzie?
Așteaptă. Ai să crești mare. Ai să ai propia-ți casă, propiul spațiu, doar al tău love struck. Pe asta concentrează-te: învăța și muncește!

Meserie bănoasă, de viitor: medic. Succes tongue