| AliceFirea a întrebat:

Sunt de ceva timp cu un baiat, este de etnie roma.De ceva timp m-am mutat la el acasa, doar ca nu ne intelegem.Tot gasesc mesaje cu tipe si ma deranjeaza, ce as putea face?

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indiferent de ce etnie are daca omul e curvar mai bine il lasi, desigur daca ai si dovezi clare, ca te inseala ca x ia trimis un mesaj nu este o dovada

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, se pare ca baiatului ii cam place femeile si nu se va schimba niciodata, nici macar de dragul tau.
daca acum, cand sunteti la inceput de partneriat asa, cum crezi ca va fi peste 5 -10 ani de casnicie, cand viata voastra se va plafona? Isi va aduce alta mandra acolo, ca se poarta cu mai multe neveste la rromi.
Nu prea ai cum sa-l convingi sa nu mai vorbeasca si cu altele, asa ca, ori te faci ca nu vezi si tii ochii si urechile inchise, ori iti iei lucrurile si te intorci acasa.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Juliana, vad ca cam stii cum sta treaba. Romul isi baga amanta cu femeia in acelasi pat, si se culca cu ea langa nevasta. Daca vrea asta, sigur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Intr-un mesaj anterior, fata a scris ca parintii ei nu-l accepta pe el ca-i rrom.
In plus, rromul nu munceste, uramarind probabil o va trimite pe ea la furat sau la munca, ca cineva trebuie sa-l intretina si pe el si puradeii familiei, ca acolo se cresc cu totii, copii nevestelor, amantelor samd.

| Nesemnat a răspuns (pentru Violleta2022):

Minim 4 copii. 80 lei+80... Pentru ce să mai mergi la muncă. Trist dar așa este.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nesemnat):

Da, este si asta o socoteala buna... iaca face gemeni, se pot imbogatii chiar happy

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta lucreaza, eu asa stiu. Oricum, mai sunt multe de dezvaluit din cultura romilor, si toate vor fi dezvaluiri dureroase, pentru ea.

| AliceFirea explică (pentru Violleta2022):

Draga mea, ne-am planificat nunta vara ce vine.De comun acord cu parintii chiar, al meu barbat nu ma va trimite la munca stai linistita, si nici la furat, deoarece el produce destul de bine.Ok.

| Mayar a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, ai dreptate! Foarte bine punctata treaba!

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Nu lucreaza tiganul, a scris fata intr-o alta postare mai veche si este cu el de vreo 3-4 luni doar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai discuta cu el nu cu noi

| OldSoul a răspuns:

Sa te muti inapoi de unde ai plecat.
Daca asta e doar inceputul si deja nu va intelegeti, gandeste-te cum va fi peste cativa ani.

| minrest a răspuns:

Stiu ca la romi femeia nu are voie sa tina socoteala barbatului unde umbla si cu cine. Probabil te lasa sa te mai adaptezi, nu recurge la bataie. Inca.

| AliceFirea explică (pentru minrest):

Da, asa este.Eu nu am voie sa ridic tonul, sau sa tin socoteala.Ne-am planificat nunta vara ce vine.Parintii acum sunt de acord.Doar ca el se ocupa cu fete, nu stiu cat poti intelege din asta....si ma deranjeaza faptul ca este mult prea apropiat de ele...

| minrest a răspuns (pentru AliceFirea):

Am inteles, le preda muzica, cum sunt ei talentati, le preda un instrument. Pai atunci trebuie sa aiba o relatie apropiata cu fiecare, sa stie ce gandesc, sa nu fuga din... clasa. Nu ai ce sa faci. Sunt capitalul lui, trebuie sa le fie ca un tata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliceFirea):

Cum adica se ocupa ...cu fete?
Adica, el este PROXENET?

Daca-i asa, atunci stai linistita ca nu va fi nici o nunta, este doar chestie de timp pana iti va comunica ca s-a plictitsit de tine, ai trecut de perioada de proba si te da si scoate si pe tine la produs, luandu-si una mai tanara si mai buna ca tine.

| AliceFirea explică (pentru Violleta2022):

Pe bune, am 18 ani.Tu gandesti ce spui, si sa stii ca tiganul niciodata nu isi va face neamul si familia de ras niciodata, din familie nu se scoate la "treaba" niciodata.Si esti super, mega inculta sa scoti asemenea aberatii.Eu am salon de infrumusetare iar el e cu munca lui, ne permitem draga mea, incat sa nu fie nevoie sa traim pe banii din alocatie; cat despre tinut, ne am planificat nunta impreuna cu parintii, ce ramane planificat nu se uita :*

| minrest a răspuns:

Deocamdata, pana se clarifica treaba cu celelalte fete si mai ales daca veti respecta traditia cu bataia, nu ramane gravida. Ia anticonceptionale pe ascuns. Ca daca vei fi mama, nu mai ai ce sa faci.

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer și deschis cu el despre acest lucru și vezi ce spune. O relatie trebuie să se bazeze pe iubire și respect. Apoi, trebuie să existe incredere și loialitate. Iubirea nu se comporta necuvincios.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ne bucuram ca ai norocul sa ai un baiat valoros. Nu te intoarce acasa la prostii aia si la neamuri ca sunt inapoiati si rasisti.

| Clorox a răspuns:

Ai grija, se poate ajunge foarte rau.

| Mayar a răspuns:

Deci pana acum, de atatia ani, inca nu te-ai invatat minte ca tiganii sunt oameni doar cand ii vezi de la distanta?!
Daca nu stii cum sa iti faci varza viata, cupleaza-te cu un tigan!

Cum te-ai si mutat la cineva acasa daca vorbesti cu el doar de 'ceva timp'?! No offence, insa doar o parasuta ar face asa ceva... Serios acum! Sau ai doar 10 ani si esti super naiba. Una din doua.
Mergi acasa si incearca sa te coci la minte inainte sa te arunci ca un orb in trafic. Abia apoi vezi cu ce baiat vei ramane si sub nicio forma tigan! sau oltean care arata ca un tigan! sau moldovean! - adica ai grija, ca aia au betia in sange!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Iti meriti soarta. Si la întrebările anterioare ti-a spus lumea că nu e bine ce faci... Si uite-te aici cerând ajutor. Mișto. Spor la lucru LA NEGRU laughing)

| minrest a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Adevarul e ca ne-am milogit de ea, la propriu, sa se gandeasca mai bine. Iti pui problema de ce te mai intreaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu el si sa rezolvati problema amandoi.

| AlexDFY a răspuns:

Daca vrei sa l faci sa se concentreze doar pe tine, si sa nu mai existe alte fete, trebuie sa il satisfaci sexual, toate dorintele lui, nu ii mai reprosa chestii si poarta te cum vrea el. Daca faci toate astea si nu rezolva problema, atunci baiatul nu merita.

| Satango a răspuns (pentru AlexDFY):

Cel mai tâmpit răspuns pe care l-am citit vreodată. Cică "trebuie să-l satisfaci sexual, toate dorinţele lui, nu-i mai reprosă lucruri şi poartă-te cum vrea el". Dar ce e aia sluga lui? Trebuie să-l venereze? Fi-mi-ar scârbă de aşa concepţii de rahat, oameni inconştienţi. Rămâneţi în pl m la jocuri pe PC decât să daţi sfaturi de genul, iar voi să fi dat la labă toată viaţa. Nu ştiţi, frate, ce înseamnă o relaţie. Mai bine o face pe asta slugă sexuală decât să-i găsească vină creolului ăluia.

| AlexDFY a răspuns (pentru Satango):

Fii atenta, daca faci ce am zis eu, acel baiat, efectiv nu o sa mai vada alte fete, vei fi singura fata din lumea asta, te asigur, il vei face super fericit. Daca pe tine baietii te trateaza ca pe sluga lor, imi pare foarte rau pentru tine.

| minrest a răspuns (pentru Satango):

Buna, Satango. Azi nu mai esti asa progresista ca ieri, cand erai campioana drepturilor minoritatilor. Iar pe fond, ai dreptate.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Satango):

Creol... big grin

| Satango a răspuns (pentru minrest):

Fii direct, nu înțeleg la ce faci referință și unde-i asocierea.

| Satango a răspuns (pentru AlexDFY):

Cu cine, Dumnezeule Doamne, vorbesc?
Dacă un bărbat te va aduce de la postura de femeie înșelată la singura femeie din viața lui doar pentru că i-o suge bine, atunci ăla merită scuipat, frate.

| AlexDFY a răspuns (pentru Satango):

Probabil cele mai multe relatii de ale tale nu au mers, barbatul te a inselat si te a tratat ca pe o sluga, si normal ca daca auzi de ideea asta, nu ti convine, nu stiu ce femeie inselata visezi tu acolo, dar ma rog, eu am spus cum sa faci un barbat sa se concentreze doar pe tine si sa nu te insele.

| Satango a răspuns (pentru AlexDFY):

Te raportezi prost la mine, nici măcar n-are legătură. Încerci să-mi aduci mie acuzații ca să te scoți din rahat cu tot cu răspunsul și concepțiile tale sub mediocritate. Uite, las-o așa. Fie cum spui tu! Ideea e să înțeleagă fata asta din toate răspunsurile astea ceea ce e bine. Seară faină!

| Arthiom a răspuns:

Daca alea sunt niste simple mesaje ca intre prieteni, lasa-l in pace, doar zii ca te simti ciudat, sau intreaba-l ce e cu ele. Daca mesajele insinueaza altceva, discuta cu el despre problema asta, daca refuza sa termine cu mesajele, atunci oricat de rau ar fi, "next", gaseste pe altcineva, nu merita sa traiesti o viata asa.

| Daniel9988 a răspuns:

Sa fugi cat mai poti...Cum au facut si altele.

| DrGoogle a răspuns:

Poate asa e la ei cu harem laughing

| KronstadtResurrection a răspuns:

Asa-i in tiganie. Get use to it.

| T2LS a răspuns:

Să încercați să vă rezolvați problemele pe cale amiabilă. Probabil mesajele alea nu înseamnă nimic decât o relație de amicie, dar nu trebuie ca asta să te lase să nu fi prudentă. Vorbește cu el și rezolvați problema împreună dacă vă iubiți.

| gardianuf a răspuns:

Mare greseala,

| Maree1 a răspuns:

E TIGAN, nu rom.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Maree1):

Mai bine spus Cioară!

| Maree1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si asa merge. Sau graur laughing)

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Maree1):

Corect!

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

... infecta!

| Mayar a răspuns (pentru Maree1):

Da, si pe mine ma enerveaza faza ca, vezi Doamne, nu le putem spune tigani asa cum li se spune peste tot prin lume : gitan, gypsy, etc, ci 'romi' ca nah, aici in Romania ei conduc. Niste chestii care numa de la distanta crezi ca sunt oameni, cand vezi ca vine cineva in zare si zici :"Uite un om!", insa apropiindu-se, iti dai seama ca te-ai inselat, e de fapt un tigan

| mimimumu a răspuns:

Stiu ca in Coran (Biblie la noi) zice sa isi ia mai multe neveste (harem) si mai zice ca daca nu este capabil sa ia doar una.Si am mai citit ca femeile nu au voie sa le tina socoteala bărbaților. Drepturile femeilor nu prea sunt respectate. (Eu am citit asta despre religia islamică cei care cred in Allah; nu stiu cum e la el)

| AliceFirea explică (pentru mimimumu):

Este de religie ortodoxa laughing)) pe bune, ce legatura are coranul si obiceiurile turcilor cu ale noastre.Si tiganul tot o nevasta are ca romaniiwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliceFirea):

Da corect, tiganul are 1 nevasta cu acte, ca asa este legal si vreo 4-5 sau cat isi permite, fara acte!

| Ellyyyyyy a răspuns:

Daca nu-l iubesi, desparta-te de el. Daca da, incearca sa-i spui ce te deranjeaza vorbind calm. Funda? happy

| denixu77 a răspuns:

Daca tu crezi ca are amanta razbunate. Dar eu personal cred ca e doar o neintelegere. Dar poate vrea sa it dea o lectie sa nu i mai cotrobai pe telefon. Nici eu nu masi simti bine daca cineva mi-ar cauta prin telefon. Anyway incercati sa va inpacati