| trissy a întrebat:

Sunt fata, 10 ani. mica, dar am note bune, sunt cuminte, nu injur, care e problema? R:banii, vreau un telefon! Mama: NU ITI IAU CA NU AVEM BANI! iar eu ma supar mereu pe ea sad Nu stiu cum sa o conving sa imi ia telefon...Trissy_Warrior este ID meu daca vreti sa ma contactati happy

27 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Problema nu sunt numai banii pentru cumpararea telefonului, ca poate fi luat la promotie si cu 1 leu, problema este cu abonamentul si convorbirile viitoare, luna de luna, care se stie, ca la un copil de 10 ani pot fi nesfarsite, copilul ne-avand notiunea banului si a timpului la telefon.Asa ca asteapta si tu pana intri la liceu si poate atunci parintii te vor premia!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Esti fetita mare si trebuie sa o intelegi pe mama ta, e criza si cred ca sunt lucruri mult mai importante decat un telefon. Incearca sa faci economii din banii de buzunar pe care tii da, poti sa cumperi un telefon la mana a doua cu 40 - 50 roni destul de bun dar cu ajutorul unui adult sa nu fii pacalita.

cami
| cami a răspuns:

Trissy, dar la ce folos? Nu stiu cati dintre noi aveam telefon la 10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| LNK a răspuns:

Salut!
Daca ai 10 ani, cu ce te-ar ajuta asa de mult un telefon? Cand mama ta spune ca nu sunt bani, spune adevarul. Daca esti cuminte, ascultatoare, crezi daca ar avea bani nu ti-ar lua? Mai asteapta putin, ca nu-i un capat de tara daca nu ai telefon la 10 ani. Eu nu am avut telefon mobil de la 10 ani si nici nu-mi trebuia.
Banii nu cad din cer. Daca ar cadea, mama ta ti-ar lua 100 telefoane.
Ai putea sa incerci sa faci niste economii, in ceva timp vei putea sa-ti iei un telefon.
Si inca ceva, ti-ar conveni sa iti ia un telefon, dar sa nu iti mai ia de mancare si haine? Banii nu trebuie sa fie cheltuiti pe orice, pentru ca se castiga greu, iar acum... nici nu prea se mai castiga. Din banii care ii ai intai trebuie sa iti iei strictul necesar. Mancare, haine; dar daca tu crezi ca telefonul iti va tine de foame si te vei putea imbraca cu el... atunci nu mai am ce sa mai zic.
Sper ca ti-am fost de folos. happy

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Frate nu va inteleg.
Faceti singuri bani, nu va mai jeliti la parinti sa va ia tot ce vreti voi. Dar stai, ai doar 10 ani. Mai asteapta, ce iti trebuie telefon la varsta asta? Poti vorbi la telefonul fix. Sau fata in fata.

| AiDa_5611 a răspuns:

Fetito, de ce te-ar minti mama ta? Daca spune ca n-are bani, n-are.Asteapta putin, poate strange bani si-ti ia.Sau,si mai bine, fa-i o bucurie si strange bani, apoi cumpara-ti telefon din banii tau.Bafta!

| raisa1993maria a răspuns:

E bine ca esti cuminte, ca inveti bine dar trebuie sa fii si intelegatoare, ai abia 10 ani si vad ca ai net si mess desigur, e de ajuns pentru varsta ta, stiu ca acum copiii au telefoane de mici chiar de la 8-9 ani insa mai poti astepta cu siguranta o sa ai si telefon mobil, deocamdata bucura-te de copilarie, joaca-te cu papusile, iesi in parc, fa lucruri pe care doar odata in viata ai menirea de a le face, apoi pe la 16-17 ani cand incep micile probleme ale vietii tare ai vrea sa mai ai 10-12 ani...

| LittleandLiars a răspuns:

Eu iti propun o idee spune-i mamei tale sa nu iti deie de mancat o luna si sa nu iti ia de imbracat o luna
Cu banii econimisiti iti va lua mama ta telefon

Nu am glumit vriam sa iti explic caci mama ta iti ea strictul necesar
Crede-ma pe la 10 ani si jumatate aveam telefonul mult dorit
Deci totul va veni de la sine asteapta inca ceva timp daca vei muri de dorul unui telefon sa lae spui parintilor sa ma sune
OK?

Buna, da... si mie mi s-a intamplat, dar nu chiar la fel
mama ma lasa sa imi iau telefon da nu foarte scump si eu am vrut telefon i-phone la abonament si nu a vrut sa mi-l ia, oricum eram sigura ca nu o sa fie de acord. asa ca am ales altul ma ieftin
chiar asta : lg shine roz http://img3cdn.adoosimg.com/01dc0d91f0146707679c2f186333-1-3.jpg

si mama a cautat si acum se uita dupa model, dar inca nu sunt sigura ce as vrea

oricum, tu... daca vezi ca mama ta nu are bani, nu o mai stresa, trebuie doar sa astepti

| Theola a răspuns:

Buna.Eu am avut primul telefon in clasa 1, dar nu de fite si nu ca sa ma dau mare.Doar ca sa ma stie parintii in siguranta, era o necesitate, si era un motorola alb negur.Asa ca i-ai putea sugera mamei tale sa iti ia un telefon alb negru care nu e mai mult de 50-60 lei, si sa ii explici ca e o necesitate, daca patesti ceva rau, te ratacesti, ea sa stie unde te afli.Asa ca mai bine opteaza pentru un telefon alb negruhappy

| eugem35 a răspuns:

Cred ca mama ta vrea sa iti cumpere un te dar nu are bani trebuie so intelegi tu esti un copil de zece ani si eu am o fetita de zece ani, si cu greu i-am loat un tel este foarte greu tie iti trebuie un tel sa poti vorbi nu de fite si o cartela eu i-am lasa tel lui fimea sa pot sa stiu daca este acasa cand vine de la scoala invata bine trebuie sa intelegi parinti ai rabdare invata in continuare si cand o sa aiba bani va cumpara un tel pentru tine

| eugem35 a răspuns:

Nu iti mai lasa id asa ca sunt multi nebuni bine cred ca ai mai mulr id cum face fimea

| no name a răspuns:

Uite tchiar daca esti mica trebuie sa intelegi pentru ca maikata stie dc nu-ti ia nu pentru ca nu vrea poate nu isi permite momentan... dar daca avea crede-ma ca-ti lua o mama face tot pentru copii ei:* nu fi suparata

| Bubu9110 a răspuns:

Buna! Si mie mi-se intampla la fel, si nu aveam ce face decat sa ma supar si apoi sa ma impac cu gandul, intr-un final mi-am convins mama si mi-a luat un telefon... dar nu unul oarecare ci unul care intr-adevar era bun. Parerea mea e ca daca te consideri o fata asa de ascultatoare sa nu te schimbi iar in privinta telefonului, poate ca mama ta spune advarul : "ca nu are bani", mai asteapta si cu timpul toate se vor rezolva. Poate vei primi unul de ziua ta sau cine stie? Deci nu uita : Rabdarea este cheia. SUCCES!

| ardillabicolor a răspuns:

Hey! In primul rand trebuie sa inveti sa fii mai intelegatoare. Te inteleg ca vrei un telefon, e ceva normal insa invata sa ai rabdare. Intr-o zi vei primi si telefonul mult doritwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa intelegi ca banii nu se fac usor, atunci cand esti cinstit si muncitor. Cand vei incepe sa muncesti, sa ai copii la randul tau, vei vedea cat de greu este sa-i impaci pe toti. Intelege-o pe mama ta atunci cand spune ca nu sunt bani. Nu trebuie sa fii neaparat in trend cu cei care au o situatie materiala mai buna. Esti un copil cuminte si ar fi bine sa ramai asa. Telefonul o sa vina, ai putina rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropos, nu-ti mai lasa ID-ul pe toate site-urile! Poti avea surprize neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parintii tai ar avea bani ti-ar lua, mai ales ca ai note bune si esti cuminte, stiu ce spun pentru ca si baiatul meu isi dorea, si i-am luat mult mai tarziu, cand situatia financiara ne-a permis, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai comp? de ce iti trebuie telefon? notele le ai pentru ca inveti. ce inveti pentru parinti, telefon sau pentru viitorul tau? daca nu sunt bani, si-ti cumpara, cu ce platesti abonamentul sau cartela? cu nasturi? ce afaceri asa mari ai de incheiat de nu-ti ajunge mess-ul? stii cat am platit eu in primele doua luni de telefonie mobila a baietilor mei? vreo 14 milioane acum vreo 3-4 ani.acum au 20 si 18 ani. cel mare are telefon dar credit pe el niciodata. cel de 18 nu are fiindca si cand avea era mereu gol.asa ca ascultama; telefonul nu e o jucarie.inghite bani.bani munciti de noi parintii. tu stii sa inveti. dar sa muncesti sa castigi? stii? ca la cheltuit te-ai pricepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu' Stiu` lha CE iti` trEbuie` telefOn tie la 1o` ani`. eJti` miCutza. Chiar nu. i vAd rOstul`! da mno0`.oh go on.` ew pRimul mew telefo0n l-am avut pe la 11 12 ani`. si` nu lE'am zis` La ai mEii` sa-mi ia`. am ecoNomisoit singuRa banii`happy.`!:*:*

| ● Ďعw a răspuns:

Poate ca este o pb cu bani doar sunt in crizahee hee orqm succes sper sati cumperehappyda stiu ca parintii se axeaza pe o idee si asa raman cu eahee heefixata in cap rolling eyes

| FaFaLikeYou a răspuns:

De la parinti

| FaFaLikeYou a răspuns:

Eu la 12 ani mi-am luat din bani mei... Pe care i-am recuperat in timp

| Ady_9137 a răspuns:

Daca te incapatanezi vei manca telefoane.

| michyy a răspuns:

Mai poate chiar o fii o problema banii si de aia cred ca nu iti ia, poate daca mai astepti putin crezi ca mama ta daca ar avea bani nu ti-ar cumpara telefon? eu cred ca da...asa ca nu te mai supara degeaba pe ea!

| mitzu_1644 a răspuns:

Daca nu are bani de unde vrei sa iti ia? efectiv nu exista bani e criza fetita...