| trissy a întrebat:

Din nou...Deci faza cu mobilul, mda...Acum,nu mobilul, un caine macar! Mama imi zice ca este o mare responsabilitate pentru un copil de varsta mea, si ca ar trebui sa ma concentrez pe scoala, bla bla, detalii detalii chestii de mame! Asa si v-am mai spus, note bune cuminte nu injur, nu cer multi bani, deci chiar cred ca merit un TELEFON sau un caine mai ales telefon dar, mamele, ce sa le faci? CUM O PO CONVINGE SA IMI IA UN TELEFON SAU UN CAINE?

5 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Da de ce sa iti i-a caine? ai tu servici si ai tu bani tai personali ca sa ingrijesti un caine? sa il duci la vaccine? sa ii cumperi de mancare? sa ii cumperi vitamine si alte chestii? sau ai tu timp ca sa il scoti afara? poate mama ta ar fi de acord sa iti cumpere un caine doar in urmatoarele conditii:
sa ai bani tai personali sa ingrijesti un caine
si sa ii promiti ca il vei scoate afara, in caz contrar cainele sa isi faca nevoie in patul tau si tu sa fii obligata sa dormi acolo, nu sa il scoata mama ta afara iar daca situatia se repeta sa nu il scoti afara, sa fie ucis chiar sub ochii tai. imi pare rau ca sunt asa dur cu tine, dar viata nu e cum vezi in filme, obisnuieste-te cu asta.
mai bine ai ruga-o sa iti cumpere un telefon mobil, atuul tau poate fii ca daca intervine ceva te poate gasi oriunde pe telefon.sau daca ti se intampla tie ceva poti sa dai repede un telefon!

| alonet a răspuns:

Nu cred ca nu ar fi dispusa sa iti ia telefon, atta doar ca vrei un telefon pretentios, daca nu e asa atunci ti-as face eu cadou, problema e alta, in fiecare luna intretinerea telefonului costa minin 5 euro +tva plus de asta nu ii convine sa te scape de sub control, eu zic sa te pregatesti de pe acum cu ceea ce va urma
sfaturi: tine totdeauna minte ca acest control e din cauza ca te iubeste si doar modul in care ti-o arata e gresit
si alt sfat e ca daca ai note bune esti cuminte nu injur, nu cer multi bani, nu le faci pentru mama ta, ci le faci pentru tine happy tu vei fi cea care culege roadele comportamentului tau in viata aceasta

| Ady_9137 a răspuns:

Incepe cu un telefon nu prea performant, si concetreaza-te pe scoalawinking
Cu cainele la varsta asta nu-i de shaga, n-o sa ai timp de el si il gasesti mort in curte, asa ca incepe cu telefonul

| patricCia a răspuns:

Daca stai sa te gandesti un pic, un telefon poate costa si 90 de lei si 100 si 200 depinde daca il iei nou sau nu si daca vrei unul prietentios cu accesorii etc. Dar un caine, mai ales daca e de rasa costa cel putin 100 de EURO, deci financiar alegerea cea mai buna la varsta ta este telefonul. Cainele cere mult mai mult, vaccinuri, mancare ( un sac de boabe ajunge pana in 70 de lei ) + diferite nevoi gen: daca se intampla cumva ca animalutul sa se imbolnaveasca, sau sa trebuiasca operat, ce faci? Cine plateste? Veterinarii sunt destul de scumpi. Si in legatura cu sfaturile mamei tale despre scoala, nu le raspunde cu "bla bla", pentru ca daca o vei asculta, vei vedea mai tarziu ce bine iti va fi! Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insista pe telefon. Asa cum spune si mama ta, cainele este o responsabilitate prea mare pentru tine. Stiu ca iti doresti din tot sufletul lucrurile astea, dar, incearca sa-ti intelegi parintii.Nu cred ca pe mama ta nu o doare sufletul, atunci cand vede ca nu-ti poate cumpara anumite lucruri. Dar, esti inca un copil. Vei intelege atunci cand vei fi mare.