| tremuriciiuliana a întrebat:

Buna sunt foarte suparata, si bulversata mama mea azi a fost batuta de tatal meu vitreg la fel si sora mea. Nu stiu ce sa fac cum sa reactionez eu nu sunt langa ea sa o pot ajuta. Mama mea a fost batuta timp de 16 ani nu mai vreau sa se repete, plang si nu stiu ce sa fac ce ma sfatuiti sa fac cum sa procedez nu stiu va rog ajutati-ma

20 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mama ta trebuie sa ia atitudine sa nu mai accepte aceasta umilinta, la fel si sora ta.Trebuie reclamat la politie sa se invete minte.

| Barajag a răspuns:

Ufff, 16 ani sunt foarte multi, insa nu o inteleg pe mama ta de ce a mai stat cu un asemenea om(de fapt nu-l pot numi om, ci un animal salbatic). Orice femeie are dreptul sa fie respectata chiar daca uneori mai greseste, dar asa ceva este inacceptabil, eu zic sa vorbesti cu mama ta si convinge-o ca nu se merita sa mai stea cu el.Bafta!

| Farcas a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. Daca chiar vrei ca totul sa se rezolve cumva, ar fi bine daca ai vorbi cu persoana la care esti in grija, sa te ajute sa faci o reclamatie la politie prin care sa il dai in judecata pe acest individ.Nu merita ca mama ta sa isi strice toata viata langa asa un om.Si orice ar fi, fi alaturi d ea in clipele astea si nu o parasi. Sper sa fie totul bine.

| BRG a răspuns:

Sărut mîna î-mi pare foarte rău pentru mama ta, o femeie nu ar trebui atinsă nici cu o floare, darămite cu palma sau cu pumnul, dar dacă mama dvs a fos timp de 16 ani bătută de ce a mai stat lîngă acel să-i zice-m om deșii nu merită, și din ce motiv le bate pe mama dvs și pe sora? Tatăl se îmbată? Cred că acesta este motivul, de multe ori se întîmplă cîn oamenii beau peste măsură victimele sînt membrii familiei, soția și copiii, cel mai bun lucru ar fi ca mama dvs să nu mai stea cu acel om, nici o femeie nu merită din partea soțului așa un tratament, Dumnezeu a creat atît bărbatul cît și femeia cu drepturi egale, iar mai mult femeia trebuie respectată, ea este un vas mai slab, mai delicată decît bărbatul. Multă sănătate, și fiți tare. Cu drag.Cristi.

soothe
| soothe a răspuns:

Don'shoara, trebuie sa discuti cu mama ta. Vorbeste-i, nu de tatal vitreg si cat de marlan este el. Ofera-te sa va ganditi amandoua la un scenariu si un plan cu mai multe variante. Vezi ce isi doreste ea si fi alaturi de ea in ceea ce isi doreste; daca nu esti de acord, astepti paana iti vine bine si reiei problema.
Mergi/-eti si intrebati un avocat ce este de facut si cum sa procedati.
Iti va lua ceva timp pana ai sa o determini sa fac un pas important pentru ca deciziile de acest fel sunt greu de luat. Oricum, nu obosi ca sa reiei problema cat de des, daca o iubesti.
Daca plangi nu faci nimic. Succes.
Mai vorbim.

| Artemiss a răspuns:

Stiu cum e si stiu cat de greu e sa fii martora la asa ceva. Oricat ai incerca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca nu e un om bun, nu va renunta la el.Incearca intai sa te calmezi...fii alaturi de ea si nu te lasa batuta.Fii puternica. Dumnezeu are grija de toti.Cum spun si alte persoane, reclama-l la politie. Daca ai vreo ruda mai apropiata, unchi, bunici... vorbeste cu ei, explica-le, roga-i sa te ajute.

| Good Cat a răspuns:

E o varianta sa il reclame la politie. DAR va primi o amenda. Se va intoarce acasa. Si ce credeti ca va face? Se va razbuna. Cum? Ca pana acum.
Nu e o solutie sa il reclami la politie. Din moment ce nu a omorat, in afara de o nenorocita de amenda nu va patii nimic.
O varianta ar fi protectia copilului, asta in caz ca sora ta e minora.Se vor face investigatii mai amanuntite etc.
Nu cred ca daca ar discuta cu tatal tau, o reuniune de familie ar schimba cu ceva. Au trecut 16 ani in care comportamentul violent al tatalui tau si-a pus amprenta pe viata familiei.
In ultima instanta mama ta ar trebui sa apeleze la divort.
Cunosc cazuri care s-au rezolvat prin protectia copilului, acum ceva vreme. Sper sa mai functioneze treaba cu protectia copilului.
Nu te intrista. Viata are urcusuri si coborasuri. Capul sus!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna!
sa fiu eu in locul tau i-as sparge capul cu o piatra. ce drept are sa le bata data viitoare du-te la politie ca le-a batut mama ta nu stie sa dea? ca sa fiu sincera mama nu se lasa la tata cand se cearta dar oricum ei nu se bat si se lovesc in cei 17 ani de cand st ei impeuna s-au certat de 2 ori. du-te la politie si daca esti mica eu orikat de mica as fi nu m-as lasa la el sa ma bata sa divorteze mama ta de el. eu cred iasi sparge capu daca ar da in mama si i n mine e tatal tau pentru ca nu tie tata nu are dreptul sa va bata. i-ar da mama numa sa ma bata pe mine tata sau domane fereste un tata vitreg
de ce va bate? e in stare de ebrietate atunci cand va bate?
oricum anunta politia sau spune-i mamei tale sa bage divortu
pa pa

| Ea12345 a răspuns:

Daca taci, se va intampla iar si iar, Fie plecati voi, fie pleaca el.happy

| eduardd a răspuns:

Anunta politia, dar faptul ca tatal tau asa stie sa se comporte e o problema; ii va fi greu sa-si schimbe comportamentul(nu imposibil); ar putea sta de vorba cu el un preot, l-ar putea ajuta.

| Elly4all a răspuns:

Da'l in judecata sau anunta politia, de ce sa mai astepti ca sa o bata iar?

| eugem35 a răspuns:

Incurajeazo si spune sa renute la nenorocitul ala, sau sa depuna plingere la politie, sau spunem unde il gases si sal caftim noi sa vad cum este sa fi batut, face ce vedea el la parinti lui. vezi tu din situat de genul mamaei tale se ajunge usor la gesturi ne cugetate la un ipul de moment sora ta sau mama ta poate sa atace cu vreun obiect contondent si doamne fereste se ajunge la crima ce nu doresc la nimeni anutati politie si facet reclamati in special sora ta care cred ca este minora sau dane date si anutam noi protectia copilului, PS glumeam cu caftitul nu sunt violent,... ascult nu mai stati sa rabdati si sa indurati toate gunoael de ca sa nu aveti o copilarie frumosa. bafta

| sufletzel a răspuns:

Incurajeaz-o, fii alaturi de ea (moral) si poate o convingi sa renunte la viata asta plina de umilinte si durere. Mai mult nu stiu ce sa-ti spun. Sper sa se rezolve ceva... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi imaginez ceea ce simti! Nu stiu ce sa te sfatuiesc poate ar trebui sa organizezi o discutie cu familia nu stiu cev acare sa va ajute sa va rezolvati problemele. sau ii poti propune mamei tale sa ceara gazduire unei prietene daca tu nu esti langa ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt. bine zic ceilalti! Dal la politie ce naiba mama ta trebuie sa inteleaga ca e umilita si batuta de un barbat care probabil nici nu o iubeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dincolo de toate sfaturile cele mai importante lucruri se fac in tacere pentru ca incepi sa vezi ca orice discutie e inutila.La fel si in cazul tau, dar aici, poti sa ma scuzi, ii consider si pe mama ta si pe respectivul cam fara creer.Inseamna ca au trait atitia ani impreuna pentru ca au placerea sa se bata. Tu nu poti face nimic decit sa inveti de la viata.Lasa-i pe amindoi sa faca ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa luati masuri
eu una nu as suporta sa dea in mine nici macar o data
[magda:X]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simti altfel decat un baiat, daca era tatal tau batut de mama vitrega, reactionai urat, asa nu stiu ce simti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate femeia aia a stat langa el pentru binele copiilor, ce tot intrebati dc.

| bobyclau a răspuns:

Si asta timp de 16 ani? Eu cred ca mama ta s-a obisnuit cu asa ceva si atunci asteapta aceasta reteta ori de cite ori tatal tau simte nevoia sa se descarce pe cineva. Cind iti accepti soarta asa cum e atunci nu trebuie sa ceri ajutor de la nimeni. Dupa prima bataie cred ca trebuia sa ii dea de gindit ceea ce va urma. Niciodata nu e prea tirziu, depinde de ea ea cind se hotaraste sa faca acel pas! Pace voua tuturor!