| Ionut2143 a întrebat:

Buna,

Sunt impreuna cu o fata de un an de zile. Ea nu este din orasul meu ci este de la 90 km distanta. Pana acum era ok deoarece fiind studenta in orasul din care sunt a stat in caminele universitatii.

Acum ea si-a depus actele pentru a demara un proiect european pe agricultura in satul ei. Daca il prinde va fi nevoita sa stea acolo mai mult. Mi-a zis clar ca ea pentru inceput alege sa faca bani si sa isi deschida propria afacere, si prin aceste fonduri europene ar fi un inceput.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum ramane cu mine? Ce fac eu? Eu nu as vrea sa las orasul pentru sat, sa las o munca de birou pentru a lucra in camp...

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai la oras si agata femei sa faci sex cat mai mult, tragi dupa una care se fùte cu toti ciobanii nu gandesti ca un barbat adevarat

| Adry05 a răspuns:

Da cine ți-a zis să-l părăsești? ori vă despărțiți ori o țineți în continuare la distanță și gata

| danbnz a răspuns:

Cum adica cum ramane cu tine? E nevasta-ta care te intretine ea pe banii ei ca sa o urmezi orbeste unde are femeia treaba?
Bravo ei ca stie ce vrea, are un plan si se tine de el.
Zici ca e lacoma dupa bani. Pai numai bani o sa aiba in cap toata viata indiferent ce sacrifica... asa sunt oamenii de genul asta, am cunoscut destui.Si cand ajung sa aiba multi bani tot la asta or sa le fie gandul... cum sa faca si mai multi bani.
Mai bine iti vezi de rostul tau... in viata ei vei fi mereu pe locul doi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu poți, rămâi.
Un om este întreg împreună cu idealul lui.
Ea iubește câmpul tu scaunul de sub fund.
Fiecare cu pasiunea lui.
Care iubește, renunță la ceva.

| Ionut2143 explică (pentru sadrian46):

Eu lucrez in domeniul IT, deci clar as parasi o munca de birou bine platita ca sa imi rup spatele pe camp. Ea e lacoma dupa bani. Vrea sa aiba tot mai multi bani si sa faca. Este bine sa preferi banii? In loc sa incerci sa imbini dragostea cu banii?

| Ionut2143 explică (pentru Ionut2143):

Nu as parasi *

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionut2143):

Când doi oameni decid ambii să rămână împreună toată viața, și se confruntă cu o asemenea situație, caută un compromis și îl găsesc. Dacă nu îl găsesc, concluzia, nu sunt potriviți unul cu altul.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să vă despărțiți, ea nu e dispusă să rămână lângă tine și nici tu nu vrei să pleci la ea.

| Sofer a răspuns:

Ramai acolo unde ești.

| siriusblack98 a răspuns:

O sa iti dau un sfat ca sa te ajut cum pot dar te rog mult, da-mi cateva detalii despre acel proiect de atragere al fondurilor europene pentru ca ma intereseaza si pe mine sa fac acelasi lucru.Acum in legatura cu prietena ta, a facut o facultate, si-a sacrificat ani pretiosi din viata stand prin caminele din Bucuresti si acum doreste sa isi deschida o afacere extrem de ambitioasa.Mie mi se pare ca procedeaza corect, pentru asta a muncit invatand doar.Ce facultate a terminat? Adica ea poate nu si-ar putea face o cariera in IT ca sa ramaneti aproape unul de altul sau nu isi doreste un simplu job de operator pc ori dispecer ca sa stea la birou pe un salariu de 2000 de lei.Eu pe tine te inteleg de asemenea,ca it-ist esti bine platit, job curat, la birou, caldut iarna si racoare vara, nici eu nu as da asa ceva pentru munca la camp.Nu iti voi sugera ce sa faci dar uite ce am patit eu cu o fosta iubita si cum s-a terminat povestea:
Ea era din Sibiu, si inainte sa se inscrie la facultatea de medicina a avut de ales intre Bucuresti (ca sa fim aproape unul de altul) sau Cluj Napoca (unde isi dorea ea ca cica este mai buna si are multi prieteni plus familia aproape) dar care totodata insemna sfarsitul relatiei noastre.Mie mi-a spus sa vin cu ea la Cluj Napoca, sa-mi abandonez casa, jobul de birou+sansa de a-mi deschide o mica afacere aici unde locuiesc (pentru ca aveam niste teren) si sa stam cu chirie iar eu sa-mi caut acolo de munca.Ne-am despartit.De ce? Pentru ca ea acolo avea in fata un viitor luminos (ca si tine in IT) iar eu o luam de la zero barat, nu-i puteam oferi nimic, eram nimeni fara job si fara bani si fara sansa la o afacere (prietena ta) care m-ar fi putut dezvolta ca om pe toate planurile.Eu pricep ca la voi situatia este diferita, tu ai bani, o poti intretine dar la fel era si situatia mea cu fata respectiva daca accepta sa vina la Bucuresti. In ziua de azi banii vorbesc in timp ce iubirea tace si se multumeste cu ce are.Nu uita te rog de detaliile despre proiectul prietenei tale plsss laughing

| AliGab a răspuns:

Fiecare pe drumul lui: ea stie ce vrea, tu stii ce vrei, de ce sa va mai incurcati unul pe altul?

| SporeBox a răspuns:

Mai bine ramai unde esti. Alege si tu cariera asa cum a facut ea. Nu ma indoiesc ca nu este iubire intre voi, dar daca ceva nu merge tu ce faci? Daca va iubiti reciproc puteti sa fiti la mii de km si nu o sa se intample nimic. Tineti legatura prin mesaje/apeluri.

| lalaura94 a răspuns:

A fost o relatie fara viitor de la inceput, asa se intampla deseori din pacate, lumea nu comunica.