| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Am facut avort acum ceva timp iar dupa 2 saptamani am avut contact sexual.Am auzit ca exista riscul sa ramai insarcinata eu am facut sex neprotejat dar prietenul meu nu si-a dat drumul in mine.Se poate sa raman insarcinata daca nu si-a dat drumul? Am cautat raspunsuri pe net dar nu am gasit ce cautam.Am gresit facand sex a 2 saptamana si am gresit facand avort regret dar ce pot sa mai fac lumea rade mai degraba sa te vada cu un copil decat sa auda ca ai facut un avort am 19 ani.sadsadsadStiu ca unii ma veti critica dar nu mai am ce face va rog sa imi dati un raspuns care sa ma ajute

Răspuns Câştigător
| sylar2007 a răspuns:

Daca e adevarat ca nu si-a dat drumul in tine inseamna ca nu esti insarcinata dar totusi ar fi bine sa te duci la control(exista posibilitatea sa isi fi dat drumu in tine chiar si foarte putin).nu e vb ca te critic dar ai repetat greseala, gandeste-te ca ai ucis un copil nevinovat, el nu avea vina ca voi 2 ati fost atat de inconstienti incat sa nu va protejati si acum ce ai facut? a-ti repetat greseala. vrei sa mai omori inca unu? si ala de langa tine? nu se gandeste? iti inteleg varsta si nu ma iau de tine pentru ca pana la urma e viata ta dar gandeste-te la consecinte. dupa avort exista o mare posibilitate sa nu mai faci copii, atunci cand el va vrea copii iti va da cu flit si tu vei ramane de ...si greu vei gasi un barbat care sa te ia tu fiind sterila.deci ai grija sa nu ramai insarcinata dar in acelasi timp ai grija sa nu fi devenit sterila

16 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bravo fata, tine mai mult la ce zice lumea decat la viata copilului tau...
Un raspuns care sa te ajute? Doar atat: iesi din turma, nimic altceva nu te poate ajuta.

| LikeNobodyElse a răspuns:

Nu mai zic nimic.nu te-a durut sufletu sa faci avort? u stii ca solutia aia descompune bebelu pe viu si il skoate bucatele afara? pff ce s`a ajuns. daaca iti place sa faci sex iti e greu sa te protejezi? si dupa ca ai facut avort faci air sex, nu te puteai abtine mai mult nu? il faci si neprotejat.laughing la 19 ani avort, stii la ce riscuri esti predispusa? sa nu mai faci copii niciodata? unii chiar nu aveti nici minte nici suflet.mai bine te vad cu un copil in brate decat sa te auda k faci avort.si eu am 19 ani jumate da nu gandesc k tine sincer.`nu stiu c a fost in capul tau.acum nu, nu ai cum sa ramai insarcinata, se vede k nu sti prea multe despre sex o data ce intrebi daca poti ramane insarcinata dar nu si-a dat drumu in tine. u oare mai poti dormi noaptea?

| Zenithf a răspuns (pentru LikeNobodyElse):

Aici le-ai cam incurcat, tipa asta a facut cel mai probabil avort prin aspiratie, dar avortul tot avort...
Sa inteleg ca tu, daca ai ajunge in situatia ei, ai tine sa duci sarcina la capat indiferent de ce vor zice parintii sau iubitul tau? Bravo tie, sunt putine care au un asemenea caracter.

| LikeNobodyElse a răspuns (pentru Zenithf):

De ce nu`? pana la urma am aproape 20 de ani.dar totusi am grija sa nu se intample asta decat la momentul potrivit. oricum e un suflet nevinovat care moare din cauza a 2 oameni incompetenti.mai si face sex in continuare.nu s`a saturat` oh go on

| DaRlInGiLuSiOnS explică (pentru LikeNobodyElse):

Eu am cerut un sfat daca nu esti in stare sa dai un sfat nu mai da voi astia cu mentalitatea din ziua de azi nu stiti decat sa criticati nu va uitati in curtea voastra ca si voi ati facut greseli care e problema ta fac 200 avorturi le faci tu cumva? Ma judeca D-zeu nu tu fapta e facuta deja acum daca am facut avort trebuie sami tai venele si care e problema daca am facut daca nu aveam cu ce sal intretin decat sal abandonez printr-o scara sa moara de foame.Si am ramas gravida cu prezervativ cu tot numa sunt bune de nimic nimic PROTEJATIVA CA SA RAMANETI GRAVIDE FETELOR.

| LikeNobodyElse a răspuns (pentru DaRlInGiLuSiOnS):

Nu te agita la mine.Nu vad unde ai scris u k s`a rupt prezervativu.si nu critic dar zici ca ai facut o greseala si acum k ai facut sex si astea.de ce nu iei anticonceptionale dk tot vei sa fi sigura,.asa ca nu te mai agita daca nu te exprimi tu corect. eventual pastila de a2a zi.si cand mai faci cu prietenu, sfatuieste`l cand simte k isi da drumu sa nu mai faca in continuare chiar daca are prezervativ, imediat cum simtesa numai faca nimic sa si dea drumu in prezervativ dar afara.dk vrei sa iei in considerare un sfat.

| Zenithf a răspuns (pentru LikeNobodyElse):

AC nu-s tocmai bune, au o gramada de efecte secundare, iar modul de actiune este in principal unul abortiv. Eu cred ca mai indicate si mai sigure is prezervativele.

| LikeNobodyElse a răspuns (pentru Zenithf):

Nimic nu prea mai e sigur in ziua de azi...

| MasterYoda a răspuns:

Nu, dar daca mai ramai insarcinata, mai faci un avort... si tot asa pana devi sterila si n-ai decat sa faci sex pana nu mai poti

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata chiar daca iubitul isi scoate penisul inainte de a se termina. Chestiunea vine cam asa: cand baiatul se excita, iese un lichid (seminal se numeste) care contine spermantozoizi. Tu nu poti simti, adica totusi...In plin act sexual, bucurie, dragoste etc. nu simti nimic. Totusi, consecintele pot fi grave: sarcini nedorite, boli cu transmitere sexuala (BTS), SIDA (May God be with you straight face ) si multe altele. Sexul protejat nu numai ca te va proteja de toate acestea, dar daca stai bine si te gandesti poate fi si un mic joc erotic: aplicarea prezervativului pe penis etc. Nu intru in detalii
Totusi, trecand printr-un avort (ceea ce este cu adevarat dureros pentru o femeie) cred ca sti ce presupune aceasta "joaca". Vieti nevinovate pot fi puse-n joc, iar corpul tau va fi afectat. Asta e chiar nasol sad
Am 15 ani si nu mi-am inceput inca viata sexuala, dar m-am documentat de mult timp. Asta cred ca ar fi trebuit s-o faci si tu... Daca nu cand trebuia, iata ca acum cand ai trecut printr-o experienta de genul. Nu te cert si nici nu fac pe desteapta. E o treaba serioasa aici. Sunt niste vieti puse in joc.

Si nu te mai gandi la lume. Tu nu traiesti cu lumea.

Uite un caz real:
O cunostinta de-a mea a facut sex pe la 18 ani si tot asa, air sex (scoaterea penisului inainte de ejaculare). A ramas insarcinata si a aflat asta dupa saptamani... Cam doua, trei daca nu ma insel. Si a facut avort atunci, iar de la 23 ani se tot chinuie sa aiba copii.
Nu e de gluma. Toti vad sexul ca pe "woohoo let's do it, it's fun! big grin". Nu e frate asa. Prin sex ne inmultim cand nu folosim protectie. Cand vrem sa ne exprimam iubirea pentru el, nu stim, nu ne intereseaza folosim prezervativ. Altfel nu.

Daca mai stau mult aici o sa-ti mai scriu un comentariu. Sunt foarte indignata, dar sper ca prin mesajul meu o fata cu 4 ani mai mare ca mine poate invata ceva.
Te pup si fa-o protejat de-acum incolowinking
Eva

| Zenithf a răspuns (pentru ΞJustΞмэΞ):

Ma tem ca ne racim gura degeaba. Fetele astea "din lume" nu mai stiu altceva decat sa asculte de lume, pana le fumeaza de tot. Si le vezi cand ajung pe la 30 de ani ca arata ca buna. Pe bune...

| Angelove_Ionutz_1996 a răspuns (pentru ΞJustΞмэΞ):

Proasta mai esti cu 15 ani cu tot nu mai comenta la din astea ca esti in vise tu nu stii ce e realitatea esti o copila care cred ca in timpul asta care scriu eu ai 5 copii si 10 avorturi asa ca nu mai vorbi tu la 15 ani si fa pe desteapta ca nu sti nimic de avorturi sau sex

| isabellatia a răspuns:

Fa un test de sarcina mai bine si du-te la un ginecolog

| valiivan77 a răspuns:

E posibil sa ramai! Dar voi ceilalti...limitati-va la sfaturi! Ar trebui sa te programezi la un ginecolog si cu ocazia asta iti poate prescrie si anticonceptionale, sa stati linistiti pe viitor.

| gigoloiu a răspuns:

Cel mai bun raspuns;
fa sex in continuare neprotejat cu prietenul tau ...si poate asa iti intra si tie mintile in cap...

| Papichulo69 a răspuns:

Daca ramai insarcinata iar, macar de data asta stii unde sa mergi direct pentru avort