| crys12 a întrebat:

Bună! Sunt Intr o perioada in care as vrea sa înțeleg cum funcționează relațiile și cum as putea sa îmi dau seama că femeie, ce își dorește celălalt de la mine, de aceea vin cu o întrebare. Cunoaște cineva vreun psihoterapeut care ar putea să mă ajute in acest sens?

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca functioneaza, functioneaza. Daca nu, nu. Ca sa afli ce doreste celalalt de la tine, discuti cu celalalt, nu cu un psihoterapeut. Daca celalalt e un psihoterapeut, atunci da, vei discuta cu un psihoterapeut. Voila, tocmai ti-am salvat 250 RON. Plus - minus o suta, cam asa ceva. Acum ia banii aia si fa-ti cadou un masaj de relaxare, cumpara-ti ceva pentru sufletelul tau.
P.S. In majoritatea covirsitoare a cazurilor, relatiile au termen de expirare si acela e cand unul dintre parteneri a luat tot ce ar fi putut sa ia de la celalalt. Din toate punctele de vedere. Cazurile alea cu dragoste eterna sunt extrem de rare. Asta nu face mai putin reala dragostea, dar foarte putini - mai ales in societatea noastra multilateral subdezvoltata - pot accepta lucrul asta. Din comoditate ("Dar pe cine mai gasesc la 40 de ani? Lasa ca nu e asa de rau, ma bate doar de 2-3 ori pe an, nu vine beat acasa, nu fumeaza, nu aduce alte femei aici cand sunt si copiii acasa..."), din cauza caracterului de abuzatori ("Daca pleci, te omor!"), datorita cresterii cu teama de gura lumii ("Dar vai, ce o sa zica lumea cand o sa afle ca am divortat?"), sau pur si simplu datorita mizeriei numita religie ("Pina cand moartea ne va desparti, asa sa ne ajute dumniedzau! Nu i se mai ridica, dar ia uite ce frumos atirna. Domnul a dat, domnul a luat, fie numele domnului laudat!"), si altele.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa te iei după un psihoterapeut ce oricum nu cred ca își pierde timpul cu asa ceva, sau sa citești din cărți.Pur și simplu trebuie sa trăiești, sa cunoști și sa experimentezi.
În viata dacă îți ghidezi relatie la fix și ca la carte nu vor merge.

| Sophieka a răspuns:

Eu personal urmaresc terapeuti online.

O recomand pe Ana Maria Ducuta.
Gasesti zeci de videoclipuri ale ei pe Youtube, absolut gratuit.

De asemenea, tot pe Youtube gasesti si alti terapeuti care discuta aceste aspecte.
De asemenea, mai exista si multe carti scrise de catre terapeuti
si nu numai.

Insa cea mai usoara forma de a stii ce isi doreste partenerul sau oricine altcineva, este comunicarea directa si deschisa. Ceea ce este cam grea in ziua de astazi, din mai multe motive.Insa ar fi bine sa inveti putina psihologie, si sa inveti sa iti antrenezi intuitia...Pentru a te proteja si a intui unele lucruri care ti-ar putea fi ascunse.

| anonimuIl a răspuns:

Psihoterapeut ca să înțelegi ce vrea un bărbat de la tine când te cunoaște nu îți trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimuIl):

E bine ca are intrebari. Mai rau e cand iei de-a gata ce iti baga in traista familia sau anturajul si desi simti ca nu e in regula pentru tine abordarea lor, persisti in greseala. Ia si uita-te in jur. In familia ta, de exemplu. O majoritate infioratoare din jur traiesc intr-o ignoranta totala privind aproape ORICE. Nu exista intrebare gresita, oricit de stupida ar parea. Mai bine intrebi si pari stupid decat sa faci timpenii si atunci chiar vei fi stupid (sau stupida, dupa caz).

| anonimuIl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pardon - unul cunoaște una care îi spune - dragă, am fost la psihoterapeut și m-am pregătit pentru întâlnirea cu tine.
El îi spune - drăguță, vezi că e prin Berceni locul unde trebuie să mergi să te tratezi. Are și cifra 9 în denumire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimuIl):

Hehehe, sincer sa fiu, m-ar amuza chestia si as considera-o o persoana interesanta. I-as zice ca eu daca eram in locul ei ma duceam direct la psihiatru. Daca tine la caterinca, she's-a keeper. Daca se ofenseaza la faza asta... swipe left, asta e. Viata e prea scurta sa te iei in serios tot timpul.

| anonimuIl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și dacă se duce într-un club și bea ceva? Cu ce a ajutat-o psihoterapeutul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimuIl):

Pai nu te duci in club de nebuna, sau mergi cu cineva care sa aiba grija de tine. Nu cu un gigel cunoscut random pe net/strada...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristian Andrei. Nu-i fac reclamă.

| Together a răspuns:

Sunt multe carti scrise despre asta, de exemplu "Limbajul iubirii" a ajutat pe o tipa pe care o cunosc.

Eu n-am o parere asa buna despre psihoterapeuti in privinta asta, cred ca terapia de cuplu unde se insista pe comunicare si compromisuri nu prea da rezultate. Dar daca vrei neaparat sa fie certificat poti cauta pe net psiholog cupluri.

Poti intreba si aici, mi-ar face placere sa iti explic (nu sunt psihoterapeut).

| Slovcehov a răspuns:

Cum as putea sa îmi dau seama că femeie, ce își dorește celălalt de la mine

Intrebi.